Африка у Београду
Башта Музеја афричке уметности претворила се током викенда у својеврсну живописну разгледницу која дочарава најлепше елементе културног наслеђа Африке. Музика је била прва нит у разноврсном програмском „ткању” традиционалног „Афро-фестивала” на Сењаку.
Посетиоци који једном дођу памте, препричавају и препоручују садржаје са ове културне смотре, а она захваљујући тој непосредној повезаности домаћина и гостију постаје све богатија.
Познати по томе да топлим бојама, дезенима и шарама казују о својој култури и обичајима на посебан начин, уметници су и овог пута штандове украсили уникатним ручно рађеним накитом и одећом. На базару су могли да се изаберу занатски декоративни предмети, али и они који имају практичну употребу. Скулптуре и маске плениле су пажњу радозналаца. Била је то прилика да се распитају и о симбoлици коју носе, начину израде и улози коју имају у свакодневном животу афричког народа.
У пратњи кустоса могла је да се обиђе и музејска поставка.
Дечаци и девојчице имали су свој кутак за учење кроз игру. За њих су осмишљене ликовне и радионице капуере и плеса, а машту им је заголицала и анимација.
Одрасли су добили шансу да се опробају у свирању необичног инструмента – биримбауа, али и да одиграју партију манкале.
Даме су се окупиле на часу где су се училе основне технике везивања турбана од шарених афричких тканина.
Директорка Музеја афричке уметности Марија Алексић подсетила је да је за ову прилику организована и поставка радова, учесника ликовног конкурса „Импресије о Африци” поводом истоимене изложбе. Дела је приказало више од 600 учесника из различитих школа и уметничких атељеа, који су се одазвали на конкурс, а најбољи су награђени.
Музејска башта била је и најлепше место за плес, па је тако јуче и уприличен Дан пријатељства, музике и плеса „Дурбар”. Учествовале су амбасаде Алжира, Анголе, Египта, Конга, Либије, Марока, Туниса, као и конзулати Намибије и Јамајке.
Домаћин фестивала била је Ангола. На свечаној церемонији посетиоцима се обратио Мохамед Амин Белхаж, доајен Групе афричких амбасадора у Београду и Алцино Изата де Консејсао, амбасадор Републике Анголе.
Подсећамо, и први фестивалски дан био је посвећен различитим музичким жанровима – хипхопу, брејкингу, афро-биту, крампу... који на свом репертоару има састав „2Hot4Stage crew”, док је група афричких студената окупљена у „Si Vision” била задужена за фузију традиционалних и урбаних плесних стилова Африке. Свирао је и бенд „Авала”, у коме су анголски студенти.
Кореографкиња Мери анимирала је публику интерактивним плесним елементима.
Круна на крају дружења била је ревија традиционалних анголских костима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.