Štitasta žlezda važna u svakom životnom dobu
Osobi koja se žali na umor, neraspoloženje, probleme s koncentracijom, ali i promuklost, osećaj gušenja, problem s telesnom težinom ili na druge nespecifične simptome vrlo često ljudi iz najbliže okoline predložiće da proveri rad štitaste žlezde. Neretko se pod poremećaj rada štitaste žlezde podvodi veoma širok spektar simptoma, a šta su zaista ozbiljni poremećaji rada štitaste žlezde za „Magazin” objašnjava profesor Miloš Žarković.
– Svaki poremećaj rada štitaste žlezde može da bude ozbiljan u zavisnosti od starosti, fiziološkog stanja i trajanja bolesti. Kod žena koje planiraju trudnoću i trudnica ne tolerišu se ni minimalni poremećaji tiroidne funkcije. S druge strane, kod starijih osoba i pacijenata s udruženim bolestima toleriše se smanjena funkcija štitne žlezde (hipotireoza), ali lekar mora da interveniše vrlo rano ako je u pitanju povišena funkcija (hipertireoza) – kaže naš sagovornik.
Problemi s raspoloženjem i koncentracijom
U svakom životnom dobru ova žlezda ima važnu funkciju, pa bez obzira na to da li je reč o deci, adolescentima, trudnicama, mladim ženama ili sredovečnim osobama, ljudima starijim od 65 godina, fokus je, kaže profesor Žarković, na bolesniku, a ne na bolesti.
– Blaga hipotireoza dovodi do problema s raspoloženjem, pamćenjem i koncentracijom. Međutim, ovi problemi su deo svakodnevnog života i lako se prenebregnu. Ako je hipotireoza teška, u svim uzrastima se javljaju tromost, letargija, nepodnošenje hladnoće, zatvor, suva koža, lomljiva kosa, natečenost lica i bolovi u mišićima. Kod dece je najbitnije da se prate rast i razvoj jer hipotireoza dovodi do usporavanja ovih procesa. Mogu se pojaviti i problemi s učenjem. Kod starijih osoba hipotireoza može da se manifestuje i kao demencija – podseća naš sagovornik.
Znaci hipertireoze su slični u svim starosnim grupama. Srčana frekvencija (broj otkucaja) ubrzana je, a fibrilacija pretkomora (apsolutna aritmija) javlja se kod 10 do 20 procenata odraslih. Gubitak težine je uobičajen. Drhtanje ruku se često javlja. Prisutni su i poremećaji pažnje i pamćenja, a posebno su izraženi poremećaji emotivnog stanja. Javlja se i mišićna slabost, naročito natkolenica i nadlaktica.
Kod dece obolele od hipertireoze javljaju se promene raspoloženja i poremećaji ponašanja. Obolela deca imaju oslabljenu pažnju, hiperaktivna su, a uspeh u školi može da se pogorša.

Nelečena hipertireoza već posle nekoliko meseci može da dovede do pojave problema sa srcem, koji mogu da ostanu kao trajna posledica. Kod starih dugotrajna hipotireoza dovodi do demencija, ali za taj poremećaj rada štitaste žlezde postoji efikasna terapija.
Mnoge osobe samoinicijativno se upute u laboratoriju da im se urade analize hormona, poput T-3, T-4, TH jer im je neko iz neposredne blizine, pa čak izabrani lekar savetovao da proveri rad štitne žlezde. Koliko je to opravdani prvi korak?
– Uvek je bolje da pacijenta prvo pregleda lekar, pa da se posle pregleda urade potrebne analize, ali nije nikakva šteta ako se one urade i pre dolaska kod lekara. Ponekad je potrebno uraditi i dopunska ispitivanja – odgovara naš sagovornik.
Jod i vitamini
Poremećaji rada štitaste žlezde mogu se sprečiti adekvatnom ishranom, u kojoj je najbitniji optimalan unos joda. Osim toga, važan je i unos gvožđa, selena i vitamina De.
– Lečenje zavisi od vrste bolesti, ali i od želja pacijenta. U hipotireozi se nadoknađuje hormon koji nedostaje, dok se hipertireoza leči lekovima, radioaktivnim jodom ili operativno – kaže dr Žarković.
Hipotireoza retko kriva za gojaznost
Nevolja je što poremećaj rada štitaste žlezde često prate takozvani zamaskirani simptomi, pa se odlazak kod lekara nepotrebno odlaže. Mnoge tegobe se trpe, previđaju, a opet ima situacija kada se neki zdravstveni problem pogrešno dovodi u vezu s ovom žlezdom.
– Blagu hipotireozu, za koju su karakteristični problemi s raspoloženjem, pamćenjem i koncentracijom teško je prepoznati, kao što kod kod starih osoba i hipotireoza i hipertireoza mogu da budu maskirane i neprepoznate. S druge strane, gojaznost se često povezuje s poremećajem tiroidne funkcije, ali je ona veoma retko uzrok viška kilograma – navodi dr Žarković.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.