Законом против кажњавања батинама
Већина родитеља у Србији сматра да је "батина из раја изашла" о чему сведоче и резултати Уницефовог истраживања који говоре да је две трећине малишана у нашој земљи, узраста од две до четрнаест година, подвргнуто неком облику психичког или телесног кажњавања у оквиру породице – половина деце изложена је лакшим, а седам одсто тешким облицима телесног кажњавања. Резултати истраживања британске хуманитарне организације "Спасимо децу" такође потврђују да чак 70 одсто деце у установама за децу без родитељског старања доживљава претње батинама, док је између 60 и 70 одсто њих трпело телесно кажњавање.
Све су то били разлози због којих је 18 невладиних организација у Србији, уз подршку Београдске канцеларије Уницефа и британске хуманитарне организације "Спасимо децу", покренуло кампању за изричиту законску забрану телесног кажњавања деце у Србији под слоганом "Увек милом – никад силом".
Како је на јучерашњој конференцији за новинаре истакао представник организације "Спасимо децу" Раша Секуловић, осамнаест земаља света законом је забранило телесно кажњавање. Он је том приликом подсетио да резултати свих психолошких истраживање говоре да телесно кажњавање угрожава здравље, интегритет и достојанство детета, да оставља трајне последице и често доводи до насилног понашања одраслих који су били злостављани као деца.
"И један шамар представља насиље. Ако деци пошаљемо поруку да су батине уобичајени начин комуникације, она ће насиље пренети у своју секундарну породицу", истакла је председница Управног одбора Центра за права детета Ивана Стевановић. Она је такође нагласила да у нашој земљи не постоји ниједан закон о деци и подсетила да је предлог закона о заштити права детета повучен из скупштинске процедуре повучен из скупштинске процедуре и враћен Министарству за рад и социјалну политику.
Директор организације "Спасимо децу" за југоисточну Европу Тим Бејнбриџ нагласио је да у ову акцију морају бити укључени сви и да се усвајањем закона којим се забрањује телесно кажњавање деце унапређује цело друштво.
Представница Уницефа у Србији Марија Луиза Форнера истакла је да се овом кампањом Србија придружује глобалној иницијативи за законску забрану телесног кажњавања деце и подсетила да је наша земља ставила државни потпис на Конвенцију о правима детета којом се експлицитно забрањује физичко и психичко злостављање и занемаривање деце.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


