Уторак, 21.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шолц на оштар начин тражи да се прикључимо санкцијама против Русије

Шолц на оштар начин тражи да се прикључимо санкцијама против Русије
(Фотографије Танјуг/Јадранка Илић)

Председник Србије Александар Вучић пренео је данас, после састанка са немачким канцеларом, да је Олаф Шолц тражио да се Србија прикључи санкцијама Русији.

„Разговарали смо о политичкој ситуацији у свету и Шоцл је на веома децидан, јасан и оштар начин тражио од Србије да се прикључи санкцијама против Русије, односно да подржим рестритктивне мере које је ЕУ већ донела против Русије”, рекао је Вучић.

Истакао је да је он канцелару говорио о позицији Србије, о специфичности ситуције око КиМ, енергетике, али и традиционалних односа са Руском Федерацијом.

Вучић је рекао да су разговарали и о европским интеграцијама Србије, питању Косова и Метохије и дијалогу у Бриселу, као и о предстојећој зими и енергетској ситуацији.

Вучић је рекао да је Шолц донео нову енергију и наду за све на Западном Балкану, јер не само да разуме, жели да чује све са Западног Балкана и жели да постоји стварна европска перспектива за проширење ЕУ, а не куповина времена и задовољавања малих, као што је, каже, неретко био случај у прошлости.

„То је веома важна и изванредна порука за све на Западном Балкану”, нагласио је Вучић, јавља Танјуг.

Пренео је и да је Шолцу рекао да ће Србија морати брже да напредује по питању владавине права, демократизације друштва и људских права, што ће, каже, моћи да се оцени већ до краја године, и кроз рад нове владе.

Било је речи и о питању Косова и Метохије, питању о којем Србија и Немачка немају сагласност, као и о дијалогу у Београда и Приштине.

„Ја сам указао, а не желим да користим ову конференцију за критику других, на све неиспуњено из Бриселског споразума из 2013, али сам разумео поруку Шолца, који је рекао да је важно да правимо много малих корака, да бисмо једног дана направили већи успех у проналажењу решења”, рекао је Вучић.

Поручио је да ће Београд дати све од себе да се у оквиру дијалога у Бриселу направи напредак у односима са Приштином.

Пренео је да су разговарали и о предстојећој зими, о тешкоћама са којима се већ данас суочавамо.
 

Немачки канцелар Олаф Шолц (Фото Танјуг/З.Ж.)

„Шолц је био фер и понудио помоћ Немачке у проналажењу решења за кризу коју већ осећамо, а тек ћемо да је осетимо, у смислу изградње енергетских капацитета, који би нас повезали са остатком региона, да омогућимо себи различите начине за диверзификацију”, рекао је Вучић.

Подсетио је да се гради гасни интерконектор према Бугарској, да се очекује да и бугарска страна крене да гради, као и да је у плану изградња интерконектора ка Северној Македонији.

„У наредном периоду ћемо да изградимо све што нам је потребно, па и оно што није, и хвала му што је понудио велику подршку у енергетици, у свим осталим областима. То ценимо и без тога тешко да бисмо могли да напредујемо”, рекао је Вучић.

Он је рекао и да је бескрајно захвалан Шолцу на посети Београду, да искрено и отворено разговарају о свим важним питањима, јер је Србији важнији разговор са немачким канцеларом, него њему разговор са Србијом, додајући да је овде увек добродошао.

Шолц: Немачка очекује да се кандидати придруже санкцијама

Немачка жели да поново погура европску перспективу Западног Балкана обећану пре две деценије у Солуну, и истовремено очекује од кандидата да се придруже санкцијама против Русије, истакао је данас у Београду немачки канцелар Олаф Шолц.

„Када је реч о европској интеграцији подржавамо све тежње Западног Балкана, а на том путу су потребне реформе у владавини права, слободи медија, борби против корупције. Видимо да је усвојена правосудна реформа, која представљају такав напредак, али потребни су даљи кораци”, казао је он на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем.

Шолц је пренео да је са Вучићем разговарао и о дијалогу са Приштином.

„Напредак у дијалогу је нешто што је потребно. Позвао сам све лидере да се побрину да дође до помака, да се склопи низ малих договора, који би у целини унапредили нормализацију односа”, поручио је он.

Рекао је да Немачка подржава активности изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака.

Шолц је, на заједничкој конференцији за штампу после сусрета са Вучићем, рекао да је Европа заокупљена страшним ратом који је Русија започела против Украјине.

„Већ имамо велики број људских жртава, разорених градова и села, и имамо велике губитке у обе војске. То је страшан бесмислени рат због империјалистичке визије Русије. Важно је да ЕУ и сви заједно показујемо солидарност са Украјином, да помогнемо да се брани против агресије. Увели смо санкције, и важно је да се томе што већи број земаља прикључи”, подвукао је он, јавља Танјуг.

Шолц је нагласио да су санкције инструмент, поред испоруке наоружања, који помаже Украјини да може сама да да одреди своју будућност и брани своју сувереност, територијални интегритет, и да на крају има способну војску.

„То је нешто што је циљ санкција. Санкције су ефикасне, много ефикасније од санкције уведених после анексије Крима. Свако мора знати да санкције које смо увели сада, шести пакет, су нешто што неће нестати тако брзо чим стане рат. Услов за укидање је да Русија мора прихватити да не може диктирати мир са Украјином, већ да мора преговарати и договорити споразум којим се враћа територијални интегритет и суверенитет Украјине”, објаснио је он.

Указао је да је разговарао са Вучићем и о ситуацији у БиХ, и рекао да нема смисла угрожавати будућност БиХ сеценсионистичким тенденцијама.

Изразио је наду да ће планирани избори бити одржани.

Шолц је нагласио да је сарадња за Немачку веома важна и да жели да земље западног Балкана и Србија напредују и имају пуну европску перспективу.

„ЕУ ће у будућности бити успешна само као велика целина. Морамо заједно бранити наше вредности и било би добро да земље Земље Балкана буду део тога”, додао је он.

У вези билатералних односа оценио је да је недавно потписани билатерални споразум из области културе нешто што ће даље продубити односе две земље у тој области.

Шолц је подвукао да се економски односи две земље развијају добро, изразио уведење да ће тренд раста радних места које немачке компаније у Србији стварају бити настављен.

Указао је да ће се вечерас састати са лидерима региона у Солуну, подсетивши да је пред скоро 20 година донета у Солуну одлука о пружању европске перспективе Западном Балкану.

„Тада нико није мислио да ће то трајати 20 година. Важно је да тај процес добије нову динамику, да кренемо са мртве тачке. Због тога ћемо поново успоставити Берлински процес. Заједно са великим бројем партнера радићемо на подстицању приступног процеса. Придаћу томе велики значај, и то не само у Немачкој, већ у целој ЕУ”, поручио је он.

Вучић: Све ближа и боља економска сарадња Србије и Немачке

Председник Александар Вучић је после разговора са немачким канцеларом Олафом Шолцом, рекао да људи у Србији и Немачкој често лако прелазе преко чињенице да Србија и Немачка све ближе и боље сарађују по питању економије, те да је у само прва четири месеца ове године забележно повећање трговинске размене од 25,7 одсто, у односу на лане.

„То је невероватан скок. Очекујемо да ове године достигнемо трговинску размену са Немачком већу од 7,5 милијарди евра”, рекао је Вучић. Додао је да то Немачку чини убељдиво највећим трговинским партнером Србије, као и Србију највећим трговиснким партнером Немачке на Западном Балкану.

Изнео је податак да бележимо 83,1 одсто покривености увоза извозом, пре свега због немачких компанија које послују у Србији, а извозе највише у Немачку.

Додао је да у немачким компанијама у Србији ради 77.000 људи, а та бројка је 2104. године била 17.000.

„Надам се да ћемо ускоро моћи да дођемо до трговинске размене од 10 милијарди евра, а да ће 100.000 људи радити у немачким компанијама”, рекао је Вучић, наводи Танјуг.

Додао је да је Намачка и први билатерални донатор, што све заједно говори колико је за Србију важна сарадња са Неачком. Навео је и да се сваке године међу предузетницима у региону спроводи анкета да ли би поново инвестирали у земље у које су доши, истичући да чак 90 одсто немачких привредника каже да би поново дошло у Србију, имајући у виду досадашње искуство у нашој земљи.

Вучић:Чули смо много добрих и храбрих порука од Шолца

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да је чуо много добрих и храбрих порука немачког канцелара Олафа Шолца и изразио очекивање да током наредних сусрета више говорити о будућности.

„Ради се о суштински охрабрујућим речима иако знам како ће сви у Србији да причају само о Косову, не желећи да чују све друго. Као да никада раније нисмо чули да је Немачка већ признала Косово. Ја сам охрабрен и мислим да смо чули много добрих и храбрих порука канцелара”, рекао је Вучић.

Председник је на заједничкој конференцији за новинаре са Шолцом рекао да је то што је чуо од канцелара Шолца веома важно и да, како је рекао, „зна да када неки други кажу да су за убрзање европских интеграција то не мора да буде увек тако, али када то каже немачки канцелар он зна да говори истину”.

„Имам поуздање и сигурност да је сада више на нама и да морамо себе да мењамо да се придружимо, и уверен сам да ћемо на том путу имати савезника у Немачкој. Веома је значајно што је канцелар обећао сву помоћ у свему што треба да изградимо од економскх и енергетских капацитета у нашој земљи”, објаснио је он. Вучић је Шолцу захвалио што је слушао став Србије, који је, казао је, по неким питањима другачији везано за догађаје из прошлости.

„Надам се да ћемо убудуће говорити много више у будућности. Надам се и очекујемо боља времена”, закључио је Вучић. Шолц је на питање који је став Немачке у вези са захтевом Украјине да постане кандидат за чланство у ЕУ, и зашто Србији није дата иста шанса, одговорио да се Унија у Версају изјаснила о европским амбицијама Украјине, дала налог Европској комисији да да своју оцену, а одлука ће, додао је, бити донета на Савету Уније.

Вучић је казао да Србија поштује територијални интегритет Украјине, и нема проблем са статусом кандидата за Украјину, али да будући да није део ЕУ и не може да се изјашњава о томе, преноси Танјуг.

Председник Србије Александар Вучић: Одлично сам разумео Шолца (Фото Танјуг/З.Ж.)

Вучић: Какава је разлика између агресије на СРЈ без одлике СБ и напада на Украјину?

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је добро разумео немачког канцелара Олафа Шолца који је рекао да је дошао у Београд да би омогућио процес приступања ЕУ, а да свако ко приступа ЕУ прихвата сва правила укључуцјући и режим санкција.

„Одлично сам разумео захтеве Шолца, његов захтев је да то урадимо јуче, што пре, разговарали смо отворено, а о свим нашим одлукама Шолц ће бити обавештен”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре одговарајућји на питање немачког новинара упућено канцелару да ли је изразио очекивање да Србија одмах уведе санкције Москви или по том питању има „отворен хоризонт”.

Шолц је навео да је жеља великог броја људи да се Србија прикључи санкцијама, а да се то најбоље ради „када ствар није готова”.

„Да није моја жеља да убрзамо процес не бих то ни рекао”, одговорио је Шолц и истакао да је Србија сада чланица ЕУ, морала би да спроведе све око режима санкција.

Вучић је рекао да зна да Немачка може као и до сада без Србије и да нас једино може да боли ако не будемо део Уније и поручио да ће Србија зато бити поуздан и савестан партнер.

„Даћемо много више од себе него што смо давали да наши немачки партнери буду задовољни напретком Србије, дијалогом са Приштином, да напредак владавине права иде још брзе”, рекао је Вучић.

Вучић је на део питања да ли је добро да се ЕУ придужи земља која има тако фундаментално различити став према ситуацији на истоку Европе подсетио да Србија није сагласна са дешавањима у Украјини.

„Недвосмислено смо изразили став осуђујући напад, то смо учинили и у УН и ОЕБС-у и на многим другим местима”, рекао је Вучић и нагласио, како наводи Танјуг, да су позиције Србије јасне што се тиче међународног права и правне природе сукоба.

Он је указао да Србија што се тиче санкција има другачији став из много разлога, одговарајући на питање зашто Србија још није увела санкције да ли је то зато сто другачије оцењује рат у Украјини, не види злочине ...

Председник је рекао да одговор може да да и постављањем контра питања - каква је разлика између агресије на СРЈ која је уследила без одлике СБ и напада на Украјину?

Немачком новинару председник је рекао да не треба да заборави да Србија има другачије односе са руском страном вековима.

„Али нам опет није било проблем да будемо фер и да осудимо напад на теритријални интегиритет и суверенитет Украјине”, yакључио је Вучић.

Коментари96
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Alpline
Moram priznati da sve više poštujem Vučićev pristup medjunarodnoj saradnji. Izgleda da je u studenskim danima kada je posetio Engelesku shvatio osnovni princip. Ne znam da li je to baš Max Weber jer i nisam nešto načitan ali princip je jednostavan. REČI SU JEFTINE i nema razloga za izražavanje besa ili ljutnje kad se sve poruke mogu upakovati u kulturne i diplomatske fraze. Kad je potrebno ploviti u smeru vetra potrebna je veština i mnogo manevrisanja levo-desno. Englezi su majstori u tome.
Master Corwin
На крају крајева, то ће вас поново прогањати када почнете да губите производњу и индустрију, када будете приморани да нагло подижете трошкове комуналија и купујете само европску робу. Можеш ли сада да почнеш да причаш? Можда је време да ви, сав српски народе, подсетите Вучића на деведесет девету, на српску децу растргнуту касетним бомбама – „поклоне“ међу којима и од шеснаест немачких пилота?
Master Corwin
Толико смо патили, гледајући на екранима како обични Срби покушавају да преживе у паклу који им је приредила европска демократија, предвођена вашингтонским олошем! Толико смо се дивили: Срби нису сломљени! Срби – ни под страшним ударима НАТО не одустају, не продају отаџбину! А шта ја данас видим? Ово је - на челу Србије? Па хоћете ли бити стрпљиви? Уосталом, ово јагње, љубитељ две мајке да сишу и лижу три магарца, одвешће вас у Европску унију – сетите се касније.
Master Corwin
Ех, браћо, браћо Срби... Ја сам Рус. Руски. Толико смо се ми у Русији бринули за вас, тако смо се поносили вама, видевши: непопустљив народ који нико није могао да пороби! Народ који су убили НАТО бомбардери, сејући смрт са неба, а који се није плашио ни НАТО-а ни америчке буржоазије! Толико смо грдили Јељцина када му је наш парламент, током бомбардовања Београда, понудио да прихвати Југославију као део белоруско-руске заједнице, толико смо лоше речи о њему изнели када је он то одбио.
Yossarian Petrovic
Izmedju cekica i nakovnja, Srbija bi ipak trebala da se opredjeli protiv uvodjenja sankcija Rusiji i to iz prevashodno iz ekonomskih razloga. U stvari izbor je izmedju razvoja na jeftinoj radnoj snagi i jeftinoj energiji koja omogucava kolikotoliko razvoj modernih tehnologija. sa skupom energijo postacemo samo hub sa jeftinom obespravljenom radnom snagom.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.