Нереди у Атини
Од нашег дописника
Атина – На митингу у центру Атине хиљаде људи са црним балонима и паролама осудили су јуче владу због вишегодишњих пропуста који су довели до катастрофалне железничке несреће.
„Држава је убица, смените Мицотакиса”, „Вашу политику плаћамо људским животима”, „Последње збогом неће угушити наше гласове”, али и иронична порука „Јави се кад стигнеш, да ме покупиш” – пароле су које су на Тргу Синтагма носили ђаци и студенти, али и огорчени грађани. Митинг је организован на позив железничких синдиката, али су му се придружили други синдикати, покрети младих, левичарске партије и сви они којима није требао никакав позив и организација да би се окупили на градском тргу.
Дошло је до нереда, разбијени су излози у улицама према Тргу Омонија. Као и свих ових дана, иза њих углавном стоје групе анархиста, тзв. капуљаша, који се са каменицама и Молотовљевим коктелима умешају у сваки протест, насрћу на полицију, пале аутомобиле и контејнере и неретко мирне протесте претварају у хаос.
Иста слика била је и у Солуну и другим великим градовима, где је такође дошло до нереда.
Премијер Киријакос Мицотакис у својој поруци се на „Фејсбуку” сународницима извинио у своје и у име оних који су годинама владали земљом и нагласио да „не можемо и не смемо да се кријемо иза људске грешке”. Мицотакис подвлачи да није изговор да ће дигитални контролни систем бити потпуно оперативан за неколико месеци и да је, како је нагласио, „бол још већи што то нисмо успели да завршимо пре него што се догодила трагедија”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


