Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Америка поставља амбасадора за Арктик

Америка поставља амбасадора за Арктик
(Принтскрин)

ВАШИНГТОН - Сједињене Америчке Државе планирају да одреде амбасадора за Арктик, услед повећане руске војне активности у том региону..

„Путујући амбасадор” ће бити постављен да унапреди америчку политику у поларном региону на северу планете, саопштио је заменик првог портпарола Стејт департмента, Ведант Пател, преноси Танјуг.

У петак је генерални секретар Јенс Столтенберг упозорио на претње од Русије у северним поларним регионима, а изразио је и забринутост да би Кина могла да дође на Арктик.

Нови амбасадор ће сарађивати са седам других арктичких држава - Канадом, Данском, Финском, Исландом, Норвешком, Шведском и Русијом, као и са групама староседелаца и осталим власницима земље, додао је Пател.

Он је додао да су мир и стабилност у региону од суштинске стратешке важности за Америку и приоритет за америчког државног секретара Ентонија Блинкена.

Управо ће Блинкен ускоро именовати амбасадора, а потом ту одлуку треба да одобри Сенат.

Увођењем амбасадора за Арктик замениће се досадашњи амерички координатор за Арктик, дипломата Џим Дехарт.

 

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Самуил Вићентијевић
Да ли ови уопште знају шта значи реч - амбасадор? Немају ниједан једини поштен ледоломац, али измислили амбасадора за беле медведе. Коме ће овај "амбасадор" да преда акредитиве? Али важно је да се онај мајонез Столтенберг одмах јавио...
Староседелац
Па, акредитиве ће предати белом медведу.
Mile Rad
Bas me interesuje na kojoj Santi leda ovaj ambasador ce da bude smesten. Sta kaze da je to za mir i stabilnost u regionu od sustinske strateske vaznosti za njih. Samo da domorodci slucalno ne planiraju neke pohode na krovu cveta. Ovde je trka za gasom i ostalim prirodnim blagom, pa se zastave vec duze vremena postavljaju. Sad i Kina je problem posto se ovo ne deli sa nepozeljnim.
Lakić Miki iz Predvorice
Ljudi ovo je Amerikanski Amasador na Artiku!
Добродошао
Изгледа да је већ стигао ?
Мина
Општа грабеж за још мало "непокривених"делова Земље, да се не изненадимо да су већ одредили амбасадора за Марс, ако их већ нису претекли Кинези.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.