Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРАЗНИЧНИ ДАНИ

Шетња, предах и превоз без гужве

Кафа и ручак у башти. – Странци у Скадарлији. – Посета музејима. – Шеталишта пуна
Шетња, предах и превоз без гужве
Скадарлија (Фото Ј. С. Т.)

Нерадни дан, а време као наручено. Права пролећна температура јуче је била савршен повод да се изађе из куће у шетњу, у боравак на отвореном. Паркови су били пуни и ко год је имао времена и слободан дан искористио је да мало удахне ваздуха. Жива у термометру ишла је који степен изнад десетог подељка и то је била одлична прилика да угоститељи одмах отворе летње баште и поставе столове за госте. Пила са кафа напољу јуче у подневним сатима, али у појединим ресторанима у Скадарлији гости су одлучили и да ручају у башти. Међу посетиоцима скадарлијских кафана, како је изгледало, највише је било гостију из иностранства. Чули су се разни језици немачки, италијански, словеначки...

– Са четворо пријатеља дошао сам у Београд јер смо на кратком одмору. Наша другарица је била прошле године и на основу њене приче смо овде. Нисмо се покајали ни на тренутак јер је град прелеп, има шта да се види и обиђе, занимљива је архитектура, као и људи, свиђа нам се све што смо пробали од хране... – испричао је један од туриста из Марибора.

У обиласку Дорћола била је Марина Илић, студенткиња архитектуре са својим гошћама из Беча. После Београдске тврђаве, Зоо-врта, кеја, Цркве Александра Невског стигле су у Скадарлију на ручак па настављају даље пут Врачара и Храма.

– Трећи дан су код мене и преуморне али и презадовољне. Када сам им причала шта ће све видети у Београду нису веровале – прича Марина, а гошће потврђују и кажу да једва чекају да виде Храм и дедињску архитектуру.

Како су поједини музеји најавили да ће у празничним данима бити бесплатан улаз ето прилике да се мало времена издвоји за културни ужитак. Београђани и гости нашег града су се упутили у Конак кнеза Милоша у Топчидеру, Војни музеј на Калемегдану....

Шеталишта крај река су била пуна, али је видно била смањена саобраћајна гужва, није било колона аутомобила и нервозних возача због застоја. Превоз, упркос томе што је важио недељни ред вожње, функционисао је без проблема и путници се нису жалили минула два дана да су чекали на станицама.

– На посао сам отишла без проблема и исто тако се вратила. Нисам чекала аутобус ни пет, шест минута, у оба правца сам седела. Једино је била гужва на станици код тржног центра. Ту је ушао огроман број људи. Кад би овако било сваког дана... – каже Драгица Живковић која је јуче провела уобичајен радни дан као и сваког четвртка.

 

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Neva
Kao sto je receno u clanku, mnogi posetioci Beograda zele da posete Narodni muzej, koji sadrzi neprocenjiva blaga naseg naroda i naseg prostora. Medjutim, ulaz u taj muzej je nekako skrajnut i dosta nevidljiv. Umesto ulaza na glavnoj fasadi, posetioci ulaze na sporedni ulaz u Vasinoj ulici, kroz masivna vrata koja se tesko otvaraju. Kao da posete nisu pozeljne.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.