Петак, 19.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шанса пропуштена у Београду

Шанса пропуштена у Београду
Стрелац гола за Партизан: Зоран Тошић

Од нашег специјалног извештача 
Истанбул, 27. августа – Силни Фенербахче је морао да дрхти до краја пред нашим Партизаном, али се само захваљујући головима у Београду провукао у елиту.

Није пребогат турски клуб предвођен бразилским и шпанским звездама био тако надмоћан да је баш заслужио да се поново нађе у Лиги шампиона, али Турци ипак заслужено одлазе у најјаче европско клупско друштво, а Партизану остаје да жали за пропуштеним шансама. Покушао је српски шампион у другом полувремену да окрене меч и такорећи био надомак тог циља. Стиснуо је Партизан Фенербахче у последњих пола сата не дозволивши му да подигне главу из свог шеснаестерца, али искусни играчи турског тима успели су да одоле свим налетима „црно-белих”. Био је у праву Шпанац Арагонес када је тврдио да ће публика бити дванаести играч његовог клуба. У оваквом гротлу пред 45.000 френетичних навијача тим Партизана је чини се подлегао атмосфери, посебно у првом полувремену када је и остварена резултатска превага.

Шпанац Арагонес је уочи важног меча створио веома лошу климу оптуживши председника свог клуба да му није довео жељена појачања. Турци су крили и то веома лукаво да опасни Семих Шентурк, иначе родом из Македоније, неће моћи да наступи против Партизана. Али, то је била лукава варка. Шентурк је заједно са капитеном Алексом, чини се, у првом полувремену био главна фигура на мечу.

Јокановић се определио за чудесну варијанту на средини терена. Тошића је послао на десну, Мореиру на леву страну, а на средини терена био је Жука. Но, увидевши да то није добитна комбинација Јокановић је пред крај првог дела ослободио Португалца Мореиру свих задужења и видело се да је то добар потез. Мореира се пуно трудио, али је био усамљен јер Пауновић и Тошић нису били најбоље расположени.

Пошто је Партизан извео почетни ударац домаћин је кренуо са агресивним притисцима. Прво је Гуиза, а потом и Лугано упутио ударац ка голу Божовића, но брзо је наш тим узвратио. Капитен Ђорђевић је упутио дуг пас до Дијаре, уследило је додавање са Жуком, а Бразилац је мајсторски лобовао одбрану Фенербахчеа, међутим Пауновић није био спреман да прими ту лопту. Појачавали су домаћи играчи притисак и најжешћи је створен у другој половини првог полувремена.

Фенербахче је повео у 28. минуту. Стрелац је био Шентурк, а читава акција кренула је од Уругвајца Лугана. Уследио је дуг и прецизан пас до Гуизе који је врло лепо примио лопту, јер Стевановић није ни трепнуо. Шпанац је додао лопту до Борала, уследио је центаршут право на главу Шентурка пошто је Фејса закаснио да покрије свој део терена, а голман Божовић није успео да се врати на прву стативу. Шентурк је главом послао лопту у мрежу. Партизан је пуно грешио у додавању и то му се осветило у првом делу утакмице. Покушао је наш тим да у финишу првог полувремена стигне до изједначења, али је покушај Мореире зауставио Уругвајац Лугано.

Покушао је Славиша Јокановић да преко Богуновића и Лазића продрма своје успаване фудбалере и чини се да је то био успешан потез. Али, Турци поново стижу до прве шансе. Кнежевић и Фејса су се поигравали на својој половини, брзоноги Борал је прво одузео лопту, а потом је уследио центаршут. Казим је био сам пред голом Божовића и могао је да бира угао, али је лопта завршила преко гола. У тим моментима Фенербахче је покушао на средини терена да добије превагу и у 58. минуту Бразилац Алекс, градитељ најлепших акција домаћег тима, после центаршута Шпанца Гуизе шаље лопту у мрежу. Од тог момента Партизан је одлучио да крене на све или ништа. Да ли је био офсајд у 63. минуту када је Шпанац Гонзалес сигнализирао недозвољену позицију, остаће питање. Лугано је убацио лопту у своју мрежу, али је Гонзалес био ауторитативан.

Богуновић и Лазић су створили пуно проблема одбрани домаћина. Шансе Богуновића у 70. и Дијаре у 71. минуту наговестиле су нова узбуђења. Када је Гурсој срушио Лазића пред казненим простором лопти је пришао Тошић и сјајним ударцем са двадесетак метара послао у мрежу. Голман Демирел се није ни померио. Гол радости и гол наде обрадовао је српске новинаре који су поскочили са својих седишта нашта су Турци реаговали флашама и каменицама и тај немили инцидент трајао је скоро пет минута. Турци су се потом нашли у паници јер је Партизан још више стезао обруч стварајући нервозу код домаћих играча. Тражио је капитен Алекс мирноћу од својих играча. Наш тим није имао више снаге да се одупре прејаком противнику, али Партизан се није обрукао. Тражиће шансу у борби за Лигу Уефа.

Стадион „Шукру Сарачогу”. Гледалаца око 45.000. Време идеално за игру, терен одличан. Судија: Мехуто Гонзалес (Шпанија). Стрелци: Шентурк у 28, Алекс у 59, Тошић у 76. минуту. Жути картони: Лугано (Фенербахче)

ФЕНЕРБАХЧЕ: Демирел 6,5, Лугано 6,5, Карлос 7, Казим 6,5, Алекс 8, Гуиза 7, Шентурк 7 (од 72. Тураци 6), Борал 7 (од 69. Гурсој 6,5), Малдонадо 7 (од 87. Барис –), Чакмак 6,5, Гонул 7.

ПАРТИЗАН: М. Божовић 7, Стевановић 6, Обрадовић 6,5, Кнежевић 6, Ђорђевић 6,5, Жука 7, Мореира 7, Пауновић 6 (од 58. Богуновић 6,5), Фејса 6 (од 74. Лазић 6,5), Тошић 6,5, Дијара 6,5.

Играч утакмице: Алекс (Фенербахче)

-----------------------------------------------------------

Јокановић жали за главном премијом

Јокановићу није успело оно што је пре пет година пошло за руком Матеусу и његовој дружини. Али, Партизан се није обрукао. После меча незадовољство и жал за пропуштеним шансама:

– Била је ово веома добра утакмица и једино због грешака нисмо успели да остваримо циљ. Примили смо јефтине голове, посебно у Београду. Ипак, имали смо прилику да се дружимо са Шпанцима, Турцима и Шкотима. Ова лига није за нас. Сматрам да смо заслужили да барем играмо 120 минута. Фенербахчеу желим успех у даљем такмичењу.

Шпанац Гонзалес је поништио регуларан гол. На то Јокановић каже:

– Судије јутрос нису биле на уобичајеном састанку, нису се удостојили да дођу иако су морали. Спортски је грешити, Партизан је у ове две утакмице захватила серија судијских грешака и то је било кобно за нас.

С друге стране, Луис Арагонес није крио задовољство:

– Задовољан сам, играли смо добро, посебно у првом полувремену када смо и дошли до високог вођства. Тачно је, имали смо доста проблема у финишу, али бољи тим иде даље.

Фенербахче је вечерас добио још једно велико појачање. Шпанац Јосико је из Виљареала прешао у редове турског шампиона за годишњу плату од два и по милиона евра. Тако раде богати клубови као што је Фенербахче, а Партизану остаје да чека нова боља времена.

-----------------------------------------------------------

Каменован аутобус са новинарима

Уочи самог почетка утакмице приликом доласка на стадион једна група хулигана, а касније смо дознали да су махом Шиптари са Косова и Метохије, каменовали су аутобус са новинарима и пријатељима клуба и срећом, сем поломљене шофершајбне, односно стакла, није било повређених.

На самом стадиону истакнуте су заставе Албаније, Босне и Херцеговине, Косова и Метохије, а домаћини су нам рекли да то није њихово дело, већ људи који су на ове просторе дошли пре неколико година. Међу 45.000 навијача на прелепом стадиону било је и око 1.000 навијача из Београда.

Д. Тодоровић

-----------------------------------------------------------

У Лиги шампиона белоруски БАТЕ, кипарски Анортозис, дански Алборг...

У реваншима трећег кола фудбалске Лиге шампиона постигнути су ови резултати (великим словима су написане екипе које су се пласирале): ФЕНЕРБАХЧЕ, Турска – Партизан, Србија 2:1 (1:0) (први меч 2:2), Славија, Чешка – ФИОРЕНТИНА, Италија 0:0, (0:2), ДИНАМО КИЈЕВ, Украјина – Спартак Москва, Русија 4:1 (2:0), (4:1), БАТЕ, Белорусија – Левски, Бугарска 1:1 (1:1), (1:0), Динамо, Хрватска – ШАХТЈОР, Украјина 1:3 (0:1), (0:2), Олимпијакос, Грчка – АНОРТОЗИС, Кипар 1:0 (0:0), (0:3), СТЕАУА, Румунија – Галатасарај, Турска 1:0 (0:0), (2:2), МАРСЕЈ, Француска – Бран, Норвешка 2:1 (0:0), (1:0), АТЛЕТИКО, Шпанија – Шалке, Немачка 4:0 (1:0), (0:1), БАЗЕЛ, Швајцарска – Гимараис, Португалија 2:1 (1:1), (0:0), Каунас, Литванија – АЛБОРГ, Данска 0:2 (0:0), (0:2), Арсенал, Енглеска – Твенте, Холандија (2:0), Ливерпул, Енглеска – Стандард, Белгија (0:0). Прексиноћ: ПАНАТИНАИКОС, Грчка – Спарта, Чешка 1:0 (0:0, (2:1), Артмедија, Словачка – ЈУВЕНТУС, Италија 1:1 (1:1), (0:4), Висла Краков, Пољска – БАРСЕЛОНА, Шпанија 1:0 (0:0), (0:4).

Непосредни учесници Лиге шампиона на основу пласмана у националним шампионатима су: Реал, Виљареал (Шпанија), Манчестер јунајтед, Челзи (Енглеска), Интер, Рома (Италија), Лион, Бордо (Француска), Бајерн, Вердер (Немачка), Порто, Спортинг (Португалија), Клуж (Румунија), ПСВ (Холандија), Зенит (Русија) и Селтик (Шкотска). Жреб je данас, у 18 часова, у Монте Карлу.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.