Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОСЛЕ ПОЖАРА У ДР ИВАНА РИБАРА

Очишћен стан страве

Из изгорелих квадрата вишеспратнице радници „Градске чистоће” изнели више од 11 тона деценијама гомиланог смећа
Очишћен стан страве
Да ли је могуће да је неко живео у оваквим условима (Фото ЈКП „Градска чистоћа”)

Изгореле флаше, одећа, посуде од хране, комади старог намештаја... само су део отпада који су јуче из стана од 80 квадрата на 11 спрату у Улици др Ивана Рибара изнели радници „Градске чистоће”. Они су посао завршили јуче. Њих 15 изнело је 11.300 килограма смећа од кога се нису видели ни прозори, а на појединим местима његова висина прелазила је метар и по.

Стан у ком је живео Мирослав И. (77) и скоро три деценије овде скупљао смеће изгорео је у пожару 4. јануара. Мирослав, који је годинама живео сам, тог дана је на време спасен и упућен у болницу „Др Лаза Лазаревић”. Пуштен је после два сата. Након тога данима је живео у ходнику зграде, а станари су покушали да пронађу решење за његов проблем. Обијали су прагове институција како би се нашао начин да Мирослав буде смештен у неку од установа где би бар могао нормално да легне и једе. На крају је, због сумње да је подметнуо пожар, реаговало и Треће основно тужилаштво. Мирослав И. је 17. јануара смештен у затворску болницу, а након два дана ту је и умро.

После његове смрти комшијама, али и свима који су се бавили овим случајем, остао је горак укус у устима и питање да ли је све баш морало овако да се заврши. Мирослав је некада био врсни водоинсталатер. Он је спојио чесму у Кнез Михаиловој, где многи данас пију воду. Имао је и пензију, али и породицу, с којом годинама није био у контакту. Да ли је његов начин живота, можда и болест, могао бити разлог да надлежне установе реагују раније, за сада је само питање без одговора.

Његова смрт оставила је и друга нерешена питања. Због гашења ватре вода је продрла у стан испод, па је млади брачни пар са дететом морао да се исели. Лифтови нису радили, због чега људи са виших спратова нису неколико дана ни излазили из зграде. Зграда, иначе, има 14 спратова, 58 станова и око 150 станара. Непријатан мирис паљевине ширио се целом вишеспратницом, а комшије су страховале да се кроз поломљене прозоре не уселе птице. Они, по закону, нису смели унутра ни да привире како би на прозоре ставили најлоне.

Како је Мирослав 1993. године започео откуп стана, поставило се питање у чијем је власништву ова некретнина и ко је надлежан да се из њега изнесе отпад. У одговору које смо добили недавно од „Градског стамбеног” стоји да је стан у процесу откупа између Мирослава И. и општине Нови Београд и да због тога они не полажу никакво право на њега, нити обавезе. Међутим, у општини Нови Београд рекли су нам да они нису адреса на коју треба да се обратимо јер никада нису били корисник овог стана.

На основу њиховог одговора могло би се рећи да је стан ипак у надлежности града. Да ли га је Мирослав И. откупио или не, утврдиће наследници. Сада је важно да се овај отпад и шут очисте и стан обезбеди, али и да се можда покрене питање на нивоу града како убудуће реаговати у оваквим ситуацијама. Јер закон је једно, а живот је друго.

Одговор Новог Београда

У одговорима које нам је послала општина Нови Београд наводи се:

„Последњи важећи закон из 2014. године, односно Закон о јавној својини, донео је измену тако да градске општине губе право јавне својине на свим непокретностима, а на право носиоца јавне својине од тада је уписан град Београд. Све непокретности преузима град и од тада општина Нови Београд више није власник ниједне на својој територији. Конкретно, Уговор о откупу за поменути стан број 46 у Улици др Ивана Рибара 57 је 2014. преузео град, као и све уговоре о откупу. Рате за откуп стана се од тада уплаћују на жиро рачун града, који је уписао право својине на предметном стану.”

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sasha Obradovic
Tri decenije niko od nadleznih sluzbi nije reagovao na ovu nesrecu, prica se zavrsila da ne moze gore ali pretpostavljam da ce grad vrlo spremno preuzeti stan za koji je covek godinama placao otkup.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.