Понедељак, 20.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Веза између економије и заљубљивања

Веза између економије и заљубљивања

Ако прескочимо „општа места” љубавне науке, која суверено заступају становиште о безрезервном предавању, жртвовању и емоцијама без задршке, али и теорије које (не)примерено уводе термин „спонзорство” приликом чак и успутног поређења закона тржишта и емоција, онда „хладне главе” вреди прочитати колумну Бена Стејна у „Њујорк тајмсу” која се управо бави поређењем ова два, на први поглед, неупоредива поља – економије и љубави. Да је реч о веома сродним областима у којима владају готово идентична правила, аутор открива још на самом почетку текста и каже: „Економија је наука која се бави расподелом ретких добара и услуга. Међутим, шта је данас ређе и драгоценије од љубави? Она је постала пролазна и веома лако ломљива”.

Дакле, осим у ретким изузецима, „зарада” у љубави је грубо пропорционална вредности уложеног времена и посвећености вези. Љубавни добитакје у међузависности са износом улагања себе у партнерски однос. Дакле, ако сте у вези пажљиви, стрпљиви и несебични, то ће вам се вратити заузврат. Ово правило функционише, упозорава аутор, само у случајевима да је реч о вези у којој постоји обострана љубав, а не у емотивном односу према особи која није заинтересована. Ако би некима било чудно прављење паралеле између љубави и обвезница, Бену Стејну не би. Он, наиме, сматра да обвезнице које имају вредност на тржишту власнику увек могу донети добробит, док су пропале обвезнице бескорисне и, осим у ретким ситуацијама када су тржишна кретања непредвидива, никада не могу надмашити вредности висококвалитетних обвезница. Исто је и са љубавима.

Моћ љубавног монопола

Зато Стејн саветује: „Држите се висококвалитетних људи. Када се једном нађете у пропалим везама, бежите”. Како каже, продајте љубавне обвезнице док им вредност попутно не пропадне, јер иако пропале емотивне везе могу изгледати заводљиве – бескорисно увек остаје бескорисно. Једино ако нисте у позицији да сами контролишете (љубавно) тржиште. Према мишљењу колумнисте „Њујорк тајмса”, најгоре што може да се деси заљубљеној особи јесте да уђе у везу са неким ко има гомилу озбиљних проблема и помисли да може да их реши или да промени таквог партнера. Стејн каже да спољашњост може вешто да маскира понекад и веома велику опасност неких особа и ризик од губитка, и подсећа да су у заблуди сви који сматрају да могу да изврше темељне промене особа у које су заљубљени. Због тога он саветује да је пре доношења конкретне одлуке о избору партнера потребно извршити темељне анализе карактера конкретне особе и бити храбар да се одупре њеном/његовом спољашњем утиску. Како каже, спољашњост може прикрити много шта.

Када је време за повлачење

Ако се до сада нисте сложили са Стејновим „љубавним правилима”, у следећем вероватно хоћете. Наиме, овај економиста и писац сматра да у љубавима на дуге стазе треба да влада монопол: „Ако треба да делите своју љубав још са неким и да се сваког дана такмичите, заборавите на читаву ситуацију. Ви желите да имате монополске обвезнице са партнером”. Он износи становиште да су за квалитет емотивног односа далеко исплативије дуге него кратке везе. Када је реч о добицима, као нераздвојном делу економске науке, Стејн сматра да би зарада од уложеног требало да буде бар једнака трошковима инвестиције. Ако се добија мање од инвестираног, време је за повлачење. Он сматра да ће нестрпљиви краткотрајни играч осиромашити на дуге стазе ако нема „инсајдера” или моћ да контролише тржиште. Он ће имати неколико добрих дана али зато године љубавне агоније. Парафразирајући народну пословицу: „Заљуби се брзо, кајаћеш се на тенане”, чини се основаном претпоставка да љубав на кратке стазе нема перспективу.

За успешну љубавну везу, сматра Бен Стејн, најважнија су реална очекивања. То је услов да дође до напретка у вези. У супротном,  разочарење се чини неизбежним. Што су надања ближа реалности, већа је шанса и да се остваре. Такође, Стејн предлаже да се увек држите победника – на тржишту и у љубави. Они су награђени и са њима увек следи награда. А, док се не деси љубав, купите неколико мачака и паса. Они ће бити ваш сигуран ослонац у тренуцима емотивних бура и непресушан извор љубави. Заљубљивање је једно од најлепших осећања у коме се уноси најдрагоценији део себе и зато уживајте у љубави када се деси, поручује Стејн.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.