Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОРТРЕТ БЕЗ РАМА: АЛЕКСАНДАР ШАПИЋ

Од „Намбије” до Старог двора

Од „Намбије” до Старог двора
(Илустрација Драган Стојановић)

На балкону Старог двора својевремено је дочекиван овацијама навијача. Аплауз није изостао ни када је у двор ушао 2009. као помоћник градоначелника. Ако му већина одборника Скупштине града укаже поверење, главну улогу у Старом двору Александар Шапић добиће сутра, када ће постати први човек Београда, чему је стремио годинама. Међутим, његов пут до најважнијег кабинета у Улици Драгослава Јовановића 2 није био посут латицама ружа.

Убојити стрелац, чијим су се вештинама у ватерполу дивили и навијачи и противнички играчи, у политичку арену ушао је готово одмах по изласку из базена, ношен крилима дводеценијске популарности. Као десна рука Драгана Ђиласа, убрзо је постао и шеф Градског одбора ДС-а, а 2012. изабран је и за председника општине Нови Београд. Политички узлет био је одличан, али не и слика коју је остављао у политичкој арени. Саговорници су тадашњег Шапића описивали као сировог, с непромишљеним изјавама и лапсусима, као што је чувена „Намбија”. И док би се после таквог почетка и јавног оспоравања доктората многи повукли из политике, Шапић, који је у међувремену напустио ДС, решио је да ради на себи. Окружио се добрим тимом саветника, основао је групу грађана, у међувремену и хуманитарну организацију, фокус је пребацио на локално деловање. Резултат? Ни трага од неколико година раније „младог, неискусног и наивног” Шапића, како је свој политички старт и сам описивао у потоњим годинама. Тамо где је раније стављао зарез, уследила је тачка – повео је рачуна о томе шта говори. Постао је одмерен, многима пријемчив политичар, који успешно води општину. Да се такав приступ исплатио, потврдили су и избори 2016, када је убедљиво, као независни политичар, победио СНС на локалном нивоу. Убрзо је показао и алхемичарске вештине, добивши од радикала и демокарта подршку за нови општински мандат, оставивши напредњаке у опозицији. Зазузврат, од тадашњих градских отаца из СНС-а добија нула увећање у буџету, инспекцију као честе госте и јавне прозивке из Старог двора. На то је одговарао аргументима и чињеницама.

Ношен све већом локалном популарношћу и политички све искуснији, 2018. улази у Скупштину града и оснива странку СПАС. С њом две године касније улази у републички парламент, као и у скупштине београдских општина. На Новом Београду 2020. поново побеђује најјачу странку у земљи.

Последњи београдски опозиционар СНС-а трећи председнички мандат у општини почео је управо уз подршку напредњака, с којима је ушао у републичку власт.

Годину касније свој СПАС утапа у СНС. Код многих који су му годинама указивали поверење као препознатљивом локалном политичару, ови Шапићеви маневри наишли су на оштру критику и оцену да се јефтино продао. Ипак, те оцене биле су исхитрене јер Шапић из 2020. није био онај из 2010. Овај данашњи сваки потез хируршки прецизно мери, коцка се само када је сигуран у крајњи резултат.

Лањски улог и ризик донели су Александру Шапићу добитак овог пролећа. И то какав – трећу најважнију функцију у земљи.

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Багратион
Слика и прилика овдашње "елите".
dejan antonijevic
To se kaze covek bez obraza.Da dodje do cilja on bi prodao oca,majku,bracu,drzavu,prijatelje,sve,SVE....
Srdjan Lonchar
Clanak je odraz stanja u SR. Do autora je da izbaci traceve, da se usresredi na sustinu. Zamolio bih vas da skoknete do tenis stranice ovog najuglednijeg medija u SR. Videcete kako tretiraju Noleta. Ne autori vec mase komentara. Imate coveka koji nije najbolji u skoli u gradu u Evropi u Svetu vec najbolji ikad u najelitnijem poslu. Misljenja prste na sve strane kako im ne placa porez..Isto imate ovde. Sapic nema veze sa Klickom koji je nesto kao Tajson. Sapic je jedinstven-mlad-patriota intelekt
Srdjan Lonchar
Buduci Predsednik SR.
Nenad
Kod nas je ekonomija uvjek na zednjem mjestu. Prica se o politici, o sportu, o posumljavanju mjeseca, a o uspjesnim preduzimacima skoro nikad. Onda se cudimo sto je standard nizak. Jedini ljudi koji mogu popraviti standard su ljudi koji stvaraju uspjesne firme. To bi trebala biti glavna tema svih novina. Onda bi se valjda ambiciozni ljudi vise gurali u biznis a manje u politiku.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.