Зашто је дошло до несташице воде на Копаонику
Копаоник – Током протеклих празника скоро тридесет хиљада људи боравило је на Копаонику. Због наглог топљења снега, већег прилива замућене воде, а ограниченог капацитета погона за пречишћавање у већем броју хотела и викендица славине су два дана биле суве Рашчански комуналци су то решили, али не застално. Такође, сличним привременим решењима, најчешће док траје сезона скијања, прибегава се и када је у питању одвођење отпадних вода јер пуцају или се запуше преуске и старе канализационе цеви и зачас се прошири непријатан мирис у самом туристичком насељу. Та ситуација је још незгоднија тамо где канализационе инфраструктуре уопште нема, попут великог викенд-насеља недалеко од самог центра Копаоника.
Упркос томе, градња на овој планини годинама не престаје, а како нам је својевремено објашњавао Радомир Јаћовић, директор рашчанског комуналног предузећа: ,,Постојећа канализациона мрежа у шпицу сезоне, када на Копаонику борави и по тридесет хиљада људи, довољна је тек за прање зуба.”
– Неопходни су, потврдио нам је и пре неколико дана Јаћовић, дупло шири колектори, промера најмање 400 милиметара. То важи за центар туристичког насеља. А што се тиче викенд-насеља, где постоји око две хиљаде објеката и где се, такође, увелико гради, власници и даље копају септичке јаме, често у близини извора и бунара пошто тамо нема ни водоводне мреже, и то је заиста опасна еколошка претња – нагласио је Јаћовић.
У наставку разговора с њим понављамо стару причу како се канализациони отпад из најужег центра туристичког насеља одавно и не пречишћава. Постројење које је купљено и монтирано осамдесетих година радило је само једну зимску сезону, а онда се покварило и тек тада је утврђено како није за тако ниске температуре. Стога сав канализациони отпад одлази у Репушки поток, па даље низ копаоничке падине, у друге потоке и реке.
– Ми годинама бележимо сваки еколошки инцидент на простору Националног парка „Копаоник”. На то, и усмено и писмено, упозоравамо надлежне и локалне и државне органе, али се стање не поправља – рекао нам је Бојан Миловановић, директор Националног парка „Копаоник”.
Ипак, постоје неке наде да ће се ускоро почети са озбиљнијим решавањем невоља у вези с копаоничком водоводном и канализационом мрежом. Директор Јаћовић нам је то потврдио и објаснио:
– Урађен је идејни пројекат за нову канализациону мрежу и уградњу опреме за пречишћавање отпадних вода. Такође, план је и проширење капацитета постројења за пијаћу воду, замену водоводних цеви и довођење воде до викенд-насеља које је, такорећи, мали град – каже Јаћовић.
– Ми већ пет година тражимо трајно решење и први пут имамо обећања да ће нам реализацију пројекта за нову канализациону мрежу и опрему за пречишћавање отпадних вода помоћи Министарство за екологију. Према ранијим прорачунима, реч је о суми од око 26 милиона евра, а за изградњу два нова базена и замену водоводних цеви два милиона евра од Канцеларије за јавна улагања. И један и други посао овде се морају обављати истовремено. Рачунамо да можемо почети на пролеће, али ће то потрајати две-три године – каже за ,,Политику” Игњат Ракитић, председник општине Рашка.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.