Фудбалске судије више нису у центру пажње
До пре само годину и нешто више дана једна од неизоставних тема нашег клупског фудбала биле су судије и готово свакодневна грдња према људима „у црном”. Честе повике, али и огромна сумња према појединцима у тој организацији у доброј су мери пореметили углед судијске организације не само код нас већ и у Европи.
Често смо сведоци, бар када је реч о дељењу правде на фудбалским теренима, да се промовишу само лоше ствари. Ипак, недавно се појавила група људи која несебично покушава да помогне фудбалу, како би наш најпопуларнији спорт што пре стао на ноге. Готово никада раније се није догодило да представници Судијске комисије изађу пред медије са јасним и необоривим чињеницама и покажу да њихов труд, откако су преузели бригу о судијама, није био узалудан. Попут најбољих статистичара Дејан Филиповић је, са својим колегама Марком Поповићем и Ненадом Ђокићем, јуче одржао предавање представницима медија које је том приликом упознао са необоривим чињеницама и доказима. А то је да је суђење у нашем фудбалу данас бар за три копља боље него раније. Ова група људи се и даље бори са „заоставштином” претходног фудбалског режима али тај напредак, који иде у веома добром смеру, сада је незаустављив...
– Ми смо присутни у медијима само када се деси нешто лоше. А када је добро, онда нас нигде нема. Никада нисам бежао од одговорности, нити ћу и сада, али желео бих са великим задовољством да истакнем да судијска организација иде крупним корацима напред. Све ове судије, посебно оне из елит групе али и остали, држе континуитет. Оно што их посебно одликује јесте велика посвећеност послу којим се баве. Такви људи гурају нашу организацију у добром смеру – наглашава Филиповић.
Једна од идеја којом се Филиповић са својим сарадницима руководио током мандата у Фудбалском савезу Србије била је да се да шанса сваком младом и добром судији а не као раније да „вечити дерби” суди само један човек.
– Са поносом могу да кажем да је то била моја идеја. Тако смо поред Срђана Јовановића добили и врсне интернационалце, које данас уважава озбиљан фудбалски свет: Новака Симовића, Милоша Милановића, Милана Митића... Трудили смо се да пружимо шансу што већем броју судија. Сви они су одсудили дерби без иједне грешке. Први пут у историји „вечитог дербија” да није било повике на судије. Такође, и неке важне утакмице у последњем колу прошлог првенства прошле су у најбољем реду иако је улог био огроман. Исто тако и у борби за плеј-офу, за попуну Суперлиге, није било пропуста у суђењу – каже Филиповић.
Посебно је била интересантна анализа појединих ситуација на мечевима Супер и Прве лиге.
– Ми у судијској радионици посвећујемо пажњу сваком детаљу. ВАР не подразумева безгрешност, а доказ за то су неке невероватне одлуке у најјачим лигама у Европи. Наравно, осврнуо бих се и на наше највеће клубове који су најзаступљенији у медијима. Ми судије се често осећамо као мете на које мађионичари бацају ножеве. Разлика је у томе што нама нико не гарантује да нећемо бити погођени. Али, данас је тих приговора много мање, мада смо увек на опрезу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


