Затвор и новчане казне од 150.000 динара за окупљање на Европрајду и породичној шетњи
Имајући у виду одлуку МУП-а, којом нису дозвољене шетње учесника „Европрајда 2022”, као ни учесника породичне шетње у организацији „антиглобалиста”, Више јавно тужилаштво у Београду ће у сарадњи са ПУ за град Београд и основним тужилаштвима предузети све мере из своје надлежности како би се заштитило јавни ред и мир, имовину и физички интегритет и спокојство грађана. У ВЈТ подсећају да је МУП одлуку о забрани донео после процене да постоји висок ризик да ће безбедност учесника обе шетње на најављеним трасама бити угрожена, као и безбедност других грађана.
„ВЈТ у Београду подсећа да кршење одлуке МУП-а имплицира прекршајну одговорност, а у случају извршења било ког кривичног дела на јавном скупу и кривичну одговорност”, саопштено је из београдског ВЈТ.
Ненад Стефановић, виши јавни тужилац у Београду, указао је да је Законом о јавном окупљању регулисано окупљање више од 20 грађана, те да је место на ком се окупљају сваки простор који је без услова или под истим условима доступан неодређеном броју лица. Грађани се, додао је Стефановић, могу окупити и у затвореном простору, а Законом је регулисано и „окупљање у покрету”, које подразумева кретање учесника окупљених на одређеном простору.
ВЈТ је указао и да је законодавац предвидео и могућност ограничења слободе окупљања, и то под одређеним условима: када постоји могућност угрожавања безбедности људи и имовине, јавног здравља, морала, права других или безбедности Републике Србије, када су циљеви окупљања усмерени на позивање и подстицање на оружани сукоб или употребу насиља или кршење људских и мањинских права слобода, као и када постоји опасност од насиља, уништавања имовине.
Уколико уочи одржавања окупљања или у току његовог трајања наступе ове околности, полицијски службеници су овлашћени да спрече или прекину окупљање. Исто тако, указује се да је за непоштовање одредби Закона о јавном окупљању предвиђена прекршајна одговорност, те да запрећене новчане казне варирају у распону од 30.000 до 2.000.000 динара, у зависности од тога да ли прописе не поштују физичка или правна лица.
Прекршајне санкције прете лицима која не поштују решења којима се не дозвољава одржавање јавног окупљања, те покушају да одрже или одрже окупљање. Уколико је физичко лице организатор таквог скупа, прети му новчана казна у износу од 100.000 до 150.000 динара.
За исти прекршај предвиђена је новчана казна у износу од 1.000.000 до 2.000.000 динара за организатора као правно лице, а за одговорно лице у правном лицу у износу од 100.000 до 150.000 динара.
Када је у питању кривична одговорност за евентуално извршена кривична дела попут насилничког понашања, напада на службено лице, учествовања у тучи, наношења лаких и тешких телесних повреда и друга, надлежна су основна јавна тужилаштва, а уз одређене квалификаторне околности Више јавно тужилаштво у Београду. За сва ова кривична дела запрећене су затворске казне.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


