„Кроз шуму” у „Хаосу”
Од пре неколико дана у Галерији „Хаос” гостује уметница из Чачка – Катарина Алемпијевић. Она у свом најновијем циклусу „Кроз шуму”, који је суптилно али ефектно заузео излагачки простор, наставља своја преиспитивања о емоцијама и фрагилностима човекових унутрашњих пејзажа. У основи њених истраживања је готово увек тело и рањивост сваког, а пре свега, женског бића.
Како у пратећем тексту истиче Борка Божовић, директорка ове престоничке галерије, константа њеног целокупног опуса јесте цртеж и линија која исписује интимне доживљаје света и рефлексије кроз просторе природе и тела. Њен цртеж је рафиниран, прецизан и на посебан начин нежан. Она везе својом руком фигуре на прозирним тканинама и ниже их тако да ствара узбудљив визуелни приказ као пролаз кроз шуму.
„Приказује нам кроз своје осмишљене инсталације унутрашња збивања у телу и пулсирања осећања од којих зависе наши животни токови. Гради узбудљиве сценографске призоре, какве су и изложене просторне инсталације, упућујући нас да завиримо у сопствену и њену унутрашњост, у душу саму”, наглашава она и додаје да је ова ауторка препоручена од стране ликовне критичарке Љиљане Ћинкул, чији текст прати ову изложбу, а да ће њено стваралаштво бити пред београдском публиком до 11. новембра.
Катарина Алемпијевић (1977, Чачак) дипломирала је на Факултету ликовних уметности (Сликарски одсек) у Београду 2000. Магистрирала je на истом факултету (Одсек цртежа) 2003. Члан је УЛУС-а. Студијски je боравила у Cité Internationale Des Arts, у Паризу 2009. Учествовала је на бројним групним изложбама у Србији и иностранству, а самостално излагала 13 пута: у Београду, Зрењанину, Нишу, Чачку, Котору, Прагу и Паризу. Њени радови се налазе у колекцијама Музеја „Цептер”, Галерије „Надежда Петровић” у Чачку, Галерије савремене ликовне уметности у Нишу, Уметничке галерије Народног музеја у Крушевцу, Народног музеја у Краљеву…
Добитница је Награде публике на 30. Меморијалу Надежде Петровић у Чачку 2020, награде Првог међународног тријенала графике, одржаног у Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић”, у Београду 2011, потом прве награде четвртог екс-Ју конкурса за графику (Галерија СКЦ на Новом Београду) 2010, откупне награде Министарства културе Републике Србије за графику малог формата (Графички колектив, Београд) 2009. и 2007, као и треће награде деветог бијенала „У светлости Милене”, одржаног у Галерији Милене Павловић Барили у Пожаревцу 2003. Ту су још и откупна награда Галерије савремене ликовне уметности за графику малог формата из Ниша 2000. и Награда „Мали печат НГК”, Ниш 1996.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


