Jedan sistematski pregled menja život
Kažu da je sudbina zagarantovana, a čovek ima tu moć da svojim umom pomera granice, menja okolnosti i ishode. Kako je onda sudbina zagarantovana?
Život je pozornica. I ne bira uloge. Ali mi biramo kako ćemo da odigramo.
Moja borba s karcinomom dojke počela je u septembru 2020. godine.
Davala sam sve od sebe da i taj dan liči na svaki drugi. Ali rutinski sistematski pregled je promenio čitav tok jednog septembarskog dana.
I više mi nije bilo važno koji je to bio dan. Život je stao. Čitav mozaik koji sam gradila 35 godina počeo je da se urušava.
Saznanje da imam karcinom dojke nije mi ostavljao prostora ni za kakvu improvizaciju kojoj sam uvek bila, ponosno, sklona.
Nakon hirurške intervencije, radikalne mastektomije dojke, usledile su hemioterapije narednih godinu i po dana.
Međutim, kako sam verovala u to da se svet spolja menja onda kada počnemo da menjamo svoju nutrinu, krenula sam da svoju bolest pretačem u „igru”.
Tekstovi koje sam pisala na instagram stranici @zenauzzenu kako bih ohrabrivala dame koje su prošle ili prolaze ovo iskustvo, ali i da podsetim dame koje nisu imale ovu borbu ispred sebe, da cene to, naišli su na impozantan odjek. Bio je to eho koji mi odzvanja i dan-danas.
Nakon što sam uvidela koliko je ženama potrebna podrška, moja saradnica Marija Lakić i ja smo osnovale Udruženje „Žena uz ženu”, koje sada već okuplja skoro 300 članica. Udruženje se bavi edukacijom, prevencijom i podrškom žena obolelih od raka dojke.
Iza nas je nepuna godina kako sve tri pomenute grane podjednako stavljamo u prvi plan kroz aktivnosti koje su iza nas.
Paneli na kojima smo zahvaljujući najboljim lekarima, širili informacije u vidu predavanja, u prostorijama našeg udruženja, organizovale radionice i pružale odgovore na sva pitanja koje pacijentkinje nisu imale kad da postave lekarima, kao i veliki oktobarski karavan pod sloganom „Budi hrabra”, koji je obišao 11 gradova širom Srbije sa ciljem da se ženama obezbede besplatni ultrazvučni pregledi dojki.
Urađeno je 1.100 pregleda, spašeno nekoliko života, anketirano preko 3.300 žena, kako bismo imale statistiku informisanosti koliko znanja žene imaju o tome kako izgleda samopregled dojki, kada su poslednji put bile na pregledu… Sve podatke smo sabrale i godinu završile s konferencijom za medije.
Kako bismo poslale snažnu poruku da žene u ovoj borbi nisu same, osnovale smo i grupu u kojoj sve međusobno razmenjuju svoja iskustva, pružaju podršku jedna drugoj i korisne informacije.
Takođe, zahvaljujući kompanijama koje prepoznaju rad našeg udruženja, vodile smo već dve grupe žena na dvodnevni boravak u Vrnjačku Banju sa ciljem da ih izmestimo iz njihove borbe i podsetimo ih na osmehe koje su imale pre ove.
Udruženje „Žena uz ženu” je nastavilo da radi na prevenciji i s tim u vezi, martovski karavan je krenuo 2. marta ove godine sa istim ciljem kao i prethodnog puta.
„Budi hrabra – pregledaj se” poruka je koju širimo kroz dvadeset osam, ovog puta manjih gradova, jer smo smatrale da su zabačenija mesta u nezavidnijoj poziciji. Cela trasa postoji na sajtu „zenauzzenu.rs” ili na instagram stranici @zenauzzenu.
Moja saradnica i ja se ovde ne zaustavljamo. Planirano je još mnogo aktivnosti kojima ćemo tokom cele godine podsećati da na prevenciji treba da se radi. Smatram jako bitnim da se podiže svest na temu genetskih testova koji mogu da se urade kako u državnim, tako sada i u privatnim ustanovama.
Važno je jer je to prava prevencija bolesti i rana dijagnoza zato što nasledni karcinom dojke obuhvata oko 10-15 odsto svih karcinoma dojke, a ta informacija nam daje priliku da promenom načina života bolest preveniramo ili da je u slučaju razvoja uhvatimo u samom startu kada je skoro 100 odsto izlečiva.
Takođe, mnogo ljudi ne zna koliko je odlazak u hiperbaričnu komoru poklon telu. Prevencija u svakom smislu. Zato je dobro da se informišemo šta je to što za sebe možemo da uradimo na isti način kao što se informišemo i o modelu cipela, najboljoj teretani… Hajde da nam informacija bude ključ prevencije.
Karcinom dojke je izlečiv. U Americi obolevaju milioni ljudi, a stopa izlečenja je 95 odsto! Zašto? Zato što imaju organizovane obavezne skrininge i procenat kad se karcinom dojke „uhvati” na vreme je mnogo veći nego u Srbiji, zato što je skrining organizovan u 25 odsto opština, od čega se mnogo manje žena odazove na njega.
Hajde da sledimo ono što nam je dato: život u punom njegovom obliku.
Nećemo li ga valjda potrošiti na tumaranje i životarenje?
Nikad ne možeš planirati budućnost preko sadašnjosti. Zato – planiraj sadašnjost hrabro. I pregledaj se.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.