Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Данас се навршило 17 година од смрти Слободана Милошевића

Данас се навршило 17 година од смрти Слободана Милошевића
EPA R/JER LAMPEN

На данашњи дан навршило се 17 година од смрти бившег председника Србије и Савезне републике Југославије (СРЈ) Слободана Милошевића, који је 11. марта 2006. године преминуо у притворској јединици Хашког трибунала где му је суђено за наводне ратне и злочине против човечности у Хрватској и на Косову и Метохији, и за геноцид у БиХ.
Милошевић је изабран за председника Србије на првим вишестраначким изборима после слома комунизма, децембра 1990. године, а ту функцију обављао је у два мандата.
Био је председник Социјалистичке партије Србије (СПС) која је настала уједињењем Савеза комуниста Србије и Социјалистичког савеза радног народа Србије.
Јула 1997. године изабран је за председника СРЈ и на тој функцији је остао до избора септембра 2000. године на којима је победио кандидат Демократске опозиције Србије (ДОС) Војислав Коштуница.
Милошевић је најпре одбио да призна резултате председничких избора што је довело до масовних грађанских протеста који су кулминирали 5. октобра када се у Београду окупило више стотина хиљада демонстраната.
Нова власт ухапсила је Милошевића 1. априла 2001. године у Београду, због наводне злоупотребе службеног положаја а на основу Уредбе Владе Србије, некадашњи председник је изручен Хашком трибуналу 28. јуна 2001. године по оптужби за ратне злочине на простору бивше Југославије.
Суђење Милошевићу није завршено судском пресудом пошто је бивши председник Србије и СРЈ преминуо у притворској јединици Трибунала од последица инфаркта.
Тело Слободана Милошевића допремљено је у Србију марта 2006. године а бивши председник сахрањен је у дворишту породичне куће у Пожаревцу.

Сахрани Милошевића присуствовали су највиши функционери Социјалистичке партије Србије, изузев њеног актуелног председника Ивице Дачића, као и тадашњи заменик председника Српске радикалне странке Томислав Николић, председник руске Комунистичке партије Генадиј Зјуганов, посланик Думе Сергеј Бабурин и генерал Леонид Ивашов, као и бивши амерички државни тужилац Ремзи Кларк.
 

Коментари24
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin-Istrijan-Schwabenländle
Он је довео Србију у то лоше време и владао у том лошем времену. Без њега не би Србија упала у то лоше време.
Јeдан Шумадинац
За Србију је лоше време почело, мого пре њега. Оног тернутка када је стварајући Југославију као победница, изгубила своју заставу, своју војску и на крају саму себе. Он је доведен да влада Београдским пашалуком, а успео је да поврати Војводину, да потпише Дејтонски споразум и избори се за резолуцију 1244. У сваком случају Истра је за Србе маргинална. А Немачка непријатељска. Поглед је са те стране мутан.
ljuba
Imao je nesreću da vodi Srbiju u veoma lošem vremenu. Vremenu kad su svi iz bivše nam zajedničke zemlje bili protiv Srbije. Da ne govorimo o zapadnim zemljama koji su razbucali Jugoslaviju, a Srbiju i srpski narod hteli da unište. U istoriji će ipak više ostati kao pozitivna ličnost jer je potpisnik Dejtonskog sporazuma čime je i zvanično nastala RS. Sprečio je plišanu revoluciju u Vojvodini kad su neki, pomognuti sa vama, ko zna šta želeli. Iza sebe je ostavio i rezoluciju 1244.
Maxim
Sloba je dobar samo zato što su potonji milion puta gori. Ipak, koliki je pritisak bio na Srbiju tih godina, da nas je vodio neko drugi, kao npr. ovaj ubijen pre 20 godina, pitanje je da li bismo danas postojali kao narod. Svakome ko je tih godina izbegavao mobilizaciju i pobegao iz zemlje treba zabraniti ulazak u Srbiju makar i turistički, a dezertere procesuirati po hitnom postupku. Moj otac je sa svojih 70 godina u tom momentu kao rezervni oficir stavio sebe na raspolaganje JNA.
Светолик Ранковић
Милошевић је убијен у Хагу. Његови крвници су и даље на слободи. Док ти и такви крвнице не буду пред лицем правде и историјске осуде, ми нећемо имати мира у свету. Милошевић је први предводник слободног света против западњаког монстуозног плана горег него што га је имао Хитлер. Хитлер је био бар поште - јавно је говорио оно што је радио. А ово заогрнуто у слатке речи "слобода и демократија" спроводи системски геноцид нас свим народима који им нису слуге.
Rok8
Milosevic se postavio i vodio drzavu kao da vodi drzavu od najmanje 80 miliona stanovnika koje ima nuklearno oruzje.Realnost je bila drugacija.Svojom politikom doveo je u pitanje opstanak drzave.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.