Уместо фабрике станови
Пре 16 година требало је да буде срушена и да на месту фабрике „Букуља” која се бавила производњом пластичних маса буде изграђен стамбено-пословни комплекс. То се није десило ни после усвајања плана детаљне регулације из 2006. за тај део Учитељског насеља на Звездари данас у комшилуку „Бео шопинг центра” и „Лидла”, што не значи да ти привредни објекти неће бити сравњени са земљом већ крајем следеће или почетком 2024. године како би били подигнути станови и комерцијали садржаји. Јер, постојећи план детаљне регулације у Улици Велизара Косановића – подручје између улица Заге Маливук, Велизара Косановића, Дољенске и некадашњег комплекса „Прецизне механике” се мења, а елаборат за рани јавни увид тих допуна је изложен „суду јавности” у згради Градске управе у Улици 27. марта 43–45 (сала у сутерену) до 16. новембра.
Измене и допуне тог документа чија је површина око једног хектара иницирало је предузеће „Публик” д.о.о. из Ваљева, а израдила га компанија „МН груп” из Београда, како би се „преиспитало планирано решење дефинисано Планом детаљне регулације за комплекс фабрике „Букуља” кроз дефинисање правила уређења и грађења у складу са могућностима предметног простора, планским и другим условљеностима”, наведено је елаборату за рани јавни увид.
– Већи део простора налази се у привредним површинама које су у ранијем периоду биле у функцији комплекса фабрике „Букуља”. На локацији постоје два објекта – хале са пратећим помоћним објектима, чија је спратност дефинисана постојећом висином фабрике „Букуља”. Услед дужег некоришћења постојећи објекти су урушени, а простор значајно девастиран. Неизграђене површине око комплекса обрасле су различитим типовима спонтано настале вегетације, пре свега шибља – наводи се у елаборату за рани јавни увид и додаје да постоје делови бесправно изграђених стамбених објеката на суседним парцелама.
На том простору сада је планирана изградња стамбених објеката висине до 27,5 метара на површини од око 16.400 квадрата, 234 стана и 2.600 квадратних метара комерцијалних садржаја. После урбанизације у том комплексу требало би да живи 675 становника и раде 32 запослена.
Оно што ће бити изазов за преображај звездарске локације јесте земљиште које је потенцијално клизиште.
– Неадекватно засецање падине приликом изградње производне хале довело је до покретања земљаних маса и формирања клизишта. Клизиште је санирано у периоду 1980–1981. године израдом потпорних конструкција. У даљој фази планирања неопходно је извршити детаљна геолошка истраживања терена у складу са Законом о рударству и геолошким истраживањима – пише у елаборату за рани јавни увид.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.