Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грчки археолози протестују против напада на археолога на Миконосу

Грчки археолози протестују против напада на археолога на Миконосу
(Pixabay)

АТИНА – Државни археолози у Грчкој покренули су протест данас због напада на археолога на острву Миконос, за који тврде да је можда повезан са комерцијалним притиском да се прошири развој туризма, преноси агенција Асошијетед прес.

Археолога Манолиса Псароса претукла су двојица неидентификованих мушкараца на острву прошле недеље и он је остао да лежи на улици без свести, обливен крвљу. Овај 53-годишњак је касније превезен у државну болницу у Атини.

Археолози запослени у Министарству културе организовали су петочасовну обуставу рада у знак протеста против онога што је њихово удружење описало као „напад у мафијашком стилу”. Њима су се придружили запослени у министарству у Атини, као и национална асоцијација археолошких конзерватора.

Дозвола за планирање у Грчкој често подлеже вету локалне археолошке службе, која има задатак да заштити древно наслеђе земље.

Једна од најпознатијих дестинација за одмор у Грчкој, Миконос је био насељен у античко доба и у њему се налази археолошки музеј.

Смештен је поред малог и ненасељеног острва Делос, древног центра за трговину, политику и религију који се сматра једним од најважнијих археолошких локалитета у Грчкој.

Министарство културе осудило је напад, док је градоначелник Миконоса Константинос Кукас описао премлаћивање као злочиначки и дрски напад који нас је све шокирао, преноси Танјуг.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ceterum censeo Britanicum esse delendam
Siguran da prepošteni briti imaju umešane pipke u ovo. Vekovima kradu i iznose sve što mogu i nose u Britanski Muzej.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.