Права битка с комарцима тек предстоји
Податак да само у две од 17 општина нашег главног и најмногољуднијег града нема комараца који могу да заразе човека вирусом западног Нила потврђује све чешће изговорену реченицу у овом делу године: „Од досадних крвопија једва да можемо да живимо.” А права битка с комарцима у Србији тек нам предстоји и што се тиче одбране од појачаног нивоа узнемиравања, али и озбиљних болести које они преносе, упозорава научник који најупорније прати њихова кретања и ширења у земљи проф. др Душан Петрић с Пољопривредног факултета у Новом Саду. Он је истовремено и шеф Лабораторије за медицинску и ветеринарску ентомологију, референтне за југоисточну Европу, води истраживања која се односе на екологију, понашање, методе праћења и сузбијања неколико група инсеката, међу којима су и комарци. Наведену тврдњу поткрепљује и чињеницом да од 1985. године, од када у Војводини прате једну врсту комараца која може да пренесе маларију, нажалост, бележе стални пораст њене распрострањености и бројности, а регистровали су и две нове инвазивне врсте. Уз то, клима се мења, а са њом и кретање поменутих крвопија. Како би надлежни правовремено и ваљано реаговали у новонасталим стањима, Србији је, истиче професор Петрић, преко потребан мултисекторски програм за праћење и надзор комараца, као и болести које они преносе.
Министарство здравља, у сарадњи с Управом за ветерину, Министарством државне управе и локалне самоуправе и покрајинским Секретаријатом за урбанизам и заштиту животне средине, има надлежности да покрене стварање таквог програма, који би обухватио стручњаке из ентомологије, медицине, ветерине, метеорологије. Програм је предвиђен предлозима за измену закона који су изнети у Националном плану адаптације на климатске промене. А уколико га не добијемо у наредних неколико година, број округа с високим ризиком за појаву и преношење грознице западног Нила, денге, чикунгуње, маларије и срчаних црва паса до краја столећа повећаће се са један на 23. Проф. Петрић истиче најчешћу заблуду која се чује у јавности да је азијски тиграсти комарац, ког су код нас први пут регистровали 2009. на граничном прелазу Батровци, преносилац вируса западног Нила јер живи у градским срединама и најчешће се храни на човеку.
– То није тачно, тиграсти комарци не могу да пренесу вирус западног Нила са човека на човека. Преносиоци вируса западног Нила су у Србији присутни неколико десетина милиона година, а то су, у ствари, домаћи, кућни, комарци. Они су нас боли само ноћу у собама, а са порастом средње годишње температуре променили су понашање и боду и око кућа, у баштама ресторана и близу других објеката око којих се развијају ларве. Прва појава овог и сродних вируса забележена је у Војводини 1972. године, када су имали прокужених пет одсто становништва. Пажњу су нам привукле епидемије у Букурешту, крајем 20. века, па смо ми ентомолози, с групом метеоролога с нашег факултета, покренули истраживања ризика за појаву вируса западног Нила у овом поднебљу. Упоређивали смо климу у најугроженијим подручјима, у околини Букурешта и у долини Калифорније, са оном у Војводини и закључили да има доста сличности и да је наша земља угрожена ризиком од поновне појаве поменуте епидемије. На основу тога написали смо пројекат за припрему Србије за вирус западног Нила, а прихватило га је Министарство за науку и технологију и финансирало од 2005. године – открива проф. Петрић.
У пројекат су били укључени Медицински факултет и Институт за јавно здравље Војводине и Научни институт за ветеринарство „Нови Сад”. Заједничким истраживањима до 2009. успоставили су детекцију и праћење комараца и заразе на животињама и људима, а 2010. први пут код нас су установили и доказали присуство вируса западног Нила у кућним комарцима. Истраживањима су утврдили да део популације кућних комарца живи само у природи и преноси вирус западног Нила између птица, други део исте врсте живи с људима и женке се углавном хране крвљу човека и других сисара, а женке тек трећег „хибридног” дела кућних комараца се хране и крвљу птица и крвљу сисара и једино оне преносе вирус с птица на човека.
Професор истиче да је у Србији добро развијен програм ентомолошког и ветеринарског надзора који финансира Управа за ветерину Министарства пољопривреде, коме су најбоље оцене дали Европски центар за спречавање и контролу болести и Светска здравствена организација.
– Међутим, тај надзор би, поред праћења, требало да подразумева и реаговање на утврђен ризик, односно да информише и усмерава сузбијање комараца који преносе болест. Код нас тај важан сегмент, реаговања на појаву ризика, изостаје јер немамо националне, покрајинске, локалне планове поступања код појава трансмисивних, односно инсектима преносивих болести. То треба хитно исправити – упозорава проф. Петрић.
Заражене крвопије сузбијају у погрешно време
Запрашивање одраслих јединки не сме бити једина мера сузбијања јер ларве остају, каже проф. Душан Петрић.
– Поређењем око 150 третмана сузбијања комараца из ваздуха, установили смо да се у 50 одсто тих случајева већ након једног дана поново повећао број кућних комараца. Сем што су се ларве излегле, разлог је и то што се третмани сузбијања раде предвече, што није ефикасно, јер је кућни комарац најактивнији ноћу, па га треба тада сузбијати – напомиње Петрић.
Регистрован смртни исход који се може довести у везу са грозницом Западног Нила
У нашој земљи до јуче су регистрована 23 потврђена случаја оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији.
Како је јуче саопштено из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут” обољења су пријављена са територија Средњобанатског (четири), Јужнобанатског (пет) Јужнобачког (три) и Сремског (један) округа, као и са територије града Београда (10). Смртни исход који се може довести у везу са тим обољењем регистрован је у Средњобанатском округу, наводи се у саопштењу „Батута”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.