Нове спекулације о продаји Електропривреде РС
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Вест о плановима за докапитализацију предузећа „Хидроелектране на Требишњици” (ХЕТ) – са око 222 милиона евра – што је половина од процењене вредности тог предузећа, изнова је подстакла спекулације о наводним плановима за приватизацију компаније „Електропривреда Републике Српске” (ЕРС), стратешки важног предузећа за тај ентитет.
Власт у РС, опозиција и академска заједница годинама заступају став да то предузеће због стратешке улоге коју има за РС не сме бити приватизовано. Ипак, сумње о таквим намерама повремено се појављују у јавности. Тако се десило и кад је бањалучки портал „Капитал” пре неки дан објавио сазнања да се планира докапитализација ХЕТ-а, једног од објеката из састава ЕРС-а, продајом емисије обвезница на берзи, од 435 милиона конвертибилних марака.
Стручњаци с којима је контактирао овај портал проценили су како таква докапитализација заправо представља „приватизацију ХЕТ-а на мала врата”. На ту вест је реаговала и опозиција, чији је предводник Мирко Шаровић, председник Српске демократске странке (СДС), рекао како би такав корак заправо значио приватизацију енергетског сектора и преузимање кључног ресурса РС.
Шаровић каже да би у случају да се обистине ова предвиђања то значило одустајање од раније установљене политике да овај ресурс мора остати власништво РС. Напоменуо је да би промена власничке структуре кроз докапитализацију ХЕТ-а морала да буде тема за расправу у Скупштини РС. Међутим, сем спекулација како се планира промена власничке структуре у ХЕТ-у, праву буру у Сарајеву изазвала су нека предвиђања и сазнања да би као потенцијални купац требало да се појави – Србија.
Одмах су уследиле реакције из Федерације БиХ. После медијских претпоставки да „Електропривреда Србије” купује акције предузећа ХЕТ, Влада ФБиХ упутила је писмо препоруке двема федералним електропривредама. Сугерисано им је да и оне учествују у поступку докапитализације ХЕТ-а. Премијер ФБиХ Фадил Новалић, његова заменица Јелка Милићевић и остали чланови Владе ФБиХ изнели су став да ЈП „Електропривреда БиХ” д. д. Сарајево и „Електропривреда ХЗ ХБ” д. д. Мостар, могу учествовати у овој докапитализацији и због тога им је у том смислу упућена писана препорука, јавља портал „Кликс”.
Из ХЕТ-а, међутим, одбацују наводе да се планира приватизација тог предузећа. Директор Гордан Мишељић потврдио је да се тренутно врши докапитализација емисијом нових акција, јер је, како је навео, то најбољи начин да се инвестира у изградњу хидроелектране „Дабар”.
Наиме, реч је о изградњи једног од објеката из система „Горњи хоризонти”, чије оспоравање је пре неки дан најавио Бакир Изетбеговић, лидер СДА, рекавши да ће у томе имати и помоћ суседне Хрватске. Изетбеговић је, између осталог, навео да би могли да наступе еколошки проблеми, али је потом из Бањалуке објашњено да су прибављена сва неопходна документа, укључујући и еколошку дозволу, и да започета изградња „Дабра” неће утицати на екологију негативно, већ супротно, што је, како су навели, закључио и Суд БиХ. Бошњачке политичке партије проблематизовале су и заједничку инвестицију Србије и РС „Бук Бијела”, али су у Бањалуци уверени да ће и тај посао који реализују Београд и Бањалука бити успешно завршен.
Директор ХЕТ-а још појашњава да је то предузеће акционарско друштво у већинском власништву Републике Српске, која поседује 80 одсто акција. Уверава да ће тако и остати. Истакао је да право првенства куповине нових акција имају већ постојећи акционари, те да ће у процесу докапитализације Влада Српске кроз „Електропривреду РС” и фондове чији је власник обезбедити исти проценат учешћа, односно докупиће акције, тако да ће и даље остати власник 80 одсто овог предузећа.
Преосталих 20 одсто припада малим акционарима, фондовима и приватним лицима, који ће имати право докупљивања акција да задрже свој проценат, „а уколико то не буду желели, понудиће се другим заинтересованим, мада не по истим ценама”. „Мислим да Електропривреда БиХ има велику дубиозу и било би боље да се позабави својим проблемима”, рекао је Мишељић новинарима. Додао је да ће мали акционари имати право да докупе акције и задрже проценат свог учешћа у капиталу овог предузећа. Казао је да се на овај начин обезбеђује новац за „највећу инвестицију у протеклих тридесет година”, истичући да холдинг неће бити оптерећен никаквим каматама. „ХЕ ’Дабар’ ће нам донети нову вредност, 272 гигават-часа годишње”, истакао је.
Председник синдиката ХЕТ-а Милош Нинковић каже да је синдикат упознат с процесом докапитализације, наглашавајући да „није реч о продаји националног ресурса”, већ о инвестицији у нове објекте. Тврди да синдикат не би дозволио приватизацију и да би на такве евентуалне намере или планове радници одговорили протестима.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.