Босански "Сан Марино" усред Србије
Саставци – Кога пут нанесе старим, оштећеним асфалтним путем од Рудог, у Републици Српској, односно Босни и Херцеговини, према Прибоју у Србији, одмах након преласка гвозденог моста преко Лима већ је крочио у Србију. Настављајући вожњу, неколико пута без проблема, било каквог обавештења или контроле прелази се међудржавна граница између две суседне земље.
Десетак километара даље, на раскршћу Устибар, чека још веће изненађење. На скретању према Пљевљима је први гранични прелаз према Србији, а убрзо још један за поновни улазак на територију Србије. По уласку у питомо месташце Међурјечје налази се омањи мостић, који је својеврсна граница према Саставцима, популарном босанском "Сан Марину" усред Србије.
Слободан Луковић, председник Месне заједнице Саставци и наставник у Основној школи "9. мај" указује да је ова територија као неко усамљено и изгубљено острвце, величине четири квадратна километра, и припада БиХ и Републици Српској, а све око ње је Србија. "Ту, на овој босанској територији, Србија је поодавно изградила и организовала осмогодишњу школу, коју похађа педесетак ђака. Полиција, пошта, телеком, водовод и електродистрибуција припадају Прибоју и Србији. Једино су нам све три приватне кафане, те четири од укупно пет приватних продавница, регистроване у Рудом и потпадају под контролу њихових инспектора. И у случају неког озбиљнијег инцидента србијанским колегама асистирају полицајци из Рудог, што је опет специфичан и јединствен случај", објашњава Луковић.
Саставци су нека врста мале незваничне бесцаринске зоне између србијанског Међурјечја и босанских Саставака, који се деле потоком и невидљивом и неозначеном међудржавном границом преко омањег моста. Нема овде ни мењачнице, јер сви признају, троше и примају марке, динаре, и евре, наравно.
На овом подручју живи осамдесетак домаћинстава, већином усмерених према Прибоју и његовој индустрији, која је посљедњих година и овде на издисају.
"Пољопривреда им постаје главно занимање, али у пракси настају бројни проблеми због ових силних граница. Јер, да би изнели своје производе на пијацу у Рудо, морају у Месној заједници извадити потврду, па преко два гранична прелаза у Устибару, а ако пак хоће у Прибој, онда са истом потврдом преко још два прелаза у Увцу, што је превише", наглашава Луковић. Он каже да сви житељи Саставака имају двојна држављанства, Босне и Херцеговине и Србије. С друге стране, они из суседног Међурјечја, које припада Србији, не користе превише право двојног БиХ држављанства, јер им, веле, не треба.
"Шта да вам кажем, ово је једна велика административна заврзлама која људима ствара огромне проблеме. Сад су се појавили додатни проблеми након одвајања Црне Горе, тако да смо и са те стране угрожени, с обзиром на то да овуда пролази пут за Пљевља. Знамо за бројне безуспешне преговоре око размене територија, али ове људе у Међурјечју и Саставцима до сада нико ништа о томе није питао. А ако би их питали они су за припајање Србији, или у најгорем случају за неку врсту бесцаринског подручја", појашњава Луковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


