Јеремић: Неславна епизода УН
Њујорк – На седници Савета безбедности УН посвећеној Косову и Метохији шеф Унмика Ламберто Цанијер рекао је јуче да мисија УН планира реконфигурацију свог присуства на Косову због „нових околности” на терену, уз строго поштовање Резолуције 1244 СБ УН, а министар спољних послова Србије Вук Јеремић упозорио је да преобликовање мисије УН не сме ни на који начин погазити суверенитет и територијални интегритет Србије.
Шеф српске дипломатије је почетак реконфигурације оценио као „неславну епизоду” и нагласио да је сада од кључног значаја наставити на прави начин, уз пуно ангажовање Србије. „Глас Србије, о реконфигурацији и о много других ствари, више се не може избећи или занемарити”, упозорио је Јеремић. Шеф Унмика Цанијер изјавио је, подносећи редовни тромесечни извештај о стању на Косову, да, мада још има извршну власт на Косову, она је после проглашења независности у фебруару и ступања на снагу новог косовског устава „практично нестала”. „Израђен је план којим се наговештавају одређене мере за нека подручја у којима Унмик не може да функционише, са посебним освртом на заштиту мањина”, рекао је Цанијер, који је оценио да је на Косову настала „нова реалност” за Унмик имајући у виду да Мисија УН све теже извршава своја овлашћења у складу са Резолуцијом 1244.
„Моја овлашћења не признаје албанска већина на Косову и моја овлашћења у пракси, практично, не постоје”, рекао је он и нагласио да ће Унмик задржати своја овлашћења, као и да намерава са мисијом ЕУ на Косову (Еулекс) да успостави техничку сарадњу. „Надамо се да ће мисија владавине права функционисати у складу са налозима и овлашћењима УН”, рекао је Цанијер и додао да се нада да ће Еулекс деловати као део реконфигурисаног Унмика.
„Главна улога Унмика биће да води конструктивни дијалог са Београдом”, навео је Цанијер и нагласио да ће Унмик морати да уложи напор да „сви канали остану отворени за дијалог и сарадњу”. „Моја је улога да будем посредник између две стране и без прејудицирања статуса Косова”, објаснио је Цанијер, који се осврнуо и на недавне разговоре са званичницима у Београду, најављујући нови састанак са српским министром за Косово Гораном Богдановићем за следећу седмицу. Министар спољних послова Србије, у обраћању члановима највишег тела светске организације, истакао је да Србија неће штедети напор да искрено сарађује са УН у проналажењу прихватљивог, далекосежног решења када је реч о реконфигурацији међународног цивилног присуства на Косову, али оно не сме ићи изван „црвених линија” означених Резолуцијом 1244 СБ УН.
Јеремић је извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна, којим је он практично дао „зелено светло” свом изасланику Ламберту Цанијеру да отпочне процес преобликовања Унмика оценио као грубо кршење Резолуције 1244, посебно у светлу чињенице да се у њему експлицитно не осуђује нелегално усвајање устава Косова у коме се наводи имплементација Ахтисаријевог плана, документа који нема никакву правни основ у Савету безбедности УН, још мање за Србију. Јеремић је истакао да је његов састанак са генералним секретарем УН Бан Ки Муном прошле седмице довео до разумевања које би могло да доведе до споразума, који ће напослетку захтевати одобрење Савета безбедности УН. Пошто добије „експлицитну потврду” у Савету безбедности, правац реконфигурације морао би да се позабави „конкретним, бројним изазовима којима се српска заједница на Косову тренутно суочава”, рекао је Јеремић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


