Колико деце може да прими будући вртић на Грбавици
Нови Сад – Гради се јавни вртић у кварту Грбавица, урбаном делу Новог Сада, на месту где се раније налазила полицијска станица. Она је прошле године срушена, а град је одредио том плацу у Улици Мише Димитријевића, на углу са Колом српских сестара, да остане објекат јавне намене. При изради пројекта услови су били да вртић може да смести 140 деце, али нови подаци за исти пројекат, које је ових дана изнео градоначелник Милан Ђурић полажући камен темељац, говоре да ће места бити за 225. Одакле толика разлика?
Ово је иначе 77. објекат Предшколске установе „Радосно детињство”, која још нема довољно места за сву децу, мада је последње деценије подигнуто шест нових објеката.
Тачан одговор или прецизна рачуница око вртића на Грбавици, према одговору који је „Политика” добила из Градске куће, гласи да се ту планира боравак за 226 деце, у осам група. Локална власт рачуна на то да након завршеног уписа у установу одобри, по васпитној групи, за 20 одсто већи број деце него што је норматив. Закон то дозвољава, ако не постоји могућност да се ове групе формирају како је прописано.
Из одговора сазнајемо да на Грбавици неће бити јаслица, већ ће ту боравити малишани од три до седам година, по две узрасне групе.
„Млађа васпитна група, норматив 20, са 20 одсто је 24. Планиране су две групе, односно 48 деце узраста од три-четири године. Старија васпитна група, норматив 24, са 20 одсто је 29. Планиране су две групе, односно 58, деце, узраста четири-пет година. Средња васпитна група за узраст од пет-шест година, норматив је 24, са 20 одсто је 29. Планиране су две групе, односно 58 деце. Најстарија (група пред полазак у школу) је 26, са 20 одсто је 31. Планиране су две групе, што је 62, деца од шест године до поласка у школу. Укупно осам група, односно 226 деце”, објашњавају.
Вртић површине 1.324 квадратна метра имаће приземље и спрат, на плацу од 1.540 квадрата, као и двориште са игралиштем и урбаним мобилијаром. На локацији има четинара и оно треба да буде очувано.
Полажући камен темељац, градоначелник је рекао да ће радови бити завршени до краја године и да је за њих из буџета града издвојено 298 милиона динара, а да ће у објекту радити 25 новозапослених. „Тиме смо све ближи циљу да листе чекања постану прошлост”, поручио је.
Боравак деце у „Радосном детињству” је бесплатан, а сада се то за њих 17.360 омогућује издвајањем 750 милиона динара из градског буџета. Град субвенционише и боравак у приватним вртићима, за 3.700 деце, за шта је намењено 380 милиона динара.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


