Штитаста жлезда важна у сваком животном добу
Особи која се жали на умор, нерасположење, проблеме с концентрацијом, али и промуклост, осећај гушења, проблем с телесном тежином или на друге неспецифичне симптоме врло често људи из најближе околине предложиће да провери рад штитасте жлезде. Неретко се под поремећај рада штитасте жлезде подводи веома широк спектар симптома, а шта су заиста озбиљни поремећаји рада штитасте жлезде за „Магазин” објашњава професор Милош Жарковић.
– Сваки поремећај рада штитасте жлезде може да буде озбиљан у зависности од старости, физиолошког стања и трајања болести. Код жена које планирају трудноћу и трудница не толеришу се ни минимални поремећаји тироидне функције. С друге стране, код старијих особа и пацијената с удруженим болестима толерише се смањена функција штитне жлезде (хипотиреоза), али лекар мора да интервенише врло рано ако је у питању повишена функција (хипертиреоза) – каже наш саговорник.
Проблеми с расположењем и концентрацијом
У сваком животном добру ова жлезда има важну функцију, па без обзира на то да ли је реч о деци, адолесцентима, трудницама, младим женама или средовечним особама, људима старијим од 65 година, фокус је, каже професор Жарковић, на болеснику, а не на болести.
– Блага хипотиреоза доводи до проблема с расположењем, памћењем и концентрацијом. Међутим, ови проблеми су део свакодневног живота и лако се пренебрегну. Ако је хипотиреоза тешка, у свим узрастима се јављају тромост, летаргија, неподношење хладноће, затвор, сува кожа, ломљива коса, натеченост лица и болови у мишићима. Код деце је најбитније да се прате раст и развој јер хипотиреоза доводи до успоравања ових процеса. Могу се појавити и проблеми с учењем. Код старијих особа хипотиреоза може да се манифестује и као деменција – подсећа наш саговорник.
Знаци хипертиреозе су слични у свим старосним групама. Срчана фреквенција (број откуцаја) убрзана је, а фибрилација преткомора (апсолутна аритмија) јавља се код 10 до 20 процената одраслих. Губитак тежине је уобичајен. Дрхтање руку се често јавља. Присутни су и поремећаји пажње и памћења, а посебно су изражени поремећаји емотивног стања. Јавља се и мишићна слабост, нарочито натколеница и надлактица.
Код деце оболеле од хипертиреозе јављају се промене расположења и поремећаји понашања. Оболела деца имају ослабљену пажњу, хиперактивна су, а успех у школи може да се погорша.

Нелечена хипертиреоза већ после неколико месеци може да доведе до појаве проблема са срцем, који могу да остану као трајна последица. Код старих дуготрајна хипотиреоза доводи до деменција, али за тај поремећај рада штитасте жлезде постоји ефикасна терапија.
Многе особе самоиницијативно се упуте у лабораторију да им се ураде анализе хормона, попут Т-3, Т-4, ТХ јер им је неко из непосредне близине, па чак изабрани лекар саветовао да провери рад штитне жлезде. Колико је то оправдани први корак?
– Увек је боље да пацијента прво прегледа лекар, па да се после прегледа ураде потребне анализе, али није никаква штета ако се оне ураде и пре доласка код лекара. Понекад је потребно урадити и допунска испитивања – одговара наш саговорник.
Јод и витамини
Поремећаји рада штитасте жлезде могу се спречити адекватном исхраном, у којој је најбитнији оптималан унос јода. Осим тога, важан је и унос гвожђа, селена и витамина Де.
– Лечење зависи од врсте болести, али и од жеља пацијента. У хипотиреози се надокнађује хормон који недостаје, док се хипертиреоза лечи лековима, радиоактивним јодом или оперативно – каже др Жарковић.
Хипотиреоза ретко крива за гојазност
Невоља је што поремећај рада штитасте жлезде често прате такозвани замаскирани симптоми, па се одлазак код лекара непотребно одлаже. Многе тегобе се трпе, превиђају, а опет има ситуација када се неки здравствени проблем погрешно доводи у везу с овом жлездом.
– Благу хипотиреозу, за коју су карактеристични проблеми с расположењем, памћењем и концентрацијом тешко је препознати, као што код код старих особа и хипотиреоза и хипертиреоза могу да буду маскиране и непрепознате. С друге стране, гојазност се често повезује с поремећајем тироидне функције, али је она веома ретко узрок вишка килограма – наводи др Жарковић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.