Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Породице страдалих Срба протестоваће у Сарајеву

Институције БиХ скоро да и не процесуирају ратне злочине у којима су извршиоци Бошњаци или се суђења одлaжу унедоглед
Породице страдалих Срба протестоваће у Сарајеву
Паљење свећа на гробовима Миленка и Радована Вучетића у Братунцу, сина и оца, убијених у рату 1992. године (Фото: EPA/Mzwele)

Сарајево – Правосудне институције на нивоу БиХ (суд и тужилаштво), у којима главну реч воде углавном бошњачки кадрови, не одустају од уходане шеме рада када је у питању процесуирање ратних злочина. И даље омаловажавају српске жртве, нема оптужница и пресуда ни за најмонструозније злочине које су над српским народом починили припадници бошњачке Армије БиХ.

На подручју Подриња, на пример, где је страдало око 3.500 Срба. Или конкретно у Кравици код Сребренице, у којој су, на православни Божић 1993. године, муслимански ратници, предвођени Насером Орићем, убили 49 Срба, углавном цивила, ранили њих 80 и опљачкали, а онда и спалили комплетну српску имовину. О том крвавом и злочиначком походу на Кравице јавно је сведочила Фадила Мујић, чланица Удружења „Мајке Сребренице”.

Бранимир Којић, председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице, каже да се неправда више не може трпети и да се мора стати на крај једностраности и дискриминаторском односу према српским жртвама. То ће, напомиње он, бити кључна порука коју ће чланови породица страдалих Срба упутити са мирног протеста испред зграде суда и тужилаштва БиХ у Сарајеву, који је планиран за 22. фебруар.

„Крајње је време да правосудне институције на нивоу БиХ почну да раде свој посао како треба. Врло су експедитивни кад је у питању процесуирање Срба. На тој експедитивности могу им позавидети и најпознатије светске полицијске агенције. Лењи су, спори и не раде ништа само када је реч о злочинима за које су осумњичени Бошњаци. И то нешто минимално што раде, раде тако што развлаче судске процесе унедоглед, изричу срамне казне осумњиченима и дозвољавају појединим осуђенима да, уз оправдање да су болесни, остану на слободи. То је случај с некима којима је, у јуну прошле године, изречена правоснажна затворска казна за злочине над српским затвореницима у злогласном логору Силос, рекао је Којић за „Политику”.

Напоменуо је да ће породице српских жртава на протесту у Сарајеву, ако им уопште буде дозвољено да га одрже, нагласити да неће одустати све док правда не буде задовољена, а поставиће и питање шта се чека с подизањем оптужнице за злочине у Кравици.

„Сведочење Мујићеве, уз све друге доказе који постоје, сасвим је довољно за покретање поступка у ком, на чему ћемо ми истрајавати, треба да буде првооптужени Насер Орић”, каже Којић.

Како суд и тужилаштво БиХ, по принципу дуплих аршина, деле (не)правду, доказ је и њихов однос према бошњачким ратним генералима, против којих се воде поступци за почињене злочине. Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић пре неколико дана упутио је писмо председнику Суда БиХ Ранку Дебевецу у ком тражи да се настави започето суђење генералу Атифу Дудаковићу и другима, осумњиченим за убиство више од 300 Срба. То суђење почело је у априлу 2019. године, а последње рочиште одржано је у фебруару 2020. године. Процес је заустављен, наводно, због пандемије, тако да се осумњичени генерал и његови саборци већ две године безбрижно шеткају на слободи.

Почетком овог месеца напрасно је и без званичног образложења до даљег одложен наставак суђења генералу Рамизу Дрековићу, који се терети „за ратни злочин над српским цивилима на подручју Калиновика 1995. године” и обновљеног суђења некадашњем команданту Трећег корпуса Армије РБиХ Сакибу Махмуљину, који није спречио злочине које су над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће починили припадници одреда „Ел муџахедин”, њему потчињени. Првостепеном пресудом, из јануара прошле године, Махмуљин је осуђен на 10 година затвора.

 

 

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dusan1
Teoretski ratni zločini ne zastarevaju ali ne verujem da će se među Srbima za par generacija naći neki Vizental i posojati neki tajni agenti koji će privoditi pravdi zločince iz ex-SFRJ ratova . Nisam čuo da je neko od Srpskih zvaničnika reagovao 10, februara na Dan Jama koji Italijani obeležavaju kao državni praznik (a Slovenci i Hrvati prisustvuju) i gde su isključivo Srbi navedeni kao genocidni komunisti i Titoisti !
katica
Ama prestanite da živite u ratovima. Zašto u Politici nema vesti danas su se desila 4 samoubistva, tuča, batinjanja, saobraćajnih nesreća, gde se ljudi tuku posle sudara da jedan drugog "nauče pameti", pregaženatrudnica napešačkom....šta to vas ne zanima? Ko je za sve te naše nesreće 32 g kriv? Šta da nastavimo tako da živimo?
AArdvark
Meni je ovo pozitiva vest, za razliku od raznih crnih hronika i uzasa koje ti volis da citas. Ljudi koji se strpjivo i uporno bore za pravdu decenijama
Zlatan
Stvari se ne smeju stavljati pod tepih da "bi se zivelo u buducnosti".. Upravo zbog takvog zataskavanja stvari do dan danas nema rezolucije o genocidu u Jasenovcu, Jadovnom , Jastrebarskom. U Podrinju je stradalo 3500 ljudi, cak da su zivotinje sto je mnogo mnogo je. Ovde se ne bunite kada se svi narodi Balkana teraju da poslusno priznaju genocid nad Muslimanima..
Борис М. Бања Лука
До када ћемо ми Срби од крвника да тражимо и очекујемо правду? За скоро дебелих 30 година нити један Муслиман или Хрват није значајније осуђен, ни у Холандији, а суд БиХ да не помињем.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.