Четвртак, 02.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Блер: Инвазија на Ирак била је оправдана

Блер: Инвазија на Ирак била је оправдана
Тони Блер (ЕПА ЕФЕ - Г.Е.)

Бивши британски премијер Тони Блер тврди да је инвазија на Ирак коју су предводиле САД била оправданија од текуће војне операције Русије у Украјини.

У разговору за немачку агенцију ДПА, Блер је изјавио да је инвазија, у којој је учествовало 46.000 британских војника, била легитиман одговор на репресије Садама Хусеина коју је проводио у земљи и његову употребу хемијског оружја против Курда.

„Бар би се могло рећи да смо уклонили деспота и покушавамо да уведемо демократију“, рекао је Блер.

Инвазија и каснија окупација Ирака довела је до смрти до 210.000 цивила.

Уроњена у нестабилност, земља је постала легло џихадизма, а велики део северних делова Ирака пао је под контролу терориста Исламске државе након повлачења америчких војника 2011. године.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Realno
I invazija na Ameriku je opravdana, ali je niko ne izvodi.
M
Da da, iracka nafta vam je bila previse privlacna.
Bozidar
Opravdano uvodjenje demokratije uz pljacku zlata i nafte ?
asinus
Naravno da je bila opravdana. Inače bi ostali bez jevtine nafte. A i nije prvi put.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.