Град збрињава малишане од рођења до пунолетства
Љубав и сигурност потребни су сваком детету, али нажалост немају сви малишани радост да одрастају у безбедном и топлом окружењу. Ни они који немају породично окружење нису, међутим, препуштени сами себи – помоћ и подршку пружа им Прихватилиште за децу Београдa.
Реч је о установи у надлежности Секретаријата за социјалну заштиту града, која збрињава најосетљивије категорије младих из целе Србије, међу којима су жртве насиља, злостављања и занемаривања, жртве трговине људима, деца без родитељског старања, деца улице.
– То су деца којима је наша помоћ најпотребнија и за коју увек морамо да будемо ту, да им покажемо да нису сама, да има ко да их заштити, да им пружи подршку, да их усмери на прави пут. У Прихватилишту је сада збринуто 30 корисника. Услуга је усмерена на успостављање осећаја сигурности као основе за даљи напредак и оснаживање корисника, ради подизања њихове способности за безбедан живот и укључивање у заједницу – објашњава Наташа Станисављевић, градска секретарка за социјалну заштиту.
А када дете долази у ову установу?
– У Прихватилиште се смештају на основу неодложне интервенције органа старатељства, Центра за социјални рад, у различитим кризним ситуацијама, односно када је деци потребно обезбедити привремени смештај и процену потреба, ради упућивања на коришћење других услуга – наводи Станисављевићева и додаје да се у овој установи најдуже остаје до шест месеци.
У Прихватилишту бораве деца од 7 до 18 година, а услуга се пружа непрекидно 24 часа седам дана у недељи у току целе године.
У оквиру ове установе ради и Свратиште за децу у коме се малишанима пружа прилика да привремено или повремено задовоље неку потребу и даје им се подршка да обезбеде себи и доступност неких других услуга.
– Свратиште је доступно деци и младима који живе или раде на улици и добровољно затраже или пристану на услугу. Смештајни капацитет је за 30 корисника узраста од 7 до 18 година. Услуга се, у изузетним случајевима, пружа и млађој деци уколико долазе у пратњи браће или сестара и ако је утврђено да живе у заједничком домаћинству – каже Станисављевићева и додаје да Свратиште ради од 8 до 16 сати сваког дана у години.
Али, како кажу из Секретаријата за социјалну заштиту, осим Прихватилишта за децу града, у оквиру установе Центар за заштиту одојчади, деце и омладине ово градско министарство финансира још два прихватилишта у којима се смештају деца узраста до три године и старија. То значи да град збрињава малишане од рођења до пунолетства.
– Деца која су корисници Прихватилишта или Свратишта сусрећу се са проблемом недостатка породичне љубави, несигурности у себе, страха, зато је веома важно да свако дете које користи наше услуге добије директну помоћ. Трудимо се да у сарадњи са другим релевантним институцијама заједничким снагама пружимо подршку свој деци којој је она потребна, како би свако дете које изађе из Прихватилишта сутра постало озбиљан човек, јачи и користан члан нашег друштва – нагласила је секретарка.
Прихватилиште постоји већ 64 године и у њему је уточиште нашло више од 75.000 малишана.
У току године кроз ову установу прође од 400 до 600 дечака и девојчица из свих категорија система социјалне заштите. Од почетка ове године у Прихватилишту је збринуто 46 деце.
– Брига о деци, о њиховим правима и потребама један је од приоритета града па ћемо настојати да на најадекватнији начин одговоримо на потребе деце и младих из ових осетљивих категорија јер се управо успех и развијеност једног друштва огледа у његовом односу према најмлађој и најстаријој популацији. Наша одговорност је да пружимо подршку деци у кризним ситуацијама, као и породицама које су социјално угрожене, развојем система образовања, здравља, правосуђа, социјалне заштите, заштите од насиља и са таквом политиком ћемо наставити и убудуће – наглашава секретарка Наташа Станисављевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.