Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Европи прети зима без гаса

Водећи арапски извозници енергената будно прате поруке и потезе Брисела уочи следеће рунде набавки стратешких енергената
Европи прети зима без гаса
ЛНГ инсталација на југу Алжира (ФОТО: EPA EFE- STR)

Званични Алжир протекле седмице није могао бити јаснији поводом намере ЕУ да надаље својом ценовном рампом обузда овогодишње „хирове” на кључној гасној берзи у Холандији.

„Не подржавамо идеју ограничавања цене. Енергетско тржиште мора остати слободно да одређује максималне цене. Све друго ризикује да дестабилизује трговину стратешким горивима”, упозорио је Мухамед Аркаб, министар енергетике водећег афричког снабдевача ЕУ гасом (сада око 11 одсто), након одлуке Брисела да истакне „горњу границу” (180 евра за мегават-сат) набавне цене гаса која, под одређеним берзанским околностима, треба да важи од 15. фебруара наредних годину дана. Колико почетком седмице алжирски председник Абделмаџид Тебун позвао је државну енергокомпанију „Sonatrach” да догодине удвостручи производњу гаса и обилно повећа извоз (ове године 56 милијарди кубних метара). „Алжир годишње производи 102 милијарде кубних метара гаса, од чега половину троши домаће тржиште. Надамо се да би извоз гаса у 2023. могао достићи 100 милиона кубних метара”, оценио је Тебун уочи најављене, али још и не потврђене посете алжирског лидера Москви до краја ове године, а поводом потписивања стратешког партнерства с Русијом. Председник Тебун наговестио је спремност Алжира да вишак електричне енергије на домаћем тржишту извози у Европу и истовремено гради 270 километара дуги подводни енергетски кабл према Италији.

Готово истовремено алжирско министарство енергетике ових дана истакло је неслагање с „наметањем климатских циљева” о којима нема опште сагласности. Званични Алжир притом није прецизирао коме је тачно упућена ова критика. Највећа држава Африке притом зна да је „Европи очајнички неопходан алжирски гас”, како процењује аналитички институт „Geopolitical Intelligence Service” из Вадуза у Лихтенштајну. Ако је тако, које су онда преговарачке технике неопходне Бриселу да догодине обезбеди евентуално удвостручење извоза гаса из Алжира у ЕУ?

Званични Алжир не открива карте. С једне стране, неизвесно је на које ће потезе бити спреман на плану трговине својим гасом када 15. фебруара ступи на снагу ЕУ ограничење максимално прихватљиве цене гаса при набавкама месец дана унапред на ТТФ берзи у Холандији. На страну што је једнако неизвесно да ли ће „Intercontinental Exchange”, амерички оператор те берзе, као што је већ најавио, повући тај бизнис из Амстердама негде другде, можда и изван Европе.

И док ће Европљанима тек приликом набавки гаса за зиму 2023/24. постати јасније шта би све Алжир могао сматрати значајним за увећани извоз природног и течног ка ЕУ, Катар, водећи светски извозник ЛНГ, нема дилему. Политички потези Брисела играју значајну улогу у евентуалном даљем бизнису око набавки тог енергента, најавила је званична Доха након одлуке Европског парламента (ЕП) да држављанима Катара надаље забрани приступ здањима те институције. И то због финансијског скандала који према истражним налазима Брисела повезује високе званичнике ЕП и лобистичке групе наводно на јаслама катарског новца. Доха је наиме озбиљно замерила Бриселу што се пре избијања скандала у јавност, није консултовао за ЛНГ извозником на кога од 2026. озбиљно рачуна Немачка, као и неке друге чланице ЕУ. „Одлука ЕП представља лишавање могућности дијалога. То би могло оставити последице по међусобни бизнис. Белгија има значајан енергетски ослонац на набавци ЛНГ из Катара”, подсетила је Доха ових дана Брисел.

У међувремену, горак утисак на водеће арапске извознике нафте, као и многе друге међународне актере, оставила је оцена Ђузепа Бореља да је Европа башта, док већи део остатка света представља џунглу.

„Европа је башта. Ми смо подигли башту. Све функционише. То је најбоља комбинација политичких слобода, економског просперитета и социјалне кохезије коју је човечанство било у стању да сачини, те три ствари заједно... Већи део остатка света је џунгла и могла би да покуша да освоји башту. Баштовани треба да крену на џунглу. Европљани морају много више да се баве светом, у супротном, остатак света ће нас окупирати, на различите начине и различитим средствима.”

Уједињени Арапски Емирати, кључни актер глобалне енергетске трговине нафтом и гасом, из састава ОПЕК плус, оштро је реаговао на те Борељове речи. „Одбацујемо такву оцену као неприкладну и дискриминаторну”, реаговало је Министарство иностраних послова и међународне сарадње УАЕ.

У међувремену је немачка агенција за енергетске мреже упозорава да становништво и привреда најјаче економије ЕУ ових студених дана пред Божић и Нову годину недовољно штеде гас, те несташице струје делују неминовно. Изгледа, не само у Немачкој.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nostradamus
Kada propadne EU ostace jedino Srbija okruzena propalom civilizacijom, he, he, he?.
Djordje
Pa i ta "civilizacija" (EU) je nastala na temeljima drugih propalih civilizacija i pod srecnim okolnostima (za njih) po drugom svetskom ratu. Sveta Rimska imperija, Napolenovo carstvo pa i ono treceg rajha su na ovaj ili onaj nacin pretece EU. Najvaznije je ipak za nastanak EU da nije smrklo trecem rajhu ne bi svanulo ni EU (tj ne bi je ni bilo).
Смрда
ЕУ на путу пропасти, а гордост и похлепа на врхунцу. Биће то велико отрежњење са још већим последицама. Ако, време је.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.