Субота, 06.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија у октобру уштедела 11 одсто струје

Србија у октобру уштедела 11 одсто струје
(фото Р. Крстинић)

Директор снабдевања електричном енергијом у огранку „ЕПС Снабдевање” Александар Бјеличић изјавио је данас да је од 3,37 милиона домаћинстава, њих 45 одсто смањило потрошњу струје у октобру, да су грађани и привреда озбиљно схватили енергетску кризу, због чега је укупна потрошња у октобру била за 11 одсто мања него у октобру 2021.

Министарство енергетике је најавило да ће гас у Србији од 1. јануара поскупети 11 одсто, а електрична енергија до 10 процената, као и да у истом проценту бити повећане и цене енергената за привреду.

Бјеличић је каже да је ставку 6 за попуст остварило 1,5 милиона домаћинстава.

„Највећи број домаћинстава је остварио попуст од 30 одсто (око 700.000 домаћинстава), попуст од 15 одсто остварило је 554.000 домаћинстава, односно 16 одсто од укупног броја, осам одсто остварило попуст од 20 одсто (њих 264.000)”, рекао је Бјеличић за РТС.

Навео је пример да просечно домаћинство троши око 350 киловат-часова, са попустом од 15 одсто рачун је могао да буде умањен око 450 динара, са попустом од 30 одсто рачун је умањен и више од 800 динара.

Додао је да су највише остварили попуст они који се греју на струју, вероватно и зато што су температуре ове године биле више него прошле, преноси Танјуг.

Влада је дала препоруке за штедњу на свим нивоима – штеде и локалне самоуправе, институције, установе, предузећа.

Напомиње да су и грађани и привреда озбиљно схватили енергетску кризу, па је укупна потрошња у октобру 2022. смањена за 11 одсто у поређењу са октобром 2021. године, што се тиче домаћинстава, тај проценат износи 13 одсто (односно 145 милиона киловат-часова).

Каже да су највеће уштеде остварене у Београду, Сремској Митровици, Суботици и Зрењанину.

Најугроженији имају право на месечни попуст од 120 до 250 киловат-сати.

Бјеличић је рекао да је у прошлом месецу умањење за енергетски угроженог купца остварило 61.441 домаћинство и позвао све грађане који спадају у ову категорију да се јаве локалним самоуправама и да од 1. децембра поднесу захтеве за стицање статуса енергетски угроженог купца за 2023. годину.

Говорећи о наплати, каже да су купци одговорни и да је наплата 98 процената, а 62 одсто домаћинстава плаћа рачун до 28. у месецу и остварују попуст од пет одсто у месецу.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

S juga
Toplo vrijeme a ne samosvijest.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.