Grad zbrinjava mališane od rođenja do punoletstva
Ljubav i sigurnost potrebni su svakom detetu, ali nažalost nemaju svi mališani radost da odrastaju u bezbednom i toplom okruženju. Ni oni koji nemaju porodično okruženje nisu, međutim, prepušteni sami sebi – pomoć i podršku pruža im Prihvatilište za decu Beograda.
Reč je o ustanovi u nadležnosti Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada, koja zbrinjava najosetljivije kategorije mladih iz cele Srbije, među kojima su žrtve nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, žrtve trgovine ljudima, deca bez roditeljskog staranja, deca ulice.
– To su deca kojima je naša pomoć najpotrebnija i za koju uvek moramo da budemo tu, da im pokažemo da nisu sama, da ima ko da ih zaštiti, da im pruži podršku, da ih usmeri na pravi put. U Prihvatilištu je sada zbrinuto 30 korisnika. Usluga je usmerena na uspostavljanje osećaja sigurnosti kao osnove za dalji napredak i osnaživanje korisnika, radi podizanja njihove sposobnosti za bezbedan život i uključivanje u zajednicu – objašnjava Nataša Stanisavljević, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu.
A kada dete dolazi u ovu ustanovu?
– U Prihvatilište se smeštaju na osnovu neodložne intervencije organa starateljstva, Centra za socijalni rad, u različitim kriznim situacijama, odnosno kada je deci potrebno obezbediti privremeni smeštaj i procenu potreba, radi upućivanja na korišćenje drugih usluga – navodi Stanisavljevićeva i dodaje da se u ovoj ustanovi najduže ostaje do šest meseci.
U Prihvatilištu borave deca od 7 do 18 godina, a usluga se pruža neprekidno 24 časa sedam dana u nedelji u toku cele godine.
U okviru ove ustanove radi i Svratište za decu u kome se mališanima pruža prilika da privremeno ili povremeno zadovolje neku potrebu i daje im se podrška da obezbede sebi i dostupnost nekih drugih usluga.
– Svratište je dostupno deci i mladima koji žive ili rade na ulici i dobrovoljno zatraže ili pristanu na uslugu. Smeštajni kapacitet je za 30 korisnika uzrasta od 7 do 18 godina. Usluga se, u izuzetnim slučajevima, pruža i mlađoj deci ukoliko dolaze u pratnji braće ili sestara i ako je utvrđeno da žive u zajedničkom domaćinstvu – kaže Stanisavljevićeva i dodaje da Svratište radi od 8 do 16 sati svakog dana u godini.
Ali, kako kažu iz Sekretarijata za socijalnu zaštitu, osim Prihvatilišta za decu grada, u okviru ustanove Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine ovo gradsko ministarstvo finansira još dva prihvatilišta u kojima se smeštaju deca uzrasta do tri godine i starija. To znači da grad zbrinjava mališane od rođenja do punoletstva.
– Deca koja su korisnici Prihvatilišta ili Svratišta susreću se sa problemom nedostatka porodične ljubavi, nesigurnosti u sebe, straha, zato je veoma važno da svako dete koje koristi naše usluge dobije direktnu pomoć. Trudimo se da u saradnji sa drugim relevantnim institucijama zajedničkim snagama pružimo podršku svoj deci kojoj je ona potrebna, kako bi svako dete koje izađe iz Prihvatilišta sutra postalo ozbiljan čovek, jači i koristan član našeg društva – naglasila je sekretarka.
Prihvatilište postoji već 64 godine i u njemu je utočište našlo više od 75.000 mališana.
U toku godine kroz ovu ustanovu prođe od 400 do 600 dečaka i devojčica iz svih kategorija sistema socijalne zaštite. Od početka ove godine u Prihvatilištu je zbrinuto 46 dece.
– Briga o deci, o njihovim pravima i potrebama jedan je od prioriteta grada pa ćemo nastojati da na najadekvatniji način odgovorimo na potrebe dece i mladih iz ovih osetljivih kategorija jer se upravo uspeh i razvijenost jednog društva ogleda u njegovom odnosu prema najmlađoj i najstarijoj populaciji. Naša odgovornost je da pružimo podršku deci u kriznim situacijama, kao i porodicama koje su socijalno ugrožene, razvojem sistema obrazovanja, zdravlja, pravosuđa, socijalne zaštite, zaštite od nasilja i sa takvom politikom ćemo nastaviti i ubuduće – naglašava sekretarka Nataša Stanisavljević.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.