Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Šansa propuštena u Beogradu

Šansa propuštena u Beogradu
Стрелац гола за Партизан: Зоран Тошић

Od našeg specijalnog izveštača 
Istanbul, 27. avgusta – Silni Fenerbahče je morao da drhti do kraja pred našim Partizanom, ali se samo zahvaljujući golovima u Beogradu provukao u elitu.

Nije prebogat turski klub predvođen brazilskim i španskim zvezdama bio tako nadmoćan da je baš zaslužio da se ponovo nađe u Ligi šampiona, ali Turci ipak zasluženo odlaze u najjače evropsko klupsko društvo, a Partizanu ostaje da žali za propuštenim šansama. Pokušao je srpski šampion u drugom poluvremenu da okrene meč i takoreći bio nadomak tog cilja. Stisnuo je Partizan Fenerbahče u poslednjih pola sata ne dozvolivši mu da podigne glavu iz svog šesnaesterca, ali iskusni igrači turskog tima uspeli su da odole svim naletima „crno-belih”. Bio je u pravu Španac Aragones kada je tvrdio da će publika biti dvanaesti igrač njegovog kluba. U ovakvom grotlu pred 45.000 frenetičnih navijača tim Partizana je čini se podlegao atmosferi, posebno u prvom poluvremenu kada je i ostvarena rezultatska prevaga.

Španac Aragones je uoči važnog meča stvorio veoma lošu klimu optuživši predsednika svog kluba da mu nije doveo željena pojačanja. Turci su krili i to veoma lukavo da opasni Semih Šenturk, inače rodom iz Makedonije, neće moći da nastupi protiv Partizana. Ali, to je bila lukava varka. Šenturk je zajedno sa kapitenom Aleksom, čini se, u prvom poluvremenu bio glavna figura na meču.

Jokanović se opredelio za čudesnu varijantu na sredini terena. Tošića je poslao na desnu, Moreiru na levu stranu, a na sredini terena bio je Žuka. No, uvidevši da to nije dobitna kombinacija Jokanović je pred kraj prvog dela oslobodio Portugalca Moreiru svih zaduženja i videlo se da je to dobar potez. Moreira se puno trudio, ali je bio usamljen jer Paunović i Tošić nisu bili najbolje raspoloženi.

Pošto je Partizan izveo početni udarac domaćin je krenuo sa agresivnim pritiscima. Prvo je Guiza, a potom i Lugano uputio udarac ka golu Božovića, no brzo je naš tim uzvratio. Kapiten Đorđević je uputio dug pas do Dijare, usledilo je dodavanje sa Žukom, a Brazilac je majstorski lobovao odbranu Fenerbahčea, međutim Paunović nije bio spreman da primi tu loptu. Pojačavali su domaći igrači pritisak i najžešći je stvoren u drugoj polovini prvog poluvremena.

Fenerbahče je poveo u 28. minutu. Strelac je bio Šenturk, a čitava akcija krenula je od Urugvajca Lugana. Usledio je dug i precizan pas do Guize koji je vrlo lepo primio loptu, jer Stevanović nije ni trepnuo. Španac je dodao loptu do Borala, usledio je centaršut pravo na glavu Šenturka pošto je Fejsa zakasnio da pokrije svoj deo terena, a golman Božović nije uspeo da se vrati na prvu stativu. Šenturk je glavom poslao loptu u mrežu. Partizan je puno grešio u dodavanju i to mu se osvetilo u prvom delu utakmice. Pokušao je naš tim da u finišu prvog poluvremena stigne do izjednačenja, ali je pokušaj Moreire zaustavio Urugvajac Lugano.

Pokušao je Slaviša Jokanović da preko Bogunovića i Lazića prodrma svoje uspavane fudbalere i čini se da je to bio uspešan potez. Ali, Turci ponovo stižu do prve šanse. Knežević i Fejsa su se poigravali na svojoj polovini, brzonogi Boral je prvo oduzeo loptu, a potom je usledio centaršut. Kazim je bio sam pred golom Božovića i mogao je da bira ugao, ali je lopta završila preko gola. U tim momentima Fenerbahče je pokušao na sredini terena da dobije prevagu i u 58. minutu Brazilac Aleks, graditelj najlepših akcija domaćeg tima, posle centaršuta Španca Guize šalje loptu u mrežu. Od tog momenta Partizan je odlučio da krene na sve ili ništa. Da li je bio ofsajd u 63. minutu kada je Španac Gonzales signalizirao nedozvoljenu poziciju, ostaće pitanje. Lugano je ubacio loptu u svoju mrežu, ali je Gonzales bio autoritativan.

Bogunović i Lazić su stvorili puno problema odbrani domaćina. Šanse Bogunovića u 70. i Dijare u 71. minutu nagovestile su nova uzbuđenja. Kada je Gursoj srušio Lazića pred kaznenim prostorom lopti je prišao Tošić i sjajnim udarcem sa dvadesetak metara poslao u mrežu. Golman Demirel se nije ni pomerio. Gol radosti i gol nade obradovao je srpske novinare koji su poskočili sa svojih sedišta našta su Turci reagovali flašama i kamenicama i taj nemili incident trajao je skoro pet minuta. Turci su se potom našli u panici jer je Partizan još više stezao obruč stvarajući nervozu kod domaćih igrača. Tražio je kapiten Aleks mirnoću od svojih igrača. Naš tim nije imao više snage da se odupre prejakom protivniku, ali Partizan se nije obrukao. Tražiće šansu u borbi za Ligu Uefa.

Stadion „Šukru Saračogu”. Gledalaca oko 45.000. Vreme idealno za igru, teren odličan. Sudija: Mehuto Gonzales (Španija). Strelci: Šenturk u 28, Aleks u 59, Tošić u 76. minutu. Žuti kartoni: Lugano (Fenerbahče)

FENERBAHČE: Demirel 6,5, Lugano 6,5, Karlos 7, Kazim 6,5, Aleks 8, Guiza 7, Šenturk 7 (od 72. Turaci 6), Boral 7 (od 69. Gursoj 6,5), Maldonado 7 (od 87. Baris –), Čakmak 6,5, Gonul 7.

PARTIZAN: M. Božović 7, Stevanović 6, Obradović 6,5, Knežević 6, Đorđević 6,5, Žuka 7, Moreira 7, Paunović 6 (od 58. Bogunović 6,5), Fejsa 6 (od 74. Lazić 6,5), Tošić 6,5, Dijara 6,5.

Igrač utakmice: Aleks (Fenerbahče)

-----------------------------------------------------------

Jokanović žali za glavnom premijom

Jokanoviću nije uspelo ono što je pre pet godina pošlo za rukom Mateusu i njegovoj družini. Ali, Partizan se nije obrukao. Posle meča nezadovoljstvo i žal za propuštenim šansama:

– Bila je ovo veoma dobra utakmica i jedino zbog grešaka nismo uspeli da ostvarimo cilj. Primili smo jeftine golove, posebno u Beogradu. Ipak, imali smo priliku da se družimo sa Špancima, Turcima i Škotima. Ova liga nije za nas. Smatram da smo zaslužili da barem igramo 120 minuta. Fenerbahčeu želim uspeh u daljem takmičenju.

Španac Gonzales je poništio regularan gol. Na to Jokanović kaže:

– Sudije jutros nisu bile na uobičajenom sastanku, nisu se udostojili da dođu iako su morali. Sportski je grešiti, Partizan je u ove dve utakmice zahvatila serija sudijskih grešaka i to je bilo kobno za nas.

S druge strane, Luis Aragones nije krio zadovoljstvo:

– Zadovoljan sam, igrali smo dobro, posebno u prvom poluvremenu kada smo i došli do visokog vođstva. Tačno je, imali smo dosta problema u finišu, ali bolji tim ide dalje.

Fenerbahče je večeras dobio još jedno veliko pojačanje. Španac Josiko je iz Viljareala prešao u redove turskog šampiona za godišnju platu od dva i po miliona evra. Tako rade bogati klubovi kao što je Fenerbahče, a Partizanu ostaje da čeka nova bolja vremena.

-----------------------------------------------------------

Kamenovan autobus sa novinarima

Uoči samog početka utakmice prilikom dolaska na stadion jedna grupa huligana, a kasnije smo doznali da su mahom Šiptari sa Kosova i Metohije, kamenovali su autobus sa novinarima i prijateljima kluba i srećom, sem polomljene šoferšajbne, odnosno stakla, nije bilo povređenih.

Na samom stadionu istaknute su zastave Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Metohije, a domaćini su nam rekli da to nije njihovo delo, već ljudi koji su na ove prostore došli pre nekoliko godina. Među 45.000 navijača na prelepom stadionu bilo je i oko 1.000 navijača iz Beograda.

D. Todorović

-----------------------------------------------------------

U Ligi šampiona beloruski BATE, kiparski Anortozis, danski Alborg...

U revanšima trećeg kola fudbalske Lige šampiona postignuti su ovi rezultati (velikim slovima su napisane ekipe koje su se plasirale): FENERBAHČE, Turska – Partizan, Srbija 2:1 (1:0) (prvi meč 2:2), Slavija, Češka – FIORENTINA, Italija 0:0, (0:2), DINAMO KIJEV, Ukrajina – Spartak Moskva, Rusija 4:1 (2:0), (4:1), BATE, Belorusija – Levski, Bugarska 1:1 (1:1), (1:0), Dinamo, Hrvatska – ŠAHTJOR, Ukrajina 1:3 (0:1), (0:2), Olimpijakos, Grčka – ANORTOZIS, Kipar 1:0 (0:0), (0:3), STEAUA, Rumunija – Galatasaraj, Turska 1:0 (0:0), (2:2), MARSEJ, Francuska – Bran, Norveška 2:1 (0:0), (1:0), ATLETIKO, Španija – Šalke, Nemačka 4:0 (1:0), (0:1), BAZEL, Švajcarska – Gimarais, Portugalija 2:1 (1:1), (0:0), Kaunas, Litvanija – ALBORG, Danska 0:2 (0:0), (0:2), Arsenal, Engleska – Tvente, Holandija (2:0), Liverpul, Engleska – Standard, Belgija (0:0). Preksinoć: PANATINAIKOS, Grčka – Sparta, Češka 1:0 (0:0, (2:1), Artmedija, Slovačka – JUVENTUS, Italija 1:1 (1:1), (0:4), Visla Krakov, Poljska – BARSELONA, Španija 1:0 (0:0), (0:4).

Neposredni učesnici Lige šampiona na osnovu plasmana u nacionalnim šampionatima su: Real, Viljareal (Španija), Mančester junajted, Čelzi (Engleska), Inter, Roma (Italija), Lion, Bordo (Francuska), Bajern, Verder (Nemačka), Porto, Sporting (Portugalija), Kluž (Rumunija), PSV (Holandija), Zenit (Rusija) i Seltik (Škotska). Žreb je danas, u 18 časova, u Monte Karlu.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.