Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Света Петка, заштитница Пљеваља

Света Петка, заштитница Пљеваља
Уз присуство великог броја верника у Пљевљима је прослављена Св. Петка (Фото: Мико Митровић)

Почетком 20. века о Пљевљима се писало да је „духовна снага овдашњег народа много јача него у ма којем другом српском крају”. А руски путописац Александар Гиљфердинг бележи: „Нигде се слобода народног живота није очувала тако снажно као у Пљевљима.”

Захваљујући тој снази, упркос свим атацима, сачували су се овде кандило вере и пламен православља. Палило се, рушило, забрањивало... па је од некада 12 протопрезвитерата после завршетка Другог светског рата остала у Пљевљима само једна парохија и три свештеника: Милан Д. Крезовић, Павле М. Џаковић и Ратко В. Госпић. Верници пострадали, а преостали ратом измучени, осиромашени ретко су долазили до храмова. Крштавало се у тајности, на вечни починак одлазило без „вечнаја памјат”. Тако је Митрополија дабробосанска са седиштем у Сарајеву, којој су Пљевља тада припадала, донела на седници Епархијског црквеног суда и Епархијског управног одбора 5. jануара 1964. Одлуку о укидању Архијеријског намесништва пљеваљског, а дотадашње парохије припојене су Архијерејском намесништву пријепољском и горажданском... У црквеној порти Св. Петке изграђен је 1968. анекс гимназије. За највећи православни празник, рођење богомладенца, тражио се трећи за уношење бадњака...

И тако све до почетка деведесетих и повратка народа вери прадедовској. Обнављало се и свештенство, богослужења су бивала све посећенија, народ се почео вером бранити. Литије нису ишле само око цркве, већ и улицама града, бадњаци су, као вековима раније, налагани на Раскрсници, о празницима је на богослужења долазио васколики свет, подигнуте су у парохији десетине нових храмова, а стари, вековима у рушевинама, обновљени.

Св. Петку славе као крсну славу породице, села, а некада је била и градска слава Пљеваља. Пљевља за то имају и разлог више, јер су на дан ове светитељке, 27. октобра 1912, житељи дочекали слободу после скоро пет векова, а на исти дан 1918. изборили и слободу од аустроугарског окупатора. Зато је на пљеваљској Раскрсници 1927. подигнута и прва градска црква у славу и захвалност Св. Петки. Славио се овде Петковдан и у тешким временима, највише од женског живља, који му је био заветан као заштитници и дародавки материнства.

Тако је и ове године уз присуство великог броја верника и поштовалаца, прослављена Св. Петка, Светом архијерејском литургијом коју је служио епископ милешевски г. Атанасије са свештенослужитељима, литијом главним градским улицама и културно-уметничким програмом.

Војислав Војкан Т. Бојовић,
аутор књиге „Црква Св. Петке у Пљевљима”

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.