БК постао Алфа универзитет
Кипранин Никос Хризостому, стручњак за област универзитетског менаџмента, нови је власник Универзитета „Браћа Карић” који ће се од сада звати Алфа универзитет. Хризостому, који је отворио први инострани универзитет у Србији, изјавио је јуче да је цела сума исплаћена, као и да је о куповини БК универзитета преговарао са члановима породице Карић који пребивају на Кипру.
– Разговарао сам са Бојаном Карићем, а Богољуба сам последњи пут срео пре пет година – рекао је Хризостому.
Нови универзитет задржаће старе студијске програме и додати нове, а школарине за 2008/09. годину остаће исте. Такође, садашњим професорима придружиће се нове колеге, стручњаци из наше земље и иностранства.
– Један од главних циљева је академска сарадња, што значи да ће наши студијски програми бити исти или слични онима на европским и другим страним факултетима. То омогућава проходност студентима на високошколске установе из иностранства где ће моћи да обаве део студирања – истакао је Хризостому.
Заједнички програми требало би да се реализују у сарадњи са академским партнерима на Кипру, у САД и другим земљама.
Нови власник рекао је да је врло задовољан досадашњим радом и резултатима БК универзитета, као и постојећим професорским кадром, а одлуку да отвори први интернационални универзитет у Србији поткрепио је чињеницама да сматра да је наша земља довољно развила образовну инфраструктуру и да има одлично високо школство које је спремно за овакав универзитет.
Он је најавио да ће се прво позабавити припремањем документације за акредитацију и интеграцијом факултета, јер сматра да ће то допринети бољем функционисању и ефикасности. До сада је, наиме, сваки факултет био посебно правно лице због чега је долазило до преклапања одговорности и овлашћења.
Хризостому, који се високим образовањем бави око 20 година, каже да је сличне програме радио и у централној Америци, Сирији и Јордану, и да се нада да ће имати успеха и у Србији.
Данијел Цвјетићанин, ректор некадашњег БК универзитета, нагласио је да ће студенти наставити да се образују према старим програмима које су уписали, као и да ће промена власника значити да ће професори морати још више да раде на квалитету наставе.
– Ми већ имамо болоњски приступ предавањима, значи индивидуални рад са студентима, и верујем да ћемо се добро уклопити у нови приступ студијским програмима и да ће нам искуство господина Хризостомуа бити драгоцено – рекао је Цвјетићанин.
Једна од новина биће и више студијских програма на енглеском језику, што за сада постоји само на групи за менаџмент. Процес подношења захтева и припреме за акредитацију већ су у току, независно од промене власника, а Цвјетићанин је рекао да се нада да ће успети да испуне пређашњи план и поднесу захтев за акредитацију у четвртом циклусу у новембру.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


