Запад у потрази за Путиновим богатством
Западни медији и њихови власници су пре пронашли „доказе” да је Владимир Путин касапин и ратни злочинац и закључили да му треба судити за геноцид у Бучи, него што им полази за руком да нађу доказе да је он све време заправо руски олигарх који ужива захваљујући пљачкању руских грађана. Сада је „Њујорк тајмс” одлучио да зада коначни ударац и раскринка Путиново богатство које „за њега чувају руски олигарси”. Одлучујући доказ пронађен је у једној реченици из 2010. године, закопаној у судском спису од 421 странице. Та реченица је изречена случајно, успут, током састанка у ресторану у Женеви, где су двојица бизнисмена разговарала о „јахти која је представљена господину Путину”.
Судски процес у Лондону вођен је због финансијског спора који укључује једну бродску компанију, а ова реченица, како је навео лист, представља „редак јавни доказ који током свих ових година директно повезује председника Русије Владимира В. Путина с луксузним бродом, авионом или вилом”. Пошто су САД у среду увеле санкције и двема Путиновим кћеркама, за које се не зна поуздано где ни како живе, одузеле јахте и куће „Путиновим олигарсима”, сад је потрага за Путиновим богатством добила нови замах и постала приоритет.
Ова „истраживачка новинарска прича” подсећа сада на траг који је остао незапажен дуже од деценије и обнавља гласине о луксузним Путиновим јахтама, возном парку и фантастично опремљеним авионима и вилама за које до сада није могло да се дође до прецизних података који би били доказ о иметку руског председника.
Путину је, наиме, како се наводи у том судском спису, „представљена” јахта „Олимпија”, за коју је утврђено да њоме управља компанија на Кипру, али је истрага већ ту запела, јер документи показују да је власник јахте руска влада, а не Путин. То је довело до закључка да су приватни интереси председника и његовог најужег окружења уско испреплетени с интересима владе.
САД и савезници су средином марта оформили мултинационалну оперативну групу за откривање и заплену имовине најмање 50 богатих Руса, међу којима је руски председник, као и шеф дипломатије Сергеј Лавров, чије су супруга и кћерка пре три дана такође стављене на листу за блокаду имовине. Како преноси „Њујорк тајмс”, најављене су чак и награде за информације које помажу у напорима за проналажење скривене имовине. Нажалост, за сада су и ови „докази” о Путиновој склоности лагодном животу остали да висе у ваздуху и сумња се да ће изазвати било какав ефекат, јер „никад није утврђено да Путин лично поседује било шта вредно конфискације”. Лист закључује да, упркос више пута покренутим расправама о томе да се Путинова имовина „води” на именима олигарха и његових старих пријатеља у офшор фирмама и рачунима у швајцарским банкама – његов луксузни иметак је очигледно на конту државе и државних предузећа и налази се ван домашаја западних санкција. Да би био конфискован, требало би блокирати имовину целе руске владе и државе, што за политички Запад у овом тренутку и није најпожељнија варијанта.
То би, за разлику од досадашњих ограничених санкција, значило стављање „Гаспрома” под тотални ембарго, чему сада нарочито Европљани нису склони. „Гаспром” би требало да буде под блокадом у потпуности, не због тога што америчка влада жели да гас престане да тече ка Европи, него зато што Путин користи „луксузно скровиште” на Алтају у Сибиру које припада овој компанији. Лист подсећа да је ово планинско одмаралиште било међу 20 некретнина које је у свом извештају поменуо опозиционар Борис Њемцов 2012. године. На том списку имовине која је Путину на располагању биле су луксузне летелице, четири јахте и 11 ручних сатова у малопродајној вредности од скоро 700.000 долара, што је све наводно плаћено државним новцем.
Тим Алексеја Наваљног извештавао је прошле године о „Путиновој палати на Црном мору”, коју чувају припадници Федералне службе безбедности, а да је његова указује и то што је наводно изнад палате уведена забрана летова. У том извештају наведено је да се на исти начин чува и јахта „Шехерезада”, вредна 700 милиона долара, која има две хеликоптерске платформе и низ сателитских купола, чије је званично власништво у вези с офшор компанијом на Маршалским острвима. Међутим, „Њујорк тајмс” ипак није могао независно да потврди налазе тима Наваљног о безбедносним везама посаде, а амерички званичници су одбили да прецизирају информације којима би могли да развеју корпоративне тајне које скривају власништво над бродом. Подаци о Путиновој имовини и даље ће остати тајни – можда док неко за награду не понуди неки доказ.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.