Ловци на таленте у америчком „Ривијану” траже кадрове по Србији
Отварање развојних центара, као што је то најпре учинио немачки ЗФ, а потом најавили „Континентал”, јапански „Нидек” и однедавно амерички „Ривијан” најбоља је могућа ствар за инжењерску струку јер се ту запошљава само високообразовани кадар са техничких факултета.
Професор др Владимир Поповић, декан Машинског факултета у Београду, каже да не постоје незапослени машински инжењери и да га бар две године нико од студената није питао да му помогне за посао.
– Већина њих се запошљава овде, чак и током студија, као апсолвенти. Уписујемо 680 студената годишње на свим студијским програмима, а годишње наш факултет заврши око 350 мастер инжењера. Нама мали број њих одлази у иностранство. Можда су ишли пре пет или десет година, али то више није случај – наглашава Поповић.
Према његовим речима, Машински факултет од почетка учествује у причи око доласка „Ривијана”, који производи електрична теретна возила, а у Србији планира да отвори развојни центар у коме ће запослити око 200 инжењера.
– Два пута су нас посетили, представљен им је факултет, а потом су разговарали са студентима са разних катедри, и то без присуства наставника. Били су врло задовољни разговорима са студентима. Осим нашег, посетили су и Електротехничких факултет, као и Факултет организационих наука. Ја сам имао са њима три састанка. Долазио је њихов човек задужен за људске ресурсе из Лондона и био је веома задовољан. Верујем да је и то разлог зашто су одлучили да овде отворе развојни центар јер ће запослити велики број инжењера – наводи декан Машинског факултета.
За компанију као што је „Ривијан” интересантни су студенти који заврше аутоматско управљање, моторна возила, дизајн у машинству, моторе, информационе технологије у машинству, производно машинство...
– Отварање фабрике за државу је боља опција, али што се тиче факултета, односно инжењера развојни центар је најбоља варијанта. Мање-више ће у том развојном центру бити запослен високообразовани кадар. То је добар модел. Није добро да се само отвара фабрика, јер у производном погону се запошљава од 10 до 20 инжењера. Јако је добро што је ЗФ први повукао ногу отворивши развојни центар у Панчеву и запослио 150 инжењера – сматра Поповић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.