Sređivanje urbanističkog nereda na Paliću
Subotica – Preduzeće „Park Palić” počelo je da uređuje prostor u Vikend naselju, nekada popularnog bloka radničkih i privatnih odmarališta, koje je već decenijama ruglo na samoj obali jezera.
„Ovo nije politički poduhvat, ovo je urbanistički, turistički i civilizacijski poduhvat. Reč je o gazdovanju imovinom koja je u vlasništvu grada, a čiji staratelj je sada „Park Palić” rekao je Ištvan Pastor, predsednik Skupštine ovog preduzeća.
Na zajedničkoj konferenciji za medije sa Valerijom Denč, direktorkom preduzeća „Park Palić”, predstavljeno je javnosti šta je u naredne dve godine potrebno da se uradi na ovom delu obale jezera, a za šta je pokrajinska vlada već odobrila 36,5 miliona dinara.
„U Vikend naselju postoje 433 parcele, sa više od 380 objekata. Među njima je jedan broj i građevinski i urbanistički u redu, međutim, mnogo je onih kod kojih postoje otvorena imovinsko-pravna i urbanistička pitanja, ili je problem sam izgled objekta”, naveo je Pastor.
Vikend naselje se nalazi iznad same, kod turista veoma omiljene, peščane plaže, i kako je rekla i direktorka Denč, kada je raščišćeno divlje rastinje, tek onda se videlo koliko objekti koji su nekada služili za odmor, sada ruže izgled šetališta duž jezera. Reč je o velikom prostoru na kojem je po Planu detaljne regulacije predviđeno formiranje blokova, probijanje saobraćajnica, preparcelizacija i stvaranje uslova za nove investicije. Prema rečima Valerije Denč, u skladu sa propisima, izlaziće se u susret postojećim korisnicima prostora ukoliko žele da otkupe okućnicu, a pružiće im se i pomoć pri legalizaciji.
Vikend naselje nastalo je kao mahom urbanistički neregulisan prostor, na kojem su subotička preduzeća podizala odmarališta, ili restorane za svoje radnike. Mnoga od tih preduzeća su nestala, a vikendice propadale kroz tranzicioni jaz, te je čitav prostor devastiran.
„Za sada imamo 51 objekat za rušenje, za šta je i građevinska inspekcija donela odluku i gde je sve nesporno. Za rešavanje ostalih objekata potrebna nam je i velika pomoć Gradske uprave i njenih službi, katastra, jer mi ne vidimo u zemljišnim knjigama sve promene. U nekim kućama ima stanara tokom cele godine, a mi ne znamo tačan status stanara. Spremni smo da im pomognemo oko legalizacije, nećemo rušiti objekte u kojima žive ljudi. Cilj je da se nađe rešenje, da uklonimo ono što ruži izgled Palića, i da to zamenimo nečim lepšim”, kaže direktorka Denč.
Preduzeće „Park Palić” uputiće svakom vlasniku ili korisniku objekta pismo u kojem ih upoznaje sa situacijom, otvoriće i telefonsku liniju na koju mogu da se jave i informišu bilo elektronskom poštom, bilo lično. Planira se da ovaj problem bude rešen u naredne dve godine.
A. Isakov
Završetak akva-parka
Za završetak radova na akva-parku na obali Palića u rebalansu republičkog budžeta odobreno je novih 480 miliona dinara i ugovor između Ministarstva turizma i preduzeća „Park Palić”, kako je najavljeno, treba da bude potpisan danas u Beogradu. Iz republičkih izvora već je uplaćena prva tranša u visini od 230 miliona dinara, i sa sada obezbeđenih 480 miliona dinara, po projekciji troškova to je dovoljno da 31. maja naredne godine akva-park na Paliću počne sa radom.
Prema rečima Valerije Denč, raspisan je tender na kojem je već i izabran izvođač za završne radove na akva-parku i za izgradnju parkinga.
„Ostaje otvoreno pitanje operatera akva-parka, što je za mene ključno. Rukovođenje akva-parkom treba da obavljaju profesionalci sposobni da pruže nivo usluge koja će biti razlog da ovamo dolaze turisti”, rekao i Ištvan Pastor, predsednik Skupštine društva „Park Palić”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.