Недеља, 20.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Век Српске православне цркве у Америци

Милана Карло Бижић и владика Иринеј на прослави у Питсбургу (Фото Епархија источноамеричка)

Свечани банкет с програмом поводом стогодишњице оснивања прве епархије Српске православне цркве у Сједињеним Америчким Државама и Канади одржан је у хотелу „Омни Вилијам Пен” у Питсбургу. Обележавањем овог јубилеја одата је почаст њеном оснивачу и првом администратору Светом владици жичком и охридском Николају Велимировићу. Прослави је претходила свечана Свеправославна архијерејска литургија у Саборној цркви Свете Тројице у Питсбургу.

Разговарали смо с троје учесника ове велике прославе који су на свој начин дали печат овом догађају и увеличали га.

Милана Карло Бижић, позната као Бака Мим, добила је високи Орден Светог деспота Стефана Лазаревића за дугогодишње настојање да промовише образовне и културне вредности и негује православну веру унапређујући своју Српску православну цркву. Бака Мим је добитница бројних признања у областима образовања, технологије и историје. Оснивач је стипендије „Густав и Милана Карло Бижић”. Великодушно подржава многе цркве и манастире, а посебно Цркву Светог Илије у Аликипи, где је члан црквеног хора.

Присећајући се прошлости, Бака Мим за „Политику” прича: „Била сам учитељица 42 године, а последњих 15 – библиотекарка. Водила сам прво програме за надарену децу од предшколског узраста до шестог разреда, а затим последњих 15 година рада у библиотеци, на молбу директора, организовала сам исти програм за 500 деце. У то време била сам једина која је знала да користи интернет, тако да сам предавала не само деци, већ и студентима на факултету.”

Коментаришући награду, Бака Мим каже: „Нисам могла да верујем. Моји рођаци и пријатељи – сви су се трудили да то задрже у тајности. Нисам очекивала такво признање и тако велику част Светог синода, нити да видим како мој владика Иринеј високо подиже орден, радосно молећи публику да узвикне „Аxиа” (достојна је) и „Живели!

Јелена Живковић, дипломирани инжењер организационих наука и члан СПЦ у Њујорку, која је такође присуствовала прослави, с уживањем се сећа аплауза који је бака Мим добила након изјаве: „Ја сам што сам и волим ко сам.”

Још нечега се Јелена сећа с дивљењем: пута за Питсбург и посете Цркви Светог Николе у Џонстауну, у којој је отац Милан служио пре почетка службе у Њујорку.

„Отац Милан је желео да нам покаже иконостас који подсећа на онај који се налазио у Саборној цркви Светог Саве у Њујорку пре него што је изгорела. На њему су сада исписана имена парохијана у Џонстауну који су нас поносно дочекали испред своје цркве. Било је немогуће остати имун на дозу поноса и гостопримство људи који су издвојили време да припреме вечеру за своје госте, покажу свој други дом и објасне шта им све црква представља”, објашњава Јелена.

„Сви парохијани Џонстауна с су правом поносни на свој хор. Један од њих, Светозар Ђурић Пети (добио је надимак Пети као пети син својих родитеља), већ 74 године је члан црквеног хора. Ушавши у цркву, певају тропар Светом Николи као добродошлицу нама – светосавцима, на шта ми одговарамо тропаром свог заштитника Светог Саве. Анђелски гласови се уједињују и уздижу на Небеса”, написала је Јелена у путопису инспирисаним овим догађајем.

Срђан Максимовић, водитељ и један од организатора прославе у Питсбургу, студент је докторских студија и доцент на Универзитету Фордам, као и доцент при Теолошком факултету „Свети Сава” у Либертивилу. Поред тога, он је и члан хора и вероучитељ (катихета) при Саборном храму Светог Саве у Њујорку. С њим смо разговарали о значају и улози Српске православне цркве кроз историју до данашњих дана.

„Улога Цркве, хоризонталне и вертикалне богочовечанске заједнице, било где се она налазила, одувек је била и биће саборност.”

Наш саговорник примећује да се људи врло често први пут истински запитају ко су тек кад дођу у дијаспору и схвате да све што су до тада у животу имали као подразумевано (дружења с пријатељима, близина храма, окружење матерњим језиком) сада постаје нешто за шта морају сами да се изборе.

„Црква литургијом даје потпуни одговор на питања попут: ко смо, чему тежимо, за какве висине смо створени и како да дар знања и талената благословено користимо? Православни хришћани су попут међусобно повезаних нерава којима протиче импулс љубави према Богу и ближњем, чинећи тако организам функционалним, хармоничним и надасве здравим. То повезивање није у циљу пуког преживљавања и стицања неопходних материјалних средстава за живот, већ у сврху међусобног дељења талената и знања зарад њиховог умножавања у славу Божију, а све остало сам Бог надопуњује”, објашњава Срђан, наглашавајући да га радује призор све већег броја људи у Саборној цркви Светог Саве, посебно младих, који се сабирају на литургији, а потом настављају агапе љубави, на којима уз кафу или чај размењују знање и искустава стварајући чврсту везу пријатељства у међусобној хришћанској љубави.

„Тиме остварују себе као јединствене и непоновљиве личности које одолевају притиску све више девијантних облика глобализације и губљења идентитета”, поручује Срђан.

Након прославе овог великог јубилеја следе божићни празници. Запитали смо Срђана како ће их Саборна црква Светог Саве у Њујорку прославити.

„За Бадње вече и на дан Божића, богослужимо у Благовештенском храму на 91. улици. Бденије на Бадње вече почиње у 19 часова, након чега ћемо бадњак унети у храм, поломити чесницу са златником, поделити верном народу бадњачиће, а деци божићне поклоне и имати послужење у холу цркве. На дан Божића Света литургија ће почети у 10 часова на истој локацији. За присуствовању богослужењима, осим ношења маски унутар цркве, неће бити других рестрикција, тј. потврда о вакцинацији неће бити обавезна.”

За крај, Срђан је најавио још једну велику прославу: „Нашу храмовну славу – Светог Саву – прославићемо у последњу недељу у јануару. Након Свете литургије, преломићемо славски колач и, како традиција налаже, одржати традиционалну Светосавску приредбу.”

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

DjoleP
Umesto da nas spajaju, oni nas dele...
Zivojin
Ovo nije bila nikakva proslava jer je Patrijarh odbio da dodje kao i ostale vladike iz Amerike i Kanade. Dobrijevic je dobio zuti karton pred iskljucenje nedavno.
M. Petrovic
Bozic je i lepo je setiti se proslave u Pitsburgu i postovanja prema starijima koji su dosta vremena i ljubavi posvetili ocuvanju pravoslavlja u SAD. Tekst je izostavio da na zalost, nase sluzbe u NY se odvijaju i dalje u drugim pravoslavnim crkvama,da crkva u NJujorku posle 5 godina nije obnovljena i dostupna makar za liturgijsku sluzbu. Trebalo je pomenuti da se liturgija sluzi u grckoj crkvi Sv. Elefteriosa na 24oj ulici u njihovom suterenu i da je broj vernika ogranicen na 30 zbog pandemije.
kalimero
Mozda u Americi jeste prva ali u Kanadi nije

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.