Јупитер ће 26. септембра бити никад ближи Земљи
Јупитер ће се приближити Земљи 26. септембра на најмањој раздаљини икада, на најближој позицији у односу на Земљу у последњих 70 година, објавила је НАСА.
Узимајући у обзир да је планета Јупитер на 965,5 милиона километара удаљена од Земље, следећег понедељка биће удаљена само 587 милиона километара захваљујући томе што положаји Земље и Јупитера у њиховим орбитама приближавају.
Оно што је занимљиво јесте то да се ова појава поклапа са тренутком и феномен који се зове „опозиција” што значи да Јупитер неће бити само близу Земље, већ ће бити спремљен спектакл за све оне који буду ради да посматрају ову појаву.
Наиме, планета је у опозицији када се налази на супротним странама Земље од сунца односно излази на истоку док Сунце залази на западу, а ова појава се дешава на сваких 13 месеци када је реч о планети Јупитер.
Како је истакао астрофизичар истраживања у НАСА центру за свемирске летове Маршал Адам Кобелски, ову појаву је посматрао и чувени италијански астроном Галилео Галилеј технологијом из 17. века.
„Једна од кључних потреба биће стабилан носач за било који систем који користите”, рекао је Кобелски, који је додао да би телескоп, од цетири инча или већи, и неки филтери у распону од зелене до плаве, значили да би Јупитерове карактеристике постале видљиве у још већој мери детаљ, преноси Танјуг.
Стручањаци из НАСЕ су поручили да је најбоља опција за посматрање ове појаве гледање са високих надморских висина у тамном и сувом подручју.
„Призори би требало да буду одлични за неколико дана пре и после 26. септембра”, рекао је Кобелски, који је саветовао гледаоце да изаберу датум неколико дана пре или после следећег понедељка када је време најбоље.
Јупитер је највећа планета у Сунцевом систему, а његове пруге и ковитлаци су визуелни резултат мешања облака амонијака и воде, а у атмосфери водоника и хелијума.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


