Сређивање урбанистичког нереда на Палићу
Суботица – Предузеће „Парк Палић” почело је да уређује простор у Викенд насељу, некада популарног блока радничких и приватних одмаралишта, које је већ деценијама ругло на самој обали језера.
„Ово није политички подухват, ово је урбанистички, туристички и цивилизацијски подухват. Реч је о газдовању имовином која је у власништву града, а чији старатељ је сада „Парк Палић” рекао је Иштван Пастор, председник Скупштине овог предузећа.
На заједничкој конференцији за медије са Валеријом Денч, директорком предузећа „Парк Палић”, представљено је јавности шта је у наредне две године потребно да се уради на овом делу обале језера, а за шта је покрајинска влада већ одобрила 36,5 милиона динара.
„У Викенд насељу постоје 433 парцеле, са више од 380 објеката. Међу њима је један број и грађевински и урбанистички у реду, међутим, много је оних код којих постоје отворена имовинско-правна и урбанистичка питања, или је проблем сам изглед објекта”, навео је Пастор.
Викенд насеље се налази изнад саме, код туриста веома омиљене, пешчане плаже, и како је рекла и директорка Денч, када је рашчишћено дивље растиње, тек онда се видело колико објекти који су некада служили за одмор, сада руже изглед шеталишта дуж језера. Реч је о великом простору на којем је по Плану детаљне регулације предвиђено формирање блокова, пробијање саобраћајница, препарцелизација и стварање услова за нове инвестиције. Према речима Валерије Денч, у складу са прописима, излазиће се у сусрет постојећим корисницима простора уколико желе да откупе окућницу, а пружиће им се и помоћ при легализацији.
Викенд насеље настало је као махом урбанистички нерегулисан простор, на којем су суботичка предузећа подизала одмаралишта, или ресторане за своје раднике. Многа од тих предузећа су нестала, а викендице пропадале кроз транзициони јаз, те је читав простор девастиран.
„За сада имамо 51 објекат за рушење, за шта је и грађевинска инспекција донела одлуку и где је све неспорно. За решавање осталих објеката потребна нам је и велика помоћ Градске управе и њених служби, катастра, јер ми не видимо у земљишним књигама све промене. У неким кућама има станара током целе године, а ми не знамо тачан статус станара. Спремни смо да им помогнемо око легализације, нећемо рушити објекте у којима живе људи. Циљ је да се нађе решење, да уклонимо оно што ружи изглед Палића, и да то заменимо нечим лепшим”, каже директорка Денч.
Предузеће „Парк Палић” упутиће сваком власнику или кориснику објекта писмо у којем их упознаје са ситуацијом, отвориће и телефонску линију на коју могу да се јаве и информишу било електронском поштом, било лично. Планира се да овај проблем буде решен у наредне две године.
А. Исаков
Завршетак аква-парка
За завршетак радова на аква-парку на обали Палића у ребалансу републичког буџета одобрено је нових 480 милиона динара и уговор између Министарства туризма и предузећа „Парк Палић”, како је најављено, треба да буде потписан данас у Београду. Из републичких извора већ је уплаћена прва транша у висини од 230 милиона динара, и са сада обезбеђених 480 милиона динара, по пројекцији трошкова то је довољно да 31. маја наредне године аква-парк на Палићу почне са радом.
Према речима Валерије Денч, расписан је тендер на којем је већ и изабран извођач за завршне радове на аква-парку и за изградњу паркинга.
„Остаје отворено питање оператера аква-парка, што је за мене кључно. Руковођење аква-парком треба да обављају професионалци способни да пруже ниво услуге која ће бити разлог да овамо долазе туристи”, рекао и Иштван Пастор, председник Скупштине друштва „Парк Палић”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.