Један систематски преглед мења живот
Кажу да је судбина загарантована, а човек има ту моћ да својим умом помера границе, мења околности и исходе. Како је онда судбина загарантована?
Живот је позорница. И не бира улоге. Али ми бирамо како ћемо да одиграмо.
Моја борба с карциномом дојке почела је у септембру 2020. године.
Давала сам све од себе да и тај дан личи на сваки други. Али рутински систематски преглед је променио читав ток једног септембарског дана.
И више ми није било важно који је то био дан. Живот је стао. Читав мозаик који сам градила 35 година почео је да се урушава.
Сазнање да имам карцином дојке није ми остављао простора ни за какву импровизацију којој сам увек била, поносно, склона.
Након хируршке интервенције, радикалне мастектомије дојке, уследиле су хемиотерапије наредних годину и по дана.
Међутим, како сам веровала у то да се свет споља мења онда када почнемо да мењамо своју нутрину, кренула сам да своју болест претачем у „игру”.
Текстови које сам писала на инстаграм страници @zenauzzenu како бих охрабривала даме које су прошле или пролазе ово искуство, али и да подсетим даме које нису имале ову борбу испред себе, да цене то, наишли су на импозантан одјек. Био је то ехо који ми одзвања и дан-данас.
Након што сам увидела колико је женама потребна подршка, моја сарадница Марија Лакић и ја смо основале Удружење „Жена уз жену”, које сада већ окупља скоро 300 чланица. Удружење се бави едукацијом, превенцијом и подршком жена оболелих од рака дојке.
Иза нас је непуна година како све три поменуте гране подједнако стављамо у први план кроз активности које су иза нас.
Панели на којима смо захваљујући најбољим лекарима, ширили информације у виду предавања, у просторијама нашег удружења, организовале радионице и пружале одговоре на сва питања које пацијенткиње нису имале кад да поставе лекарима, као и велики октобарски караван под слоганом „Буди храбра”, који је обишао 11 градова широм Србије са циљем да се женама обезбеде бесплатни ултразвучни прегледи дојки.
Урађено је 1.100 прегледа, спашено неколико живота, анкетирано преко 3.300 жена, како бисмо имале статистику информисаности колико знања жене имају о томе како изгледа самопреглед дојки, када су последњи пут биле на прегледу… Све податке смо сабрале и годину завршиле с конференцијом за медије.
Како бисмо послале снажну поруку да жене у овој борби нису саме, основале смо и групу у којој све међусобно размењују своја искуства, пружају подршку једна другој и корисне информације.
Такође, захваљујући компанијама које препознају рад нашег удружења, водиле смо већ две групе жена на дводневни боравак у Врњачку Бању са циљем да их изместимо из њихове борбе и подсетимо их на осмехе које су имале пре ове.
Удружење „Жена уз жену” је наставило да ради на превенцији и с тим у вези, мартовски караван је кренуо 2. марта ове године са истим циљем као и претходног пута.
„Буди храбра – прегледај се” порука je коју ширимо кроз двадесет осам, овог пута мањих градова, јер смо сматрале да су забаченија места у незавиднијој позицији. Цела траса постоји на сајту „zenauzzenu.rs” или на инстаграм страници @zenauzzenu.
Моја сарадница и ја се овде не заустављамо. Планирано је још много активности којима ћемо током целе године подсећати да на превенцији треба да се ради. Сматрам јако битним да се подиже свест на тему генетских тестова који могу да се ураде како у државним, тако сада и у приватним установама.
Важно је јер је то права превенција болести и рана дијагноза зато што наследни карцином дојке обухвата око 10-15 одсто свих карцинома дојке, а та информација нам даје прилику да променом начина живота болест превенирамо или да је у случају развоја ухватимо у самом старту када је скоро 100 одсто излечива.
Такође, много људи не зна колико је одлазак у хипербаричну комору поклон телу. Превенција у сваком смислу. Зато је добро да се информишемо шта је то што за себе можемо да урадимо на исти начин као што се информишемо и о моделу ципела, најбољој теретани… Хајде да нам информација буде кључ превенције.
Карцином дојке је излечив. У Америци оболевају милиони људи, а стопа излечења је 95 одсто! Зашто? Зато што имају организоване обавезне скрининге и проценат кад се карцином дојке „ухвати” на време је много већи него у Србији, зато што је скрининг организован у 25 одсто општина, од чега се много мање жена одазове на њега.
Хајде да следимо оно што нам је дато: живот у пуном његовом облику.
Нећемо ли га ваљда потрошити на тумарање и животарење?
Никад не можеш планирати будућност преко садашњости. Зато – планирај садашњост храбро. И прегледај се.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.