Како постићи правду у судском поступку
После паузе од две године, Копаоничка школа природног права „Слободан Перовић” биће одржана у традиционалном термину од 13. до 17. децембра на Копаонику и то ће бити јубиларни 35. сусрет. Како ће се одвијати овај највећи скуп правних стручњака у региону, за „Политику” говори проф. др Јелена С. Перовић Вујачић, председница Копаоничке школе природног права и редовни професор Економског факултета у Београду.
‒ Општа тема 35. јубиларног сусрета Копаоничке школе је „Судски поступак – правда и правичност”. То значи да је у фокусу овогодишњег копаоничког скупа питање како обезбедити правично суђење и како у судском поступку постићи остварење правде. Аутори и учесници школе бавиће се овим питањем са аспекта различитих правних грана и дисциплина. Реч је о теми која је увек актуелна, како за оне који право примењују тако и за оне на које се та примена односи. Очекујем да се у дискусију укључе пре свега судије, а затим и други правници који примењују право, а закључци и поруке са нашег скупа биће, као и сваке године, публиковани у Завршном документу, који се доставља најширој правничкој јавности, укључујући и надлежне државне институције и органе – каже наша саговорница.
Током протекле две године одржали сте Копаоничку школу онлајн. Искуства из времена пандемије показују да она има углед и традицију и да је наставила да окупља стручњаке из различитих области права. Колики број правника очекујете сада на Копаонику и да ли ће бити у могућности да дођу и гости из иностранства?
Поглед на досадашњи рад Копаоничке школе даје места закључку да је под њеним окриљем у суштини створен један научни покрет заснован на традиционалној филозофији правде и рационалној концепцији природног права кодификованог у оквиру ОУН и других мирољубивих асоцијација и интеграција. На тим основама, Копаоничка школа постала је место интензивног размишљања и дискусије о актуелним питањима из света права. Децембарски сусрети наше школе, у форми међународних научних конференција, окупљају правнике са различитих универзитета, академија, научних институција, судова, адвокатуре и других правосудних организација, управних органа и јавних служби, удружења грађана, невладиних организација, компанија и пословних асоцијација, банкарских и осигуравајућих организација. У раду школе, поред домаћих учесника, редовно учествују истакнути правници, теоретичари и практичари из иностранства, као аутори објављених реферата или као учесници у раду секција. Тако ће бити и ове године, када се враћамо тамо где нам је место – на врхове Копаоника. Нашем сусрету присуствоваће велики број правника, како из земље тако и из иностранства – Италије, Аустрије, Француске, Немачке, Холандије, Турске, Јапана, Велике Британије и других земаља.
Да ли се може очекивати учешће већег броја судија и тужилаца него до сада? Очекујете ли госте из Министарства правде?
Да, ове године, учешће је пријавио већи број судија, укључујући и председнике судова. Верујем да је један од разлога и тема скупа – „Судски поступак – правда и правичност”. Такође очекујемо и представнике Министарства правде, као и других министарстава Владе Републике Србије.
Рад се одвија у оквиру шест катедри које чине чувени Хексагон природног права. Можете ли да подсетите које су то области и да ли ће можда нека од њих ове године бити нарочито актуелна?
Kада је пре више од три деценије професор Слободан Перовић основао Копаоничку школу природног права, нико није могао предвидети далекосежни значај који ће она временом изградити. Своје прве кораке учинила је у области грађанског права, да би их, током времена, ширила и на друге области права, све до Хексагона природних права, који је окупио све правне и социјалне дисциплине око шест стубова опште цивилизације ‒ живот, слобода, имовина, интелектуална творевина, правда и правна држава. Професор Слободан Перовић, у својству оснивача и председника Копаоничке школе природног права, 1994. године конституисао је овај научни хексагон који у суштини чини интегритет природних права. Ових шест стубова хексагона истовремено представљају катедре Копаоничке школе природног права које окупљају читав низ сродних дисциплина.
Да ли ће Копаоничка школа ове године посветити посебну пажњу новом сету правосудних закона који се усклађују са уставним амандманима и о којима је у току јавна расправа?
Управо тако. Овим законима посвећена је панел-дискусија заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе „Подршка реформи правосуђа у Србији”. Тема панел-дискусије су кључни изазови које доносе нови правосудни закони – „Састав правосудних савета и заштита судија и јавних тужилаца од непримереног утицаја”, која ће бити одржана 14. децембра преподне.
Оснивач Копаоничке школе, академик проф. др Слободан Перовић, увек је у уводној беседи наглашавао значај правде и указивао на то колико су важећа законодавства удаљена од правде и природног права. Какав је данас став Копаоничке школе?
Руковођен филозофијом природног права, за коју је говорио да живи у вечитој младости, професор Перовић је, својим научним опусом уграђеним у Копаоничку школу природног права, утемељио и развио оригинерни међународни универзитет људских права. У тим оквирима, професор је својим основним рефератима публикованим на децембарским сусретима Копаоничке школе, изградио заокружен систем вредности као научни основ за преображај постојећег права у будуће право једне више културе, у којој ће, како је говорио, све мање бити „законског неправа”, а све више праведног права. То је и став ове школе, која уједно подвлачи да се правна сигурност може остварити само обезбеђењем владавине начела легитимитета и легалитета, то јест таквог права које је легитимно у свом настанку и легално у својој примени.
Установљена је награда која носи име професора Перовића и има за циљ да мотивише младе правнике и студенте права да пруже свој допринос правној науци. Да ли ће и ове године бити уручене награде ауторима најбољих радова?
У част свог оснивача, академика проф. др Слободана Перовића, Копаоничка школа је 2019. године установила награду „Професор Слободан Перовић” за најбоље радове младих учесника школе. Награде су током претходне две године уручене добитницима на свечаним отварањима децембарских сусрета школе, а добитници су имали прилику да се обрате широком аудиторијуму пленарних седница. Иначе, сви радови достављени за ову награду који испуњавају услове за објављивање, публикују се у посебном тому „Зборника радова Копаоничке школе”. Са посебним задовољством истичем да је ово такмичење попримило међународни карактер с обзиром на то да је више аутора из иностранства конкурисало за награду „Професор Слободан Перовић”, а треба имати у виду да је тај међународни карактер у складу са мислима професора Перовића о томе да Копаоничка школа „не познаје границе у простору”. Надамо се да ће ова награда подстаћи наше младе колеге у даљем развоју њихове каријере и допринети њиховој научној и стручној афирмацији. У том смислу, награда ће и ове године бити додељена младим ауторима за радове које је стручни жири оценио као најбоље у оквиру услова и критеријума предвиђених конкурсом.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.