Наставак повлачења признања тзв. Косова и ове године
Србија треба да настави са политиком отпризнавања лажне државе Косово и ове године. То је, сматрају саговорници портала „Политике”, крунски доказ заштите територијалног интегритета и суверенитета државе.
На годишњој конференцији за медије председник Србије Александар Вучић рекао је да тренутно 106 земаља не признаје независност ткз. Косова, а да 84 државе недвосмислено признају. Додао је да за три земље није јасно да ли признају независност Косова или не.
„Имамо девет земаља које су повукле признање, чекамо десету”, казао је Вучић.
А шеф српске дипломатије Ивица Дачић најавио је да ће се и ове године наставити са политиком отпризнавања и да политика која даје резултат се не мења. За сајт „Политике” каже да очекује да ће се и ове године наставити тешка дипломатска борба везана за одбрану нашег територијалног интегритета и суверенитета. Наглашава да ће то бити озбиљна политичка борба, јер како наводи, запад има двоструке стандарде када је у питању наша земља и рецимо Украјина.
„Па што сте ми предлагали и терали да потпишем Бриселски споразум, ако не треба да се спроведе у живот ЗСО? Како вас није срамота? Могу да се праве блесави јер су велике силе. Њима нико не брани да се тако понашају. Људи требају да знају да се налазимо у једном окружењу које је створило једну такву творевину као што су приштинске власти и да би тешко било да кажу да се они не придржавају потписа”, наводи Дачић.
На питање шта би онда требали да поштујемо ако не међународне споразуме које смо потписали и резолуције које по слову папира би морале да све обавезују, Ивица Дачић одговара: „Није министарка спољних послова Немачке Аналена Бербок једина која баца под ноге међународно право. Она каже да треба игнорисати Резолуцију 1244. Па шта треба да поштујемо по њеном мишљењу, ако то нису резолуција, Бриселски и Вашингтонски споразум. Ваљда ће одговор на то питање да каже Курти. Знате, каже ми канадска министарка спољних послова ‘пустите Косово, важна је Украјина’. Не пада ми на памет да пустим Косово које је за мене најважније питање, а слажем се да мора да се води рачуна и о Украјини”, наводи Дачић.
Управо због тога наводи да ће се повлачењем признавања лажне државе Косово наставити и ове године иако, како каже, за очекивати је уцене и притиске да, како наводе западне дипломате, признамо реалност.
Бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да политика повлачења признавања даје резултате и да је то доказ да Србија не одустаје од Косова. За портал „Политике” подсећа да је Београд привремено зауставио ту кампању поштујући Вашингтонски споразум, док га приштинска страна није изиграла, па је тако кампања отпризнавања настављена.
„Ми водимо принципијелну политику и држаћемо се те стратегије јер не одустајемо од Косова и Метохије. Хоћу да нагласим да је јако битно и важно то што радимо јер је аргуменат у оспоравању косовске државности која се није потврдила ево већ 15 година упркос великој количини новца који је уложен у тај пројекат и притисцима којој је Београд изложен. Сада је свима јасно да је та државност спорна по питању међународног права као и Резолуције СБ УН 1244. Да та њихова државност не функционише показали су и последњи догађаји јер Приштина нема суверенитет над севером КиМ и то је доказ да је такав систем неодржив”, каже Миливојевић.
И амбасадор у пензији Бранко Бранковић каже да након што су саопштена имена држава које су у претходном периоду повукле признање Косова, Србија треба да настави са акцијом отпризнавања и да у Латинску Америку, Азију и Африку пошаље своје емисаре.
„Било би веома важно да се барем у Латинску Америку, Азију и Африку наша земља пошаље емисаре и дипломате који ће представити ставове Србије, јер тамо има још земаља које су признале Косово а многе нажалост и не знају да су то урадиле. Многе државе које су раније отпризнале Косово, проверавајући документа, су рекле да ни не знају да је било признања” каже за сајт „Политике” Бранковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


