Глад није добра за организам
Глад није само неугодан осећај већ може водити и до повећане жеље за храном и вишка килограма. Али, постоје и друге ствари које глад може да узрокује и време је да их откријете и запамтите.
Када једемо, центар у мозгу који је задужен за награде ће се упалити и у мозгу се отпуштају хемикалије познате као опиоиди, а тада долази до отпуштања допамина, једног од хормона који буди осећај среће. Исти се дешава када сте заљубљени или рецимо водите љубав.
Наредба да је време за оброк
Када сте гладни, ослобађа се хормон глади, а он се јавља као одговор на ваш распоред оброка и да би мозгу јавио да му треба енергија из хране, пише портал Живим.
Смањује се допамин
Грелин, хормон глади, контролише центар за награде у мозгу и ту има доста јаку улогу па се чини да може бити један од фактора који узрокују вашу глад. Ако у том тренутку мозгу не понудите храну, овај хормон смањиће ниво допамина.
Мањак допамина онемогућава контролу емоција
Како је допамин неуротрансмитер који помаже код менталних функција и концентрације, само мале промене у нивоу овог хормона може да значи велике промене у расположењу па нећете имати пуно контроле над емоцијама, а може се јавити и јачи осећај глади.
Исти ген контролише глад и љутњу
Један од разлога зашто сте гладни је повезан с хормоном глади. Након што се произведе грелин он путује до мозга и даје наредбу да се отпусти други хормон – неуропептид Y, који стимулише апетит. Исти хормон контролише и расположење те емоције као што су љутња и агресија. Јасно је, кажу истраживања, да висок ниво овог хормона може довести и до лошег расположења.
Повећава се стрес
Ако се ниво шећера у крви доста снизи, мозак ће то схватити као опасну ситуацију па ће органима дати наредбу да отпусте хормон који ће повећати ниво глукозе у крвотоку. Тај процес узрокује повећану производњу хормона који ће гликоген претварати у глукозу, али и отпуштати хормон глади.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


