Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Излазак из „сиве зоне” туризма и за 100 евра годишње

Законска регулатива је поједноставила администрацију за пружаоце услуга у сеоским туристичким домаћинствима и домаћој радиности
Излазак из „сиве зоне” туризма и за 100 евра годишње
Викендице на Калуђерским барама (Фото С. Јовичић)

Бајина Башта – Држава ваучерима помаже туристичкој привреди, али најављује и да неће толерисати издавање смештаја у „сивој зони” каквог има по туристичким центрима. О томе се огласио министар туризма и омладине Хусеин Мемић, објавивши да је на састанку с регионалним представницима „Букинга” разговарао о решавању проблема физичких лица која оглашавају смештајне капацитете, а нису пријављена у евиденцији објеката која се води у Централном информационом систему у области угоститељства и туризма.

– Борићемо се у што је могуће већој мери да сузбијемо сваки рад у „сивој зони” и створимо подстицајан амбијент у делу привреде који послује у складу са законом – најавио је ресорни министар.

А прелазак издавалаца смештаја из „сиве зоне” у легалне токове, судећи по искуствима бајинобаштанске ТО „Тара-Дрина” која са РРА „Златибор” организује обуке за пружаоце услуга у сеоским туристичким домаћинствима и домаћој радиности, сада више није ни прескуп ни компликован. Важећим прописима створени су повољнији услови да та обавеза буде испуњена, каже за наш лист Синиша Спасојевић, заменик директора ТО „Тара-Дрина”.

– Законска регулатива је поједноставила администрацију за пружаоце услуга у сеоским туристичким домаћинствима и домаћој радиности. У складу са Уредбом о паушалној боравишној такси за физичка лица и Правилником о опорезивању прихода по основу пружања угоститељских услуга, обавеза физичких лица утврђује се на годишњем нивоу, а то им значајно олакшава њено испуњавање према локалној самоуправи у којој послују и буџету Републике Србије – истиче Спасојевић, додајући да сада, на пример, невелико туристичко домаћинство (до шест лежајева) за те издатке (порез и боравишну таксу) годишње треба да издвоји око 100 евра:

– У бајинобаштанској општини, с развијеним туризмом на Тари, још увек је прилично капацитета ван евиденције. Проблем је и статистички, јер немамо тачну слику о броју долазака туриста и ноћења. Зато Бајина Башта нема статус у српском туризму који би по реалном броју ноћења требало да има. Ипак, у последње време расте број категорисаног смештаја, чему доприноси подела ваучера. А с обзиром на веће интересовање, ми у ТО „Тара-Дрина” пажњу посвећујемо обукама пружалаца услуга у туризму да би се упознали са условима пословања и законском обавезом коришћења Централног информативног система у области угоститељства и туризма (е-Туриста).

Обуке издавалаца смештаја у Бајиној Башти у прошлој и овој години водио је Мирослав Ивановић, виши саветник за туризам и одрживи развој РРА „Златибор”. Током њих, како каже, овде је више од 50 постојећих и потенцијалних пружалаца услуга у сеоским туристичким домаћинствима и домаћој радиности упознато са условима пословања и обавезом коришћења платформе „е-Туриста”: пријавом и одјавом из система, процедуром категоризације објеката, пријавом и одјавом домаћих и страних гостију, процесом администрације ваучера за субвенционисано коришћење услуга смештаја. Све уз смањене процедуре и олакшано пословање пружалаца услуга, истиче Ивановић, додајући да је овакве обуке РРА „Златибор” спроводила и у Пријепољу, Пожеги и Ариљу.

Повећање броја категоризованих угоститељских објеката, како каже Ана Илијашевић, чланица Комисије за категоризацију општине Бајина Башта, догађа се у последње две-три године, пре свега откада је ресорно министарство отпочело поделу ваучера.

– Како би се тренд повећања броја категоризованих објеката наставио, треба пронаћи начине да издаваоци смештаја добију и друге погодности, рецимо већи простор да свој смештај промовишу. Уједно и подстаћи туристичку инспекцију (па и повећати број туристичких инспектора којих је недовољно) да обрати пажњу на објекте који се уредно оглашавају, а да притом нису категоризовани. Сматрам посебно битним да се новац остварен од боравишних такси у категорисаним објектима користи на том подручју, за побољшање услова за власнике и туристе: од путне инфраструктуре до осталих садржаја – рекла нам је Ана Илијашевић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.