Срамно суђење за ратни злочин
Брчко – Чланови Удружења породица несталих српских бораца и цивила општине Брчко јуче су изразили огорчење поводом ослобађајуће пресуде Перу Ковачевићу, Хрвату из брчанског села Марковић Поље, оптуженом за убиство четири жене српске националности, коју је изрекло трочлано веће Основног суда дистрикта Брчко 28. септембра 2007. године.
У саопштењу за јавност су, између осталог, позване све српске политичке партије и организације да подрже чланове Удружења на путу до правде и истине о почињеним зверствима у минулом ратном зловремену, како би њихови виновници добили казне какве заслужују.
"Тражимо да нам се одговори зашто се суд оглушио о тврдње Горана Јосиповића и Милана Шимића, сведока на овом суђењу, да је Ковачевић од њих преузео Милку и Стоју Богдановић, Мару Јовић и Смиљу Гајић, 16. октобра 1994. године, пошто су оне, кренувши из Шпионице (општина Сребрник), где су живеле, у правцу села Церик, дале новац неким Хрватима да их безбедно преведу до њихове родбине, те да им се тада губи сваки траг", пише у саопштењу Удружења.
– Правосуђе дистрикта Брчко пало је на још једном тешком испиту. Судија Мухамед Авдић зна где где су гробови тих жена. Поновио је злодело извршено над њима у рату. Сад барем знам једно место злочина. Убудуће ћу пред судом палити свеће за покој моје сестре коју сам тог октобарског дана 1994. узалуд чекала са четворо деце – сузних очију прича Аница Симић, сестра у смрт одведене Милке Богдановић.
Према њеним речима, овакав сраман исход суђења није био неочекиван, будући да је судија Авдић прећутао тврдње сведока Хрвата, изречене приликом саслушања, да је Ковачевић био последњи у ланцу плаћеног евакуисања жена на српску територију, те да, стога, он једини зна шта се са њима догодило.
Делећи огорчење и тугу са члановима породица несрећних жена из Шпионице, Марија Перкановић, која не зна за судбину своје нестале стрине Маре Јовић, сматра да се на суђењу Перу Ковачевићу догодио правни злочин.
Своју озлојеђеност и немоћ изразила је и Јованка Симић, која је у минулом рату остала без оба родитеља. Прошле године, сасвим случајно, приликом копања земље, пронашли су неколико очевих костију. "Било је више жице и конопца него костију", плачним гласом једва је успела да изусти.
– Запањени смо оваквом пресудом. Али, да будемо искрени, нисмо ни очекивали нешто боље. Тачно се зна ко је час-два пре договорене размене зверски масакрирао заробљене српске војнике, мештане приградског насеља Грбавица – прокоментарисао је ослобађајућу пресуду Ковачевићу председник Општинског одбора СРС у Брчком Лазар Јањић.
Чланови брчанског Удружења породица несталих српских бораца и цивила договорили су се да упуте жалбу Апелационом суду дистрикта Брчко, као и да са неправдом која им је нанесена ослобађањем Пера Ковачевића од кривичне одговорности за ратни злочин упознају и Канцеларију ОХР-а у овој локалној заједници, па и самог супервизора за Брчко.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


