Жене и војна обавеза
Недавно је председник Републике Србије у обраћању јавности изнео жељу да се у нашој земљи поново уведе општа војна обавеза. Не улазећи у то колико би ово коштало, јер то ће израчунати одговарајући стручњаци, користим прилику да скренем пажњу на противуставну дискриминацију до које би дошло ако би се она увела како је председник предложио. Он, је наиме, најавио општу војну обавезу, али само за мушкарце. У нека друга времена, то је било нормално, али тада није било жена на командним функцијама у војсци, па се таква полна дискриминација могла тиме бранити.
Међутим, откако су наша војска и полиција широм отвориле врата запошљавању жена, укључујући и официрске и подофицирске положаје, увођење опште војне обавезе само за мушкарце представљало би озбиљно нарушавање равноправности полова, јер би значило да жене могу да се запошљавају у војсци, посебно као командни кадар, али не морају да служе као обични војници. Уз остале аспекте, јавна расправа о евентуалном увођењу војне обавезе требало би да се позабави и овим питањем да касније не би дошло до озбиљних правних компликација.
Зоран Јањетовић,
Београд
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


