Македонци у клинчу и са Русима и са Бугарима
Специјално за „Политику”
Скопље – „Стиже јестиво уље из Србије за грађане Северне Македоније. Два милиона литара”, пренели су македонски медији вест коју је обелоданио министар пољопривреде Љупче Николовски. У време веома сложене међународне ситуације због рата у Украјини, у држави која осећа неподношљив политички притисак због бугарске блокаде на путу евроинтеграција, лепе вести долазе само из Србије. Донацијом пшенице и уља Републици Северној Македонији (РСМ), уз раније поклоњене вакцине за имунизацију становништва, Србија је оснажила добросуседски однос с овом земљом.
Москва је РСМ сврстала међу непријатељске земље. Из Скопља је протеран знатан број руских дипломата. Од петка је протерано још шест службеника руске амбасаде због кршења Бечке конвенције о понашању акредитованих дипломата у страној земљи. У последње две недеље из Македоније статус персона нон грата добило је 11 особа. Протестна нота амбасадору Руске Федерације уручена је у Министарству спољних послова РСМ.
Поред проблема на унутрашњем плану у области владавине права, премијер Димитар Ковачевски се све интензивније суочава и с проблемом који је отворила суседна Бугарска, не дозвољавајући приступне преговоре РСМ с ЕУ. Као што је „Политика” писала, ових дана бугарски премијер Кирил Петков боравио је у Битољу, где је са делегацијом Софије присуствовао отварању Бугарског културног центра „Иван Михајлов”. То је изазвало револт Скопља, чији званичници истичу да је Михајлов био сарадник нациста.
Пошто је Северна Македонија за Руску Федерацију званично непријатељ, а бугарски председник на супротној страни од прозападне владе, веома је тешко очекивати позитивну одлуку за Скопље, а самим тим и за Тирану. Чак и да не постоји русофилска линија у Бугарској, тешко је очекивати премошћавање проблема, јер се очекује да Северна Македонија поново промени Устав и да у њега уведе Бугаре као конститутивни елемент. Чак и кад би Ковачевски прихватио овакав захтев Бугарске, највећа опозициона парламентарна партија Северне Македоније ВМРО-ДПМНЕ, коју предводи Христијан Мицкоски, неће дозволити промену Устава, за шта је потребан пристанак две трећине посланика Собрања. Владајућа структура има сигурног 61 посланика, од 120 чланова парламента.
Управо из ових разлога, албански политички блок у Северној Македонији, састављен од опозицијске Алијансе и Бесе, као и од позицијске Алтернативе, сматра да бугарски вето за Македонију не треба да кочи Албанију у приступним преговорима. Шеф дипломатије Османи не слаже се с оваквим ставом, али још нема став своје партије ДУИ у вези с овим питањем. Албански блок сматра да је премијер Албаније Еди Рама принципијелан када тражи да ЕУ посматра Албанију одвојено од РСМ у приступним преговорима.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.