Субота, 20.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
НАЦИОНАЛИСТИ ИЗ „АЗОВА” ПОЛОЖИЛИ ОРУЖЈЕ

„Украјински хероји” предали се Русима

Русија јавља да је почела предаја екстремиста из челичане „Азовстаљ”, а украјинска страна да су „борци завршили своју мисију” и да су они „хероји нашег времена”
„Украјински хероји” предали се Русима
Претрес заробљеника испред железаре „Азовстаљ” (EPA-EFE/Russian Defence Ministry Press Service)

Евакуација 264 војника из железаре „Азовстаљ” аутобусом означеним словом „З” почетак је краја до сада најдуже и најкрвавије битке. Напуштањем последњег упоришта у опкољеној луци Мариупољ украјинске снаге полако препуштају Русији контролу над тим градом. Војници, а међу њима су 53 тешко рањена, одведени су у болнице у области које се налазе под руском контролом.

Украјинска страна истиче да ће касније бити уговорена и њихова размена за руске ратне заробљенике, иако о томе нема званичних потврда. Рањени Украјинци који су се недељама скривали напустили су челичану због лечења. Они који се и даље налазе у тунелима, припадници пука „Азов”, истицали су да ће наставити да пружају отпор, али је командант пука у јучерашњој поруци рекао да је њихова „мисија завршена” и да је спасено живота колико је то било могуће. Денис Прокопенко је у видео-поруци рекао да у рату нема сигурних планова и операција јер влада константни ризик, али да је битно да постоји „план Б” и потпуна посвећеност том плану, због чега је, како се изразио, рат можда пре уметност него наука. Прокопенко је додао да цео гарнизон спроводи одлуку врховне команде и да се нада подршци украјинског народа. У овом подручју уведен је прекид ватре и отворен хуманитарни коридор. Очекује се да ће војска наставити да се предаје и напушта челичану, саопштило је руско Министарство одбране, које је објавило снимак евакуације након што је истакнуто да је почела „предаја 265 екстремиста из ’Азовстаља’”.

Кијев, за разлику од руске стране, не користи реч „предаја” кад говори о извлачењу својих бораца из челичане. Генералштаб украјинских оружаних снага наводи да је ово значајан пораз док је Мариупољ у рушевинама након руске опсаде, у којој је убијено више десетина хиљада људи. Наведено је да су „борци завршили своју мисију” и да нема начина да се челичана ослободи војним путем, наводећи у саопштењу да су „браниоци Мариупоља хероји нашег времена”. Одбрана „Азовстаља”, тврде, симбол је украјинског отпора.

Предаја украјинских војника (Фото Министарство одбране Руске Федерације)

Процене су да је у „Азовстаљу” било око 600 војника, али није познато колико њих се и даље тамо налази. Володимир Зеленски је поручио да је захвалан борцима као што су они и да је земљи потребно да су њени хероји живи јер је то њихов принцип. Евакуацију је назвао „акцијом враћања момака кући” и рекао да ће бити настављена, мислећи вероватно на размену заробљеника.

Док су рањеници напуштали Мариупољ, у западном Лавову одјекивале су експлозије. Гађани су војни објекти, а према незваничним информацијама, погођен је Јаворовски војни полигон, који се користи за обуку и један је од центара за испоруку војне технике држава НАТО-а. „Спутњик” саопштава да је реч о „најмоћнијем нападу на војну инфраструктуру у Лавову од почетка специјалне војне операције”.

А помоћник министра унутрашњих послова Луганске народне републике Виталиј Кисељов каже да је код Северодоњецка и Лисичанска опкољена група од око 16.000 украјинских војника и плаћеника који се, како каже, баве застрашивањем цивила и уништавањем цивилне инфраструктуре. Да ће предаја припадника „Азова” изазвати домино-ефекат у украјинским редовима, који су сада опкољени у области Северодоњецка и Лисичанска, мишљења је бивши посланик Врховне раде Украјине Иља Кива, коме је одузет мандат. Он је на „Телеграму” написао да је предаја Мариупољског гарнизона пример како сачувати живот украјинске групације војске која се налази у тактичком обручу код Северодоњецка и Лисичанска.

„Спутњик” наводи и да су јединице Доњецке народне републике ослободиле још једно насељено место – Дробишево, као и да је руска војска извела напад на објекте у селу Десна, у Черњиговској области, где се налазио центар за обуку украјинске војске, те да према првим подацима, има жртава. Након што је одјекнула снажна експлозија у Доњецкој области, локални медији су известили да гори фабрика „Кнауф” Соледару.

Америчка помоћ од 39,8 милијарди долара

Амерички Сенат већином гласова подржао је гласање о пакету помоћи Украјини у висини од 39,8 милијарди долара. Осамдесет један сенатор је подржао предлог док је њих 11 било против. Коначно гласање о закону заказано је за крај седмице.

Русија се повлачи из СД Балтичког мора

Одлуку да се повуче из Савета држава Балтичког мора Москва је образложила тиме да се ситуација у овој организацији погоршава и да су овај корак повукли као одговор на непријатељске акције. Нагласили су да престанак чланства неће утицати на присуство Русије у региону.

Путин: Догађаји у Украјини резултат лоше политике Запада

Москва – Руски председник Владимир Путин изјавио је јуче да су најновији догађаји у Украјини повезани с лоше осмишљеном политиком Запада. „Све што се сада дешава, укључујући, на наше велико жаљење, и Украјину, повезано је с лоше осмишљеном политиком такозваног колективног Запада”, поручио је руски лидер на скупу о ситуацији у нафтном сектору, преноси агенција Тас.

Путин је рекао да су ове земље „деценијама игнорисале апсолутно легитимну забринутост Русије за њену безбедност и на сваки могући начин подстицале националистичке, неофашистичке елементе у руководству Кијева”. Такође, навео је, западне земље с презиром су се односиле према проблемима на југоистоку Украјине и суштински допринеле наставку непријатељстава које је кијевски режим започео пре осам година.

Подољак: Обустављени преговори две стране

Кијев – Руско-украјински преговори су обустављени, али то не значи да две стране на крају неће сести за преговарачки сто, каже саветник украјинског председника Михаил Подољак. „Преговарачки процес је суспендован”, рекао је Подољак, а преноси украјински Унијан.

Он тврди да се захтеви Руса, за разлику од дешавања на фронту, не мењају. Подољак је рекао да Русија за 82 дана рата није схватила да ситуација у Украјини није иста као што је била на почетку. „И не мењају своје директиве, настављају да уцењују, јавно изговарају неке ставове”, тврди Подољак.

На питање да ли ће Кијев узети у обзир став појединих западних политичара, који наводно „желе брз завршетак рата како би се спасио Путинов образ”, Подољак је рекао да Русија неће моћи да заустави овај рат у облику у којем би неки Европљани желели.

Лавров: Украјина је потрошни материјал за Запад

Москва – Украјина је „потрошни материјал” за Запад у рату с Русијом, сматра руски министар спољних послова Сергеј Лавров. Оцењује да Украјина никоме није потребна и да је „потрошни материјал” у хибридном свеопштем рату с Руском Федерацијом, преноси РИА Новости. „То је јавно објављено. (Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност) Ђузеп Борељ, главни дипломата Европске уније, јавно говори да ’у овом рату победа мора бити постигнута на бојном пољу’, Британци, Американци, председници, премијери, министри изјављују да ’немамо право да дозволимо да Русија победи, да Русија мора да буде поражена’”, додао је Лавров.

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dusan1
Ne sumnjam da je ova predaja u stvari poraz Ruske vojske koja nije uspela da ih sve do jednog ili bar strance likvidira ali je pobeda 'duše Slovenske' . Iako Ukrajinci i NATO ovo prikazuju kao neku vrstu 'završetka misije' i povratka kući sa bojišta , ima onih koji će shvatiti da 'Ruska agresija' nije i ponižavanje drugih oko sebe !
Sputnjikovijada
Ma jok...
Sotir Gardačić
Za mene su veći heoroji vojnici koji se bore na otvorenom bojnom polju i gde su izloženi dronovima nego ovi koji su pobegli u grad među civili a potom u železaru gde su se krili u atomskom skloništu.
M
Ovo je jedini korektan clanak, korektno izvestavanje i naslov. Ostalo u ovim novinama je manje-vise pro-ukrajinsko i pro-americko. Ovaj list gaji nadu u EU i americki dolar.
vladimir
Juče i danas se predalo 650 Azova i 80 ranjenika.Uhvaćen je i Kanadski general u Mariupollju Trevor Kadeja noću između 2 i 3 maja 2022.Bio je zadužen za Laboratoriju br 1, sa 18 ljudi koji su radili pod njegovom komandom. Hanter Bajden, sin američkog predsednika Džoa Bajdena, i Kristofer Hajnc, zet Džona Kerija, organizovali su aranžmane za ukrajinske Laboratorije preko svoje firme u ime Pentagonove Agencije(DTRA). SAD ima 336 laboratorija za proizvodnju biološkog oružja u inostranstvu. Istina
Bojsa
Ukrajina jeste ogromna i mnogoljudna teritorija, ali kao drzava postoji samo 30 godina, nista duze od bivsih Jugo republika na Balkanu! Rukovodstvo je opijeno istim sredstvima kao i ceo Zapad, te vide fatamorganu umesto rata i veliki deo teritorije koji vise njima ne pripada! Pumpaju se i dalje u nadi da ce se vratiti na nultu poziciju, midleci da ce sesti za pregovaracki sto gde ce im Rudija sve predati nazad i priznati poraz! A cela planeta vec bukti od novog svetskog poretka…
Kao uvek
A i Zemlja je ravna. Od novog svetskog poretka!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.