Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Теслин суноврат на берзи

Теслин суноврат на берзи
(Pixabay)

Цена акција „Тесле”, највећег произвођача електричних аутомобила на свету, од почетка године пала је око 70 одсто. Тржишна капитализација „Тесле” је 389 милијарди долара, колико је вредела крајем 2020, док је највећа вредност ове компаније износила више од 1.150 милијарди долара крајем 2021. године. Само у овом месецу вредност компаније чији је оснивач Илон Маск пала је за око 36 одсто, па су акције крајем прошле недеље вределе 123,15 долара. То је највећи пад вредности „Теслиних” акција од када је на берзи.

И друге иновативне компаније су у паду, али према писању „Форбса” пад „Тесле” далеко надмашује остале. Овај амерички магазин наводи да је „Мета” (власник „Фејсбука”) пала за 65,5 одсто у овој години, „Амазон” – 50,9 одсто, а „Нетфликс” – 50,8 одсто. Чак се и биткоин, који је пао 64,8 одсто, упрокос свим контроверзама, сугерише „Форбс”, боље показао од „Тесле”.

Неки инвестициони сајтови већ препоручују куповину акција „Тесле” по овој цени, а цену од 100 долара оцењују као поклон.

Ненад Гијаничић, брокер „Моментум секјуртиза”, каже да чињеница да су акције „Тесле” забележиле велики пад не значи ништа по питању њиховог кретања у будућности. „Теслине” акције спадају у ризичну врсту улагања и оне се могу препоручити само улагачима који имају вишу склоност ка ризику. Вредновање те компаније је и даље прилично високо, нарочито ако наиђе на озбиљније препреке у расту пословања у наредној и следећим годинама.

– Пад акција „Тесле” је последица неколико фактора, а пре свега сигнала да се компанија по први пут сусреће са успоравањем тражње за њеним е-возилима што се види кроз попусте који одобрава по први пут на најважнијим тржиштима, као што су САД и Кина. Такође, допринос паду дала је и Маскова заокупљеност „Твитером” који је преузео и који му одузима пуно менаџерског времена неопходног у вођењу „Тесле”. Од фактора који нису искључиво везани за „Теслу”, на ниже вредновање акција утиче раст камата који смањује потенцијалну тражњу за његовим производима – каже Гујаничић за „Политику”.

Иначе, „Тесла” је понудио америчким купцима попуст од 7.500 долара за куповину Модела 3 и Модела Y пре Нове године, тако искористивши део закона за смањење инфлације према ком ће држава следеће године давати кредит од 7.500 долара по електричном возилу.

Гујаничић каже да је план компаније да у наредном периоду годишњи раст продаје буде на нивоу од 50 процената, што ће бити све теже остваривати како се производња пење на више нивое. Тако ће наредне године раст продаје према плану бити око 700.000 возила, а годину дана касније преко милион примерака... Све ове планове компанија треба да оствари у условима јаке конкуренције традиционалних произвођача који све агресивније улазе у сектор електрификације, али и кинеских произвођача е-возила који постају све озбиљнији играчи, посебно на националном тржишту које представља највеће тржиште е-возила.

Према писању светских медија, Илон Маск, оснивач, највећи акционар и генерални директор „Тесле”, реаговао је на пад вредности своје компаније објавом да више неће продавати акције. Маск је од почетка године продао акције ове компаније у вредности од 40 милијарди долара углавном како би финансирао преузимање „Твитера”. На питање очекује ли се да сада почне да откупљује своје акције, Гујаничић каже да је куповина сопствених акција честа пракса америчких компанија која има за циљ да допринесе већој вредности имовине акционара.

– За континуирану праксу стицања сопствених акција неопходно је да компанија има завидан ниво ликвидности (новчаног тока). Са аспекта утицаја на имовину акционара, ова пракса представља сличну активност као када компанија дели дивиденду, с тим што дивиденда, када се једном уведе, представља велику обавезу компаније и притисак на менаџмент да исплате у континуитету расту. Стицање сопствених акција, пак, компанија дискреционо спроводи током времена у складу са њеним финансијским здрављем – каже Гујаничић.       

– Упркос свему, према писању „Форбса”, „Тесла” остаје далеко највећа аутомобилска компанија на свету, са тржишном капитализацијом од 389 милијарди долара која је изнад процењене вредности другог највећег произвођача аутомобила „Тојоте” од 190 милијарди долара и друге највеће америчке аутомобилске компаније „Џенерал моторс” од 48 милијарди долара.

Према последњим „Форбсовим” подацима, Маск вреди 146,4 милијарде долара. Његово богатство је пало за 55 одсто у односу на највиши ниво од 4. новембра 2021. од 320,3 милијарде долара.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Petar
Tesla nije nikad ni vredela 1000 milijardi Dolara. Ta nerealna cifra bila je posledica velike potražnje za njihovim akcijama. Kao i sa kriptovalutama ljudi su kupovali akcije Tesle sa željom da ih kasnije u nekom momentu prodaju za mnogo više novca. Sada kada je puno ljudi počelo da prodaje te akcije njihove cene padaju.
Ђорђе
Толико година праве кола а имају само 4 модела.
Zoran
Sve se to ocekivalo, cim pustio slbodu na Tviteru.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.